Ma ustura ochii...

Ma ustura ochii... | Autor: P&ANA

Link direct la acest mesaj


indiferent daca sunt machiata sau nu, daca sunt in trafic sau acasa .
Se intampla in fiecare zi ,de obicei catre seara -dureaza cca 10 min iar senzatia este asemanatoare cu usturimea de la ardeiul iute.
Nu am pb cu vederea , nu exista semne de conjunctivita ,ochiul nu-si modifica culoarea.Voi merge la Dr. insa pana atunci ,daca v-ati intalnit cu o asemenea situatie ,va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept.
Va multumesc anticipat.

Alina

a fi om e lucru mare ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

n-o fi de la calculator?
eu mai folosesc uneori picaturi Visine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

april la acest aspect nu m-am gandit pana acum .

Or fi mai multe cauze adunate :))sau deh ... batranetea bat-o vina

Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mi s-a intamplat si mie, dar parca nu chiar in fiecare zi. Ba chiar parca in zilele in care stateam mai putin la calculator . Cred ca e oboseala acumulata. Incearca cateva zile sa iti relaxezi ochii, mai putin tv, calculator, odihna mai multa. Si Visine ajuta, dar nu face abuz de picaturi, de oricare ar fi. Eu de la niste picaturi "bune si scumpe" (recomandate de dr pt usturimi cauzate de oboseala) a trebuit sa-mi pun ochelari. Picaturile alea parca mi-au dat peste cap toata vederea, aveam dioptrii destul de mari, ca se mirau si doctorii cum de s-a declansat asa brusc. E drept ca dupa un an n-am mai avut nevoie de ei dar am zis ca n-o sa mai pun picaturi in ochi cata vreme oi trai!

_
Gabi, mami de Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Vorbind de tine Alina, uite ca azi dimineata m-am trezit cu o umflatura sub ochiul drept. De la ce...habar n-am. Poate de la ficat, rinichi? am mancat afumaturi ieri, poate mi se face urcior????
Vad eu maine cum ma trezesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

foloseste lacrisept, sunt lacrimi artificiale
noi le folosim si pentru cei mici
dr-ita a psus ca-s bune daca ai stat in praf, curent, te ustura ochii, ti-a intrat ceva in ochi..sunt in monodoze si se pot cumpara chiar si o doza de la farmacie...numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

vivela, aseara, am purtat o discutie intamplatoare si rapida cu un medic ofalmolog care mi-a pus intrebarea cheie; - "usturimea incepe cumva cand schimbati mediul luminos ?" ... si gandindu-ma mai bine i-am raspuns afiramtiv .Bineanteles ca m-a invitat la un control ofta amanuntit ,insa v-a trebui sa port ochelari cu lentila heliomata .
Pana atunci voi incerca o doza din picaturile recomandate de monica ;(-poate scap de ochelari

april,aproape toate cunostintele mele ,inclusiv eu , ne lovim de aceeasi pb - herpes la ochi /gura .Mie mi s-a umflat buza si arat de parca mi-as fi pus silicoane

Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Acum mi-am amintit ca la controlul de peste 1 an, cand doctorul (altul) mi-a zis ca nu mai am nevoie de ochelari, mi-a zis ca in opinia lui nici n-as fi avut nevoie, chiar daca mi s-au stabilit atunci dioptrii asa mari. Dupa parerea lui, era de la lipsa de calciu (cauzata de oboseala f mare - citeam f mult, eram in perioada licentei). Acum, eu nu stiu ce sa zic, nu am pregatire medicala, dar e posibil sa existe o legatura intre calciu si oboseala ochilor.
Poate inainte de a ti se recomanda ochelari (daca va fi cazul), verifici si cum stai cu calcemia (oricum, nu strica).
Multa sanatate iti doresc si sper sa nu fie cazul sa porti ochelari (sincer, pt mine au fost o pacoste, nu reusisem deloc sa ma acomodez cu ei).

_
Gabi, mami de Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Gabi, tot discutand zilele astea despre problema mea, am aflat ca un contol ofta iti poate spune multe despre starea generala de sanatate , asa ca sapt. viitoare merg la dr. si revin cu vesti.

Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

asa este, ochii sunt "oglinda" multor "parti" din organism
numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput