chefir preparat in casa

chefir preparat in casa | Autor: speranta

Link direct la acest mesaj

Va rog mult sa-mi spuneti o reteta de chefir preparata in casa,testata de voi ca fiind buna. Si de unde pot procura ciuperca(cristalul sau ce e?)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Speranta, stiu ca se gasesc pe net de vinzare cristale din astea. Cel putin asa stiu de la fetele de pe un alt forum (din pacate nu romanesc). Poate au pe la plafaruri, nu stiu exact, dar presupun si eu. Poate intrebi, mai stii.
In orice caz, exista metoda mai simpla: pui laptele la prins folosind prima data chefir din comert, iar data viitoare folosesti chefir preparat in casa.
La noi in casa chefirul nu lipseste niciodata. Ii place f. mult si baiatului meu de 3 ani jumate. Noi cumparam de la Almera (Big Panda) si de la Milli.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

eu am citit undeva cum se prepara(parca kefir.ro):se amesteca 2l lapte caldut cu 3-4 feluri de kefir din comert si se lasa la fermentat la temperatura camerei 3 zile, parca.oricum,eu stiu ca nu am fost multumita de rezultatele obtinute(la a 2_a fermentare) si tot la ala din comert apelez.asa ca....succes!si de iti iese si a2_a oara,spune-mi si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Multumesc. O sa caut pe la magazinele naturiste, poate o sa aflu daca are cineva de vanzare.

Mergi la inceput