Ioana filozoafa

Ioana filozoafa | Autor: Catusha

Link direct la acest mesaj

Ioana are 4 ani si jumate si este o dulceata de fetita (nici nu se putea altfel, nu-i asa?).

Intr-o zi, pe cind citeam "Martin Eden" ma abordeaza si ma roaga sa-i citesc si ei cartea aceea. (ii atrasese atentia coperta cu o mina iesind din apa). I-am explicat ca e o carte prea lunga ca sa i-o citesc dar nu am scapat fara sa-i promit ca atunci cind o voi termina am sa i-o povestesc.

Zis si facut. I-am povestit cartea exact asa cum este ea, fara cosmetizari, i-am spus ca omul ala s-a sinucis, ma rog, i-am povestit fetii cartea ca unui om mare. Dupa ce am terminat mi-a spus:

"Mami, eu nu inteleg de ce oamenii sint fericiti numai cu bani. Uite, eu nu am bani, si totusi sint fericita!"

Asta e filozoafa mea!

Catusha

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

e o dulcica, i-am vazut si fotografia.

dar ce te faci mami, cand va mai creste putin?



dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Ai o fetita dulce si isteata foc.Sa va traiasca micuta filozoafa.Pupici de la pitici.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Plecam la o nunta. Ca tot omul, mai dichisiti, mai eleganti. Ioana cu noi, bineinteles (nu scapa nici o nunta, este o experta in domeniu). Ne-am hotarit sa mergem cu masina mea si nu cu cea a lui tati, ca sa bea si tati un pahar-doua, ca la nunta. Ioana insista sa stea pe locul din fata, de linga sofer, adica de linga mami si, pentru ca nu o lasam, imi trinteste urmatoarea replica:

"Mami, dar esti atit de frumoasa ca nu pot sa-mi iau ochii de la tine, de asta trebuie sa stau in fata..."

Catusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:




Sa-ti traiasca filozoafa.
Faza cu masina este totala.
Multa sanatate!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Aseara am asistat la o faza f. draguta. Ioana (big sister...)ii povestea celei mici cum apar copiii pe lume. Povestirea a debutat asa:

"La inceput vin aia multi cu coada".

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput