Miscari involuntare in timpul somnului

Miscari involuntare in timpul somnului | Autor: teo37g

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 8 ani , si are spasme in momentul in care adoarme . E normal?????

Nu stiu daca pot explica prea bine fenomenul, dar ii tresare cate o mana , cate un picior , si asta timp de cam o jumatate de ora pana intra in somnul adanc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si eu patesc la fel
E din cauza viselor , nu-ti face griji.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

quote:
Originally posted by XIO

Si eu patesc la fel
E din cauza viselor , nu-ti face griji.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos



nu cred ,fiindca ea face mereu asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , e ceva normal. Ininte sa adoarma , mai als copiii trec prin starea aia de semi-somn, viseaza ca se impiedica si dau din mana , tresar.
Acelasi lucru il vezi si la animale daca ai , si eu si pisica mea tresarim cateodata de ii trezim p cei de langa noi .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Poate ar fi bine sa vezi daca nu are lipsa de calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lipsa de calciu ai cand ti se "bate" un muschi , pleoapa , cred ca zvacneala asta are stricta legatura cu somnul.
dar daca tot nu esti linistita intreaba un doctor.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

quote:
Originally posted by Mercedes

Poate ar fi bine sa vezi daca nu are lipsa de calciu.



Chestia asta mi-a mai spus-o si o cumnata de-a mea, ca s-ar putea sa aiba un deficit de calciu
sa vad cum am s-o pacalesc, ca are teama de ace ,sa-i fac niste analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Initial creeata de teo37g

Fetita mea are 8 ani , si are spasme in momentul in care adoarme . E normal?????

Nu stiu daca pot explica prea bine fenomenul, dar ii tresare cate o mana , cate un picior , si asta timp de cam o jumatate de ora pana intra in somnul adanc

Gabi - mama lui Andrei de 19 ani si a Dianei Nicol de 8 ani



Poate fi normal sau anormal si se numesc mioclonii de adormire. Depinde de cand le are si cat de puternice sunt.

Nu sunt de specialitate, dar in ultimele 4 luni am studiat intens aceasta problema din cauza fetitei mele de 2 ani care are ceva asemanator. Numai ca la ea au debutat acum 4 luni cu niste spasme foarte puternice si febra, asa ca initial s-a crezut ca e epilepsie. Cam dupa o saptamana s-au atenuat, iar acum face de cate ori adoarme (fie ca e seara, fie ca e de somnul de dupa-amiaza) aceste miscari invonluntare (ii tresare o mana, cealalta, un picior, un deget...).
Am vazut o gramada de medici neurologi, dar inca nu avem un diagnostic si nici nu stim daca e ceva patologic sau ceva natural.

Eu te sfatuiesc sa faci o vizita la un neurolog cu ea ca sa fii sigura ca nu e nici o problema.

Exista intradevar aceste tresariri la adormire care sunt normale. Chiar am inteles ca exista persoane predispuse la asa ceva.

Dar foarte rar pot avea si o alta semnificatie, mai ales daca apar impreuna cu alte simptome. Daca asa face dintotdeauna, s-ar putea sa fie pur si simplu modul ei de a adormi. Daca au aparut la un moment dat (de exemplu in urma unei viroze sau febre) ar fi bine sa verificati ce e cu ele.

Daca stii engleza, am gasit chiar ieri un document pe internet referitor la mioclonii care explica si miocloniile in somn. Da-mi un email si ti-l trimit.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Sotul meu are aceste spasme de cand il stiu.
A luat Ca si Fe si i s-au mai atenuat.
Dupa cativa ani a a flat total intamplator ca are o forma mai rara de anemie macrocitara care afecteaza si traseele nervoase, de unde si spasmele. Este strict experienta sotului meu, ele pot fi absolut inofensive, asa cum spunea si Sanziana, cert este ca trebuie totusi cautata cu atentie cauza.
As dori si eu documentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by goldi

Sotul meu are aceste spasme de cand il stiu.
A luat Ca si Fe si i s-au mai atenuat.
Dupa cativa ani a a flat total intamplator ca are o forma mai rara de anemie macrocitara care afecteaza si traseele nervoase, de unde si spasmele. Este strict experienta sotului meu, ele pot fi absolut inofensive, asa cum spunea si Sanziana, cert este ca trebuie totusi cautata cu atentie cauza.
As dori si eu documentul.



Uitati aici site-urile pe care le-am gasit:
Aici e documentul despre problemele de somn (printre care si mioclonii):
http://www.absm.org/PDF/ICSD.pdf

Aici mai multe despre mioclonii de toate felurile (nu numai in somn):
http://www.omsusa.org/article4.pdf

Goldi, as vrea daca se poate sa imi spui mai multe despre anemia sotului tau. Pentru ca fetita mea are si ea o anemie nu foarte puternica si ii iesise beta-talasemie. Dar i-am facut din nou analizele si nu i-a mai iesit (!?). S-ar putea ca si la ea tot anemia sa fie cauza acestor miscari, de aceea te rog mult sa imi spui ce tip de anemie are sotul tau. Activeaza-ti te rog PM sau adresa de email ca sa iti pot scrie.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

sanziana72 ce ma fac ca nu stiu engleza , si mi-as dori sa stiu cat mai multe despre aceste simptome
chiar azi am fost la doctora de familie , si mi-a recomandat s-o duc la pshiholog
am intrebat-o daca are vreo legatura cu lipsa de calciu , si mi-a raspuns ca e posibil
As vrea sa va intreb pe toate ,daca fetita mea, care e mai grasunica ,are acum 39kg la 8 ani , si daca ii admininistrez Ca Mg si vitamine , e posibil sa se ingrase mai mult?
Am uitat sa va spun ca de ceva vreme acuza si dureri in piept , ea zice ca o inteapa inima asta pe timpil zilei , iar acele tresariri le face numai in timpul somnului .


Mergi la inceput