"Crezul" pe de rost?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Dragi parinti, sa nu va fie cu suparare, dar "CREZUL" este o rugaciune importanta, la fel de impt. ca si "TATAL NOSTRU", intrucat este o marturisire a credintei crestine. El se invata la clasa a IV a, la religie si nu este asa greu de invatat. Trebuie doar bunavointa si un pic de timp.
Dede, alegerea iti apartine!

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Mephala30, subscriu la ce ai scris. Nu vreau sa supar pe nimeni dar cred ca asa e normal sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni - ceea ce m-a deranjat a fost aceasta conditie obligatorie! Daca era ceva de genul "ar fi bine ca nasii sa stie crezul", impreuna cu o explicarea semnificatiilor, nu cred ca m-as fi oparit atat de rau. Inca o data , nu este vorba ca e grea, ca e importanta.... in momentul cand ceva este impus, devine dezagreabil. Punct.
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

Draga Dede eu am botezat o scumpete de baietel pe 25 septembrie. Nu mi-a cerut nimeni sa stiu Crezul si atata timp cat il citesti din carte nu vad care ar fii problema. Oricum preotul il spune si el ...il citesti si atat...chiar daca-l stii pe de rost emotiile sunt mari asa ca tot este mai bine sa-l citesti ..

http://community.webshots.com/user/serenaxx100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Nu te poate obliga sa-l sti pe de rost...si sa o luam pe partea asta, daca nu reusesti sa-l inveti sau nu te-ar duce mintea(Lucru care ma gandesc ca la tine nu e valabil), te prezinti la botez in calitate de nas si ajungi la crez...ce face preotul, te scoate din biserica???Tot te va ajuta, pentru ca D-zeu a spus sa-i ajutam pe oameni...nu???
Eu am invatat Crezul ca pe un cantecel si il spun pe de rost la orice ora sin zi sau din noapte, mi se pare ca e fff usor de retinut!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Dede, sa nu-mi spui ca e vorba de bisericuta de lemn din IOR. Eu am botezat acum doua luni acolo si mamica imi spusese ca trebuie sa stiu Crezul, asa zisese preotul. Evident ca nu-l stiam asa ca mi l-a adus scris. Ok., l-am citit inainte de a intra in biserica dar n-am retinut nimic, preotul m-a vazut cu hartia in mana si mi-a luat-o ca si cand mi-ar fi confiscat fituica. Erau trei botezuri si la momentul cu pricina preotul zice: Crezul!?(asa ca la examen). Una singura a zis vreo trei cuvinte si gata, in fine, l-a citit el si noi spuneam dupa, asa ca pana la urma tot am botezat copiii. Iar faza cea mai cumplita, la iesirea din biserica, noi cu copilasii in brate si-afara asteptau sa intre cu mortul pt. slujba. Mi s-a parut putin fortat, nu cred ca se-ntampla nimic daca isi luau o rezerva de 15 min.
Asa ca eu zic sa nu va faceti griji si nici sa nu pui prea tare la inima, pana la urma, cu riscul de a supara, nu cred ca dovedesti mai multa credinta invatand pe de rost.



Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

quote:
Originally posted by dede

Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni - ceea ce m-a deranjat a fost aceasta conditie obligatorie! Daca era ceva de genul "ar fi bine ca nasii sa stie crezul", impreuna cu o explicarea semnificatiilor, nu cred ca m-as fi oparit atat de rau. Inca o data , nu este vorba ca e grea, ca e importanta.... in momentul cand ceva este impus, devine dezagreabil. Punct.
D.



Intelege-l si tu, ca doar oameni suntem; era ori obosit, pe fuga sau....mai stiu eu ce. Nu are nici o scuza, dar s-o fi gandit ca cei mai multi crestini stiu "CREZUL", asa ca...N-o lua si tu ca pe ceva impus, ca ce au in comun, pana la urma, invatarea rugaciunii cu preotul. E bine sa-l stii tu pt. tine si sa-l spui cand te rogi zilnic.

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

In primul rand dede a scapat de-nvatat Crezu' ca nu-i el nasul,el e taticu'.
In al doilea rand,daca nu ma rog zilnic se cheama ca nu sunt credincios?



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by dede

Si daca ti s-a precizat ca "e conditie obligatorie"???
Multumesc de raspunsuri.


quote:

Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni - ceea ce m-a deranjat a fost aceasta conditie obligatorie! Daca era ceva de genul "ar fi bine ca nasii sa stie crezul", impreuna cu o explicarea semnificatiilor, nu cred ca m-as fi oparit atat de rau. Inca o data , nu este vorba ca e grea, ca e importanta.... in momentul cand ceva este impus, devine dezagreabil. Punct.



Este intr-adevar obligatorie .. Cel putin asa vad eu. Cred ca e folositor sa inveti Crezul si pentru alte evenimente, nu numai pentru faptul ca esti nas(h) poate ca la nevoie o sa-ti doresti sa stii o rugaciune pe de rost
Daca insa ti-a displacut modul in care ti s-a adresat preotul, trebuia sa schimbi biserica.

Nu trebuie sa te superi pe Dumnezeu ca un preot ti-a cerut sa stii o rugaciune pe dinafara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Ok, propun sa ne oprim aici ... evenimentul e deja consumat, nasa l-a spus, ajutata de preot, care a-ncercat un spirit de gluma spunandu-i ca e mai inteligenta decat barbatul ei (adica eu ) - asta ca o imagine a importantei pe care au acordat ei evenimentului, desi nasul era la 2 pasi, cu lumanarea in mana. Anyway....
Da, Liliana, e vorba de bisericuta de lemn din IOR.

Si inca ceva: prefer sa-mi stabilesc singur modul de manifestare a starilor sufletesti. Iar cei dragi mie, stiu cat de mult ii iubesc, fara sa fie necesar sa le fac declaratii repetitiv. Iar in caz de "nevoie", sper sa gasesc cuvintele potrivite in inima mea , mai degraba decat intr-un colt de memorie.

Va doresc tuturor intelepciune,
D.

Mergi la inceput