Botez la catolici

Botez la catolici | Autor: Ele

Link direct la acest mesaj

As avea nevoie si eu de ajutor: daca cineva stie exact care este traditia la botezurile la catolici sa ma ajute si pe mine. Am DPN-ul pe 8 nov si am inceput sa ma gandesc deja la botez avand in vedere ca nu stiu nimik despre acest lucru eu nefiind catolica decat dupa casatorie.
Merci!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Am observat ca toata lumea a sarit cu raspunsuri.. Chiar nimeni nu e catolic pe aici si sa isi fi botezat copilul sau un alt copil la catolici. Poate nu am fost destul de clara. Am vazut ca se stie ca la ortodoxi se da pe biserica nu stiu cat, cine si ce cumpara, dar din cate stiu la catolici astea nu prea sunt valabile. Poate doar hainutzele care le ia nas pt bebe. Acuma cel mai sigur cred ca o trag o fuga la biserica si o sa vorbesc cu parohul, dar intre timp am crezut ca poate stie cineva ceva.


Elena, 33sapt, DPN-5nov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

o sa-ti spun cum e in belgia, nici eu nu stiu prea bine dar ce stiu... copilul se boteaza de trei ori:
1) cand e f mic pana in 6 luni, si se imbraca in alb
2) cand copilul are 6 ani, se face mica comuniune(asa o numesc ei), copii care au 6 ani merg la biserica, iar respectivul paroh face o slujba, iar cu cine si ce ia nu cred ca e valabila dar cum exista regionalisme si fiecare zona e diferita mai bine intrebi pe acolo, ca eu nu stiu ce sa zic
3)la 12 ani merge iar familia cu copilul la biserica si se face un fel de comfirmare a religiei, cand copilul se presupune ca are discernamant si stie ce face
altceva... mai bine intrebi parohul el stie cel mai bine sa-ti spuna obiceiurile respectivei zone
bafta si un bebe frumos si sanatos
aa... era sa uit
o nastere cat mai usoara

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

La catolici, cel putin in Romania si cind eram eu mica, nu se face mare tam-tam cu botezul. Nu merg decit nasii si parintii la botez si nu se face nici chef. Iar bebele e udat doar pe cap, nu bagat in apa si nasul tine bebele, nu nasa. Dar sint obiceiuri si obieciuri, cel mai bine intrebi sotul, soacra, cum trebuie procedat si cum ar vrea ei, ca asta conteaza. Degeaba iti dam noi sfaturi, daca familia ta are alta traditie. Oricum, sa ne povestesti si noua cum a fost, avind in vedere ca nu prea stie nieni ce si cum.
Sarcina usoara in continuare, sa ai un bebe intreg si sanatos.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Multam' de raspuns fetele.
Eu nu sunt in localitate cu familia si drept sa zic nici nu o sa fac ce o sa-mi zica ei. Fac exact ce trebuie , adica ce zice preotul. Iar referitor la chef sau mai bine zis "cumetrie" nici nu-mi trece prin cap. Nu vreau ca prietenii mei sa dea bani pentru un botez. Sunt altele mult mai importante. O sa facem o mica petrecere pentru cei apropiati si gata. Conteaza sa fie bebe sanatos nu sa adun eu bani pe spatele lui.
De ex eu am luat hainutze pentru scos fetitza din spital si toate lumea ma apostrofeaza ca nu e treaba mea ca e treaba nanei. Eu nu sunt de acord, parca ar fi facut ei copilul in locul meu.
Sunt nebuna rau????



Elena, 34sapt, DPN-5nov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

iti zic eu cum eu cu botezul la catolici...din pacate nu acum nu te supara dar tre sa vad de micutza mea.
eu am botezat acu 2 luni asa ca stiu destul de bine cum e cu botezul prin landul acesta.
contacteaza-ma te rog la privat ca acum nu am pic de timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by an-k

o sa-ti spun cum e in belgia, nici eu nu stiu prea bine dar ce stiu... copilul se boteaza de trei ori:
1) cand e f mic pana in 6 luni, si se imbraca in alb
2) cand copilul are 6 ani, se face mica comuniune(asa o numesc ei), copii care au 6 ani merg la biserica, iar respectivul paroh face o slujba, iar cu cine si ce ia nu cred ca e valabila dar cum exista regionalisme si fiecare zona e diferita mai bine intrebi pe acolo, ca eu nu stiu ce sa zic
3)la 12 ani merge iar familia cu copilul la biserica si se face un fel de comfirmare a religiei, cand copilul se presupune ca are discernamant si stie ce face
altceva... mai bine intrebi parohul el stie cel mai bine sa-ti spuna obiceiurile respectivei zone
bafta si un bebe frumos si sanatos
aa... era sa uit
o nastere cat mai usoara

anca




cele 3 etape-botezul,prima comuniune si confirmarea(eu nu stiam de cea din urma,am sa intreb )nu sunt una si aceaasi cu botezul.copilul este botezat o singura data si la catolici,la fel ca si la ortodocsi.

Ele:daca intrebi strict de traditii(obiceiuri) stiu ca la catolici nu este neaparat ca bebe sa fie f mic cand e botezat(deci nu se tine ca la ortodocsi chestia cu 40 de zile),ai mei au avut 6 si respectiv 8 luni cand i-am botezat.de obicei dupa botez copilul se imbraca intr-o rochita alba.nu e nevoie de lumanare ca la ortodocsi.trebuie un sapun si un prosop alb pt. copil. sunt greco-catolicii si romano-catolici.la primii(din cate stiu eu,asa e aici) copilul se baga cu totul in cristelnita(asa cred ca ii zice),se unge cu mir etc.;la ceilalti se uda doar putin capul cu apa sfintita.deci cam astea ar fi procedurile:-)
cat despre traditiile banesti nu ma bag,nu ma pricep.cel mai bine intreaba preotul pt ca asta difera in general de la biserica la biserica.

Bon Bapteme!

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Fetita mea e boteazata la catolici,asa ca o sa iti povestesc cum a fost la noi.
Ne-am dus si am vorbit cu preotul,acesta ne-a spus ca putem sa imbracam copilul cum vrem,nu e nevoie sa cheltuim neaparat pentru rochita alba!
La botez ,eu am tinut-o in brate tot timpul,nasii si sotul meu au stat linga noi,preotul a udat-o putin pe cap cu apa sfintita,si cam asta a fost tot.Aici este obiceiul sa se faca pachetele cu bomboane la botez,care se impart la toata lumea,se lasa citeva la biserica si se trimit apoi si la prieteni,chiar daca nu au fost la botez.
In legatura cu hainele de care vorbesti,nasii nu au de ce sa iti cumpere haine pentru iesirea bebeu-lui din spital.Stiu ca la botezul ortodox nasa cumpara haine noi si imbraca copilul ,dar nu am auzit niciodata acest obicei,cum ca nasa sa cumpere haine si pentru iesirea din spital!!!
Cam atit,nu stiu in ce masura obiceiurile de aici se respecta si in Romania,dar oricum botezul catolic este la fel peste tot.
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput