Bataia in scoli si gradinitze (bone?)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Si eu cat am fost profesoara vedeam cum veneau parintii la dirigintii de clasa in special si spuneau sa il bata pe cupil, sa-i faca orice pt. ca ei nu se inteleg cu el si nu mai stiu ce sa faca si cum sa se descurce................

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarcela spune:

quote:
Originally posted by m34

Cred ca orice parinte ar trebui sa isi retraga copilul de la gradinita daca acesta este batut si sa caute sa il duca in alta parte. Dar posibilitatile sunt foarte limitate si aici...
Sa speram ca aceste probleme sunt totusi cazuri izolate.


Gandeste-te ca poti pierde atata timp pana ce, in final gasesti o gradinita care sa indeplineasca intr-o cat mai mare masura pretentiile tale. De asemenea, dupa ceva vreme te poti bucura si ca micutul incepe sa se obisnuiasca si sa nu mai planga cand il lasi singurel acolo, ba chiar sa-si faca prieteni si sa-i placa sa se joace acolo. Dintr-o data afli ca o educatoare il bate; solutii: 1) il muti si o iei de la capat cu toate problemele, fara sa ai garantia ca la noua gradinita nu o sa o incaseze (caz in care ce faci, il muti iar?), 2) faci reclamatii in toate locurile unde este posibil, 3) iei una bucata educatoare si-i faci asa:. Care-o fi cea mai buna solutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

eu personal cred ca poti face orice unui astfel de profesor, indiferent de treapta profesionala pe care se afla..stiu ca poate suna socant, insa eu cred ca avand in vedere ca singuri se pun aceste pozitii, pot primii orice, inclusiv bataie, fara nici o problema...poate o sa vi se para ciudat sa spun asta, multi or sa spuna : "ce, suntem barbari? ce exemplu dam?" si tot asa, insa in momentul in care a ALES sa bata un copil, s-a pus singur in pozitia de a accepta orice consecinta a acestui fapt...deci mai mult de atat, ce sa zic, eu am principii foarte clare cu privire la asta in special si la orice in viata in general...fiecare dintre noi trebuie sa-si asume responsabilitatea faptelor noastre, indiferent care or sa fie acelea...si fiecare stim, chiar la nivel subconstient, in momentul in care am ales sa facem ceva, ce repercursiuni pot exista, insa probabil preferam sa trecem cu vederea...

Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudor.b spune:

Subscriu...daca un om nu este in stare sa se impuna in fata unui copil decat folosind forta, omul respectiv nu mai are ce cauta in invatamant ci la . La noi nu se prea pune accentul pe capacitatzile pedagogice ale profesorilor. Din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Daca as fi in locul DUMNEAVOASTRA ,N-as ierta asa ceva,va spun pentru ca sant educatoare,si din cauza acestor scorpii nu avem posturi.Pentru ca au spatele asigurat.Daca nu rezolvati nimic cu ea, Directoarea, Inspectorat, Minister, mergeti la o redactie a unui ziar si va garantez ca se va rezolva.Ca sa lucrezi cu copiii trebuie sa-i iubesti, sa-i iubesti ca fiind ai tai.Si in legatura cu ce va cer ele, nu va cer pentru ele,dar ganditiva ca Ministerul nu le ajuta cu nimic,totul de la materiale didactice....pana la cartile metodice le procura din banii lor si un salariu de 3300000 nu cred ca le ajung sa-si duca ele zilele.S-au sant obligate sa va ceara de cei care conduc de la jucarii pana la .....rechizite si totulce le mai trebuie.Daca vine inspectoarea si o intreaba de ex."De ce nu au copii pernute fiecare?"....Ea nu poate raspunde ca nu a adus parintii. Stiti ce ii spune ca ea nu colaboreaza cu parintiisi nu e bun conducator al grupei si e penalizata si nu mai primeste caliicativ bun s-au e penalizata>Inspectoarea nu intelege ca mai sant si copii saraci.....Poate aceste randuri va ajuta

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudor.b spune:

Tot ce ar trebui facut in cazurile acestea ar fi sa se aplice legea. Abuzurile fizice ale minorilor sunt pedepsite penal. Dar in Romania nu se aplica asa ceva...

Mergi la inceput