ovulatia si zodia

ovulatia si zodia | Autor: Christina

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

va intreb pe voi cele cu experienta in materie, pentru ca noi abia acum ne pregatim sufleteste sa un copil prin august-septembrie. Sotul meu ar vrea sa aiba un baietel care sa fie ori in zodia berbecului, gemenilor, leu etc. si ma intrebam daca e e posibil sa raman gravida din prima luna cand incerc... cate luni va luat voua sa ramaneti gravide?

As spune ca am ciclu destul de regulat, considerand ca de cand am intrerupt pilulele imi vine la 29 de zile. Credeti ca poate ar trebui sa-mi cumpar un aparat de determinat ovulatia ca sa nu pierdem prilejul? Ce ma sfatuiti?

astept comentariile vostre sau sfaturi.
Pupici !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu am ramas insarcinata dupa trei luni de incercari, si cu ajutorul pastilelor(Clostylbegit). Si am avut atunci doar 21 de ani, n-am folosit nicioadta anticonceptionale. Asa ca sfatul meu e, sa nu planuiesti ceva, nu poti fi nicioadata sigura daca totul e in regul cu tine.Trebuie sa incerci atunci cand iti dicteaza inima. Si oricum ce conteaza zodia, important e sa-ti tii bebelusul in brate, indeferent cand e nascut.
Sper ca nu te-am suparat cu ceva. Numai bine!!!

alina -saptamana a 17-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coryydo spune:

Eu am ramas insarcinata din prima luna - de fapt nu ne-am planificat dar asa s-a intamplat. A fost prima luna in care nu ne-am mai protejat si s-a intamplat!!!!!
Cred ca depinde de organism cat de repede se intampla: mie mi-a zis medicul ca sa incercam in ziua 13 si 14 (la un ciclu de 28 zile)si in rest sa facem pauza ca sa fie mai "virili".

Iti doresc succes!

Corina in sapt a 6 - a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Buna Christina

Noi tot planuri ne-am facut, il concepem in august , la mare era momentul propice, ca sa se nasca in zodia taurului, in privinta sexului nu cadeam de acord eu vroiam fetita sotul baiat.Numai ca nu a fost cum am vrut noi ci cum a vrut D-zeu.Am ramas insarcinata abia in mai anul viitor adica dupa 9 luni!!!! si iti spun eu ca dupa 9 luni de asteptare nu mai conteza nici zodia nici sexul, sanatos sa fie ,asta este cel mai important.
Mult succes, procesul este super...
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Eu consider ca nu conteaza zodia bebelusului ci numai ca el sa fie sanatos!
Eu nu mi-am facut planuri dar astept sa termin tratamentul si pe urma ma apuc de si cand o vremea D-zeu sa fie sa fie sanatos. Daca e sa iasa mai repede cu atat mai bine. Succes si mult noroc sa iasa cum v-ati dorit voi!
Dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Eu raman insarcinata si daca ma uit un pic mai atent la sotul meu, cu tot cu anticonceptionale.....
Dar asta nu inseamna orice luna . In general toamna si primavara se cam intampla, cand esti relaxata (in concediu). Ia-ti temperatura bazala (ovulatie) si incearca ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Si eu am vrut sa raman insarcinata cand eram in concediu, mi se parea mai exotic sa ii spun dupa aceea fetei ca am conceput-o la Istanbul Dar nu am ramas decat doua luni mai tarziu, desi am incercat in fiecare luna in perioada fertila. Asa ca nu o sa-ti fie prea usor sa iasa o zodie anume, mai ales ca nu v-ati ales unele consecutive Plus ca tine cont si de faptul ca nu se naste intotdeauna exact la noua luni, asa ca... Cu privire la sex, este un subiect urias cu Metoda Calendarului Chinezesc... cred ca te poti uita si pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

Daca ai un ciclu regulat ai mari sanse sa ramai gravida prestand la fiecare doua zile timp de vreo doua saptamani de la terminarea ciclului. Asa am facut noi si din prima luna in care ne-am dorit sa avem un BB am reusit. Dar nu uita un lucru: un copil este si un dar de la Dumnezeu pe care trebuie sa ti-l doresti foarte mult si indiferent de zodie, sex sau alte criterii trebuie sa-l primesti ca pe o binecuvantare. Asa ca nu mai socotiti si calculati Daca il doriti cu adevarat iubiti-va mult. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Eu am ramas insarcinata cam dupa 4 luni de incercari, dar cu intermite, ptr. ca au fost cateva luni cand am fost plecata din tara singura....apoi cand m-am intors, am ramas imediat insarcinata, si a fost exact cand ma asteptam mai putin. Eu am avut si niste probleme hormonale cu vreo 2 ani in urma, si mi-era teama ca nu o sa pot ramane prea usor...de aceea surpriza a venit exact cand ma astemptam mai putin.
Zodia oricum nu conteaza prea mult, desi si eu pot spune, ca imediat dupa ce am aflat data probabila a nasterii m-am gandit la zodie.Eu mereu imi doream un copil "nebun" si neastamparat ca varul meu, care e Leu, ma amuza teribil, si se pare ca subconstientul meu a lucrat la asta in timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Daca vrei sa faci socoteli, vezi la prima pagina, La 'Cind vine barza!", bagi diverse date si vezi ce si cum, cind...

Petruta & bb Mihai


http://community.webshots.com/user/gabrielmil


Mergi la inceput