Ciclu menstrual neregulat, solutii, tratamente?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

E falsa credinta ca AC rezolva ceva,poate doar sa mascheze,sangerarea care se produce nu este ceva natural,nu este o menstruatie propriu-zisa,e doar o sangerare indusa hormonal.Odata AC intrerupte,se constata ca problema,daca a fost o problema inainte,nu s-a rezolvat,ba poate chiar s-a accentuat!Eu sunt impotriva AC,de-altfel avand oarece probleme hormonale si eu,medicu endocrinolog mi-a interzis cu desavarsire AC,pentru a nu ma da peste cap mai mult ,bineinteles!
Asta e parerea mea,nu ma deranjeaza niciun pic daca sunt opinii contrare.Fiecare face ce vrea cu corpul ei si n-o sa ma convinga nimeni de binefacerile AC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Lorenza, multumesc de postare. Se pare ca suntem de aceeasi parte a baricadei.

Exact asta e si problema mea cu AC. Iti produce o sangerarea falsa, nu mai are loc ovulatia si tot procesul presupus de CM. Organismul nostru nu mai produce nimic in sensul asta, ci stagneza, pentru ca pilulele fac treaba. Si normal ca nu mai ovulezi.
Si dupa cum ai zis tu, dupa ce le intrerupi, tot acolo ajungi, daca nu mai rau.

Dupa cum ai zis, fiecare ia propriile decizii.

Celor carora li s-au dat AC. Vi s-a explicat de ce aveti probleme cu CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Mie nici macar nu mi s-au prescris AC ca sa-mi rezolv problemele ... acum poate si pt. ca, asa cum spuneam, eram in cautarea unu bb ... deci nu avea rost sa-mi prescrie AC. Nici eu nu sunt de acord ca AC sunt remediul unei dereglari hormonale. Si ca sa raspund la intrebarea ta, problemele mele cu dereglarile de CM se datorau chisturilor pe ovare si faptului ca m-am ingrasat mult (vreo 10 kg.) intr-o perioada scurta ... Sa vedem ce-o mai fi dupa sarcina ... daca se va regla iar ciclul meu ...

AC si-au facut rostul lor la vremea lor (adica m-au ferit de o eventuala sarcina), dar daca as fi banuit ca voi avea atatea probleme dupa ... cred ca as fi cautat alte metode. Si cred, cel putin asa gandesc acum, ca nu le voi mai lua niciodata.

E parerea mea ... sunt impotriva AC, desi le-am folosit, dar am vazut pe pielea mea ce efecte au in timp. Poate altele sunt norocoase si nu au astfel de probleme o data intrerupte ... eu se pare ca nu sunt printre ele ...

Bafta si numai bine tuturor !!!!!

11+
Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

eu de cand ma stiu am avut cm neregulat, in medie sa zic ca la 45 de zile, la fel si mama si sora mea...se pare ca la noi e un deficit de progesteron, la mine fiind si ovarele polichistice depistate acum un an...in AC nu cred, de fapt nu cred ca trateaza ceva de vreme ce ai rezultate numai cat esti pe tratament, dupa care te intorci de unde ai plecat...si mie mi-au tot dat doctorii AC, ultima data diane 35 ...dupa nu mai 2 luni ma ingrasasem ca o vaca si nu slabeam cu nimic, ma latisem cu totul...bineinteles ca le-am oprit si n-am mai luat niciodata
acuma ca incercam sa avem un bb de mai bine de un ana am facut tot felul de analize, mai nou sunt pe dostinex pt prolactina marita care de altfel regleaza si cm-ul si pe duphaston,regleaza cm-ul fiind progesteron sintetic plus ca ajuta la mentinerea unei eventuale sarcini (am pierdut una ff mica, la 4 saptamani si separe ca lipsa de progesteron a fost una din cauze, dupa spusele dr.)
apropo de ovulatie, eu mereu banuiam ca nu am (mie nu-mi ieseau niciodata nici un fel de liniute pe testele de ovulatie, nici macar pale de tot), se pare ca am dar e f tarzie...chiar si acum pe tratament se produce in ziua 17 de ex., si nu 14 cuma r fi normal la un cm de 28 zile
sunt si eu interesatade ce solutii au alte fete


anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carme spune:

si eu il am neregulat dintotdeauna, cam o data la 2-3 luni, cateodata multe luni in sir fara. cand vine, ma tine 10 zile, curge mult si inchis la culoare. chisturi am avut dintotdeauna, unii dr mi-au spus ca apar chisturile din cauza dereglarii hormonale. deci nu chistul e CAUZA, ci efectul. explicatii - lipsa, tratamente - AC. si mama si bunica din partea tataului au avut ciclu la fel.
de cand vreau copii - de 2 ani - am facut si trat cu dostinex, si duph - si eu am prolactina marita, alta data testosteronul.
dar ovulatie tot nu am observat sa am, si nici dr. asa ca nu stiu ce sanse am de copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu de cand ma stiu numai neregulat a fost.Mi-au dat AC si normal ca s-a regulat pe perioada cand le-am luat apoi si-a revenit la cicliul normal de 60 zile sau chiar mai mult.Dupa alte analize au zis ce este un microchist care-l impiedica.Iar AC ca poate se va absorbi.Nimic totul e la fel ca l ainceput.habar nu mai am ce trebuie facut.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

M-am gindit de doua ori inainte sa scriu ...
dar am sa o fac pentru ca poate ajuta pe cineva

Eu am avut probleme ani de zile ...
si le-am tratat cu indiferenta ..
adica niciodata nu erau pe primul loc la capitolul prioritati..
apoi ..mai speram ca poate o sarcina ..cind avea ea sa fie
o sa rezolve problema ciclului neregulat..
Oricum am folosit si eu la greu AC...dar
in loc sa rezolve problema ...
m-au cam ajutat sa acumulez kg ..si mi-au cam suparat si "ficatzelul".


Nici acum nu pot sa trag o concluzie clara ..
daca problema e rezolvata sau nu ...
dar cert e ca dupa ce am intrerupt alaptatul ..
am avut o ovulatie foarte evidenta ..
(si spun asta pentru ca am " experienta " in folosirea "metodei Rotzer" in depistarea perioadei fertile )
urmata de ciclu la exact 14 zile ..

Se pare am deja a 2 ovulatie ..
foarte evidenta ..si sunt foarte curioasa
daca si ciclul va fi tot dupa 14 zile .

Eu inca nu cred ca sarcina a schimbat datele problemei..
oricum ar mai fi de mentionat inca 2 factori care ar fi
putut influienta :
1.am slabit ...destul de bine ..chiar sub greutatea de dinainte sarcinii
2.am luat COLONIX ( program de detoxificare ..foarte eficient si benefic ..in cazul meu ..mai multe detalii aici)

Concluzia o trage fiecare ...
dar parerea mea e ca... daca dupa o sarcina nu s-a intimplat
"minunea" de a se regla .. merita incercat COLONIX-ul .

si sanatate multa va doresc.



LIDIA si Stefan-Eduard (21.08.2006)/.../www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Cum a fost si cum este voinicul meu?

Mergi la inceput