Cocktail fructe de mare- ce fac cu el?????

Cocktail fructe de mare- ce fac cu el????? | Autor: cornelia_laura

Link direct la acest mesaj

Dati-mi si mie o mana de ajutor ca sunt in ceata. A venit sotul din Auchan cu o punga de Cocktail de fructe de mare, firma Siblou. Doar ca eu habar nu am cum sa-i fac. Pe punga scrie doar ca pot fi folosite pt Paella, pizza, salate, atat. Ii prajesc sau ii fierb? Si ce sos merge?
Multumesc anticipat si va rog sa nu radeti de mine. Dar sotul a zis ca pur si simplu e curios sa vada ce gust au pt ca noi nu am mancat niciodata asa ceva.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

APRILIE 2007
www.TickerFactory.com/weight-loss/wfcAKbn/" target="_blank">
Nou stil de viata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cel mai simplu : le descongelezi, le acoperi cu sos bechamel, pui apoi putin cascaval ras deasupra (sau amestec cascaval + pesmet) si lasi la cuptor maxim 15 minute.

Se poate servi en hors d'oeuvre fara nimic sau cu o mica salata verde, sau ca mincare pricipala acompaniat de o felie de lamiie si de orez (parfumat gen basmati) facut simplu.

Sos bechamel : 60g unt se topesc in tigaie, apoi se pune o lingura cu virf de faina, se prajeste faina in unt, apoi se pune laptele cite putin, pina sosul devine ca o smintina de legat si de lichid, cind sosul e aproape gata se sareaza si se pune piper sau nucsoara rasa. Treaba se face numai la foc mic !

Sa ne spui ce ai facut si cum a iesit !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Uitam 'esenta lucrului in sine' : se serveste numai cu vin alb alaturi (vin sec si rece, de acelasi fel ca pentru peste)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Uite www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=10927" target="_blank">aici ceva foarte bun si usor de facut. Merita!



de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

cred ca e cam tarziu, dar pentru data viitoare uite o sugestie : fierbe un pic fructele de mare (poti sa treci peste fierbere daca vrei) si apoi le sotezi in unt si cand sfaraie storci zeama de la 1/2 de lamaie deasupra, sarezi si gata...

Optional, poti sa adaugi o lingura doua de smantana.

12s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Le-am facut atunci cu orez si sincer nu mi-au placut deloc, nici gustul nici mirosul lor...asa ca nu cred ca mai fac curand.
Va multumesc pentru sugestii.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

tot cam tirziu, poate pt. data viitoare (daca va fi): un pic de ceapa intoarsa de citeva ori in unt, pus cockteilul dezghetat, lasa cam 10 minute la fiert, pus 1 lingura faina si multa smintina!(daca e prea groasa, un pic de lapte repara totul). eu servesc cu orez sau cartofi natur, si, neaparat vin alb rece (demisec imi place mie).

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
poze krisztina
poze robi

Mergi la inceput