Prolaps de valva mitrala.

Prolaps de valva mitrala. | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Din nou am o intrebare pentru medici. Ieri a venit la Tg.Mures prietena unei verisoare din Botosani, cu fetita ei de 6 ani. Fetita a fost diagnosticata cu Prolaps de valva mitrala, a fost internata la Botosani si la Iasi insa are doua diagnostice diferite, dr. din Botosani a considerat ca e mai bine sa vina la Tg. mures pentru investigatii. Acum, mama fetitei saraca e disperata, si e de inteles cand e vorba de copil, pentru ca i s-a spus ca trebuie operata si s-ar putea sa nu se faca operatia la noi ci doar in strainatate.Ba mai mult, dr. din Botosani a fost foarte "dragut" si i-a zis in fata "doamna, fara operatie, fata nu scapa". Eu am ajutat-o cum am putut, in sensul ca am asteptat-o, am cazat-o am mers cu ea la spital si am sa o ajut in continuare. Insa as vrea sa stiu cat de grava este aceasta boala si daca intr-adevar trebuie operata fetita.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu sant cardiolog... insa sant diagnosticata cu prolaps de valva mitrala in urma uni ecografii Doppler. Mi s-a spus ca un procent destul de mare din adulti "sufera" de asa ceva, scriu in ghilimele pentru ca de multe ori nu face nici un fel de probleme acest prolaps, nu sant simptome. Mi s-a mai spus ca e congenital, adica "din nastere". Eu am avut palpitatii si asa am ajuns la eco. de asemeni am observat ca imi face rau efortul brusc.
Acum zic eu depinde si de gravitate, daca valva nu inchide bine, posibil sa fie nevoie de operatie. Cautati un cardiolog bun, sant sigura ca in Tg.Mures exista , eventual si in Bucuresti... poate te mai sfatuiesc fetele

Sanatate

Ingrid si Cristi 4 ani si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Si eu am prolaps de valva mitrala, congenital. Nu pot sa fac sport de performanta, obosesc repede daca fug dar duc o viata perfect normala si mi s-a zis ca e cea mai simpla afectiune cardiaca. Medicul de familie mi-a zis, citez: daca ti-e scris sa traiesti 91 de ani, vei trai 90 si 6 luni, 6 luni vei pierde din cauza acestei afectiuni. Eu nu stiu acum cum e in cazul acelei fetite dar in cazul meu, medicul cardiolog, cel de familie precum si altii mi-au zis sa stau linistita ca nu e nimic grav si nici intr-un caz nu se pune problema vreunei operatii. Doar ca nu pot fi sportiva, dar la cat de lene mi-e, nici nu ma supar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Cazul fetitei se pare ca este intr-adevar mai grav, dupa investigatiile facute cardiologul a spus ca o valva trebuie inlocuita, deci pana la urma va trebui operata insa peste cativa ani deoarece inca este prea mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Saracuta fetita . Imi pare rau ca chiar trebuie sa faca operatia. Ii doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea01 spune:

Draga Criss,iti multumesc din tot sufletul ca o ajuti pe sora si nepoata mea.Astazi dimineata am aflat ca, in urma investigatiilor efectuate de catre medicii de la Tg Mures,nepotica mea este diagnosticata cu prolaps de valva mitrala.Prin urmare diagnosticul stabilit de catre medicul de la Iasi s-a confirmat.Familia noastra este disperata intrucat medicul de la Iasi ne-a spus ca trebuie operata in viitorul apropiat in strainatate.Nu stim inca ce vor hotari medicii de la Tg Mures.Speram ca vom trece cu bine peste aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Deea01

Draga Criss,iti multumesc din tot sufletul ca o ajuti pe sora si nepoata mea.Astazi dimineata am aflat ca, in urma investigatiilor efectuate de catre medicii de la Tg Mures,nepotica mea este diagnosticata cu prolaps de valva mitrala.Prin urmare diagnosticul stabilit de catre medicul de la Iasi s-a confirmat.Familia noastra este disperata intrucat medicul de la Iasi ne-a spus ca trebuie operata in viitorul apropiat in strainatate.Nu stim inca ce vor hotari medicii de la Tg Mures.Speram ca vom trece cu bine peste aceasta problema.



Ma bucur ca te cunosc. Nu ai de ce sa-mi multumesti, eu incerc sa o ajut pe Florica si pe Andreea cu ce pot. Imi pare rau ca nu pot face mai mult. Am tot intrebat in stanga si in dreapta, am si o prietena care e medic si am intrebat-o si pe ea, ea a zis ca aceasta boala e destul de frecventa si sa avem incredere ca se va rezolva. Imi pare rau mai ales ca o vad pe Florica disperata, ieri cand am vorbit cu ea la telefon mi s-a parut ca plange. Totusi nu trebuie sa dispere, eu cred ca medicii de la Iasi sau Botosani au bagat-o in sperieti. Cum ii spui unei mame "nu scapa fara operatie". Aici la Tg. Mures i-au spus ca va trebui sa fie inlocuita valva care nu functioneaza insa in timp, nu acum ca fetita e prea mica.

Mergi la inceput