Mamici de baieti

Mamici de baieti | Autor: luca

Link direct la acest mesaj

Dragelor,va rog dati-mi un sfat in legatura cu fimoza.Eu am un baietel de 2 anisori care dupa spusele medicului are fimoza si trebuie operat.Tot citind subiectele legate de aceasta problema de pe acest site,am luat hotararea sa nu-l operez pt.ca am ajuns la concluzia ca nu-i indicat.Am nevoie si de sfatul vostru,a celor care aveti baieti mai mari,atat cele care i-ati dus la operatie (daca sunteti multumite si nu va pare rau),cat si cele care nu ati recurs la aceasta metoda(cum se simt;e adevarat ca se decaloteaza odata cu varsta?).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

luca, eu am doi baieti. Amandoi au avut problema despre care tu vorbesti. Cu primul m-am grabit si am mers la medic, l-a operat imediat si au urmat cateva zile foarte grele pentru copilas, urina numai in apa calduta sau in ceai de musetel, plangeam amandoi.
Cu al doilea copil am avut noroc de un medic bun care mi-a spus ca nu e nevoie sa-l operez si asa am facut si intr-adevar cu varsta s-a rezolvat.
Niciunul nu a mai avut probleme dar pe cel mic, pe care nu l-am operat, l-am invatat sa se spele cu atentie si sa decalotze usor la fiecare baie, acum nu mai are nici o problema. Ramane ca tu sa vorbesti cu medicul daca are o forma usoara nu merita sa-l chinui cu operatia.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta spune:

Asa este cum spune Craciunitza,daca poti evita operatia e mai bine.
Eu l-am operat,dar nu a fost alta solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss spune:

Buna,

Si baietelului meu i s-a facut operatie de fimoza, asa a spus medicul ca este indicat, noi nu ne-am gandit sa facem altfel decat a decis el.

Dupa operatie, i-am dat multe lichide, astfel , urina era mai putin concentrata si am scapat fara usturimi.

Dupa operatie, timp de 2 luni , decalotam in fiecare seara , ungeam cu crema si s-a vindecat frumos,fara probleme.

Numai bine si sanatate
Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sora2001 spune:

va rog frumos, spuneti-mi si mie, care sint simptomele fimozei?

Ema si Richard-Sora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu nu m-as grabi cu el la operatie. Daca urineaza corect, nu are acumulari de smegma as lasa copilul in pace. O operatie este foarte neplacuta pentru copil, iar majoritatea problemelor de acest gen se rezolva in timp.
Daca puteti ajungeti la un control la dl. Doctor Basca la Grigore Alexandrescu sau la dr. Pesamosca la Marie Curie in Bucuresti. Oricare dintre cei doi va vor da recomandarea cea mai buna. Si credeti-ma am experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amarena spune:

baietii mei amandoi au avut fimoza, dar o forma usoara, n-a fost nevoie de interventie chirurgicala, si la 6 luni, dupa sfatul medicului, am fost si le-a decalotat medicul, o saptamana am spalat cu ceai de musetel la fiecare schimbat, si a trecut...
Parerea mea este sa nu-l operati, pentru ca ar fi destul de traumatizant pentru el acuma, ca e marisor...
Am auzit si eu ca in timp se rezolva de la sine, operatia implica o cusutura si pot interveni, Doamne fereste, complicatii, infectii sau ...
Fa cum zice craciunitza!

Mergi la inceput