Hipertiroidism?

Hipertiroidism? | Autor: Deborah77

Link direct la acest mesaj

De unde naiba m-a lovit si asta? Am nascut de 5 luni si am zis ca sa merg la Medicover, unde sunt abonata, pt niste analize de rutina. I-am povestit dr ca m-am ingrasat ff tare in timpul sarcinii (25 kg!!!!) si ca n-am prea mare succes in a scapa de ele; tipul mi-a dat o dieta usoara si niste analize pt tiroida, mai ales ca am gatul usor umflat. Acum, problema asta cu gatul umflat o am din copilarie...mereu mi se atrage atentia, nu e dizgratios, dar se vede. A iesit o chestie, TSH, f scazut. A zis el hipertiroidie, dar ar fi trebuit sa fiu slaba moarta, nu sa am 83 de kg. M-a trimis la ecografie. Am fost astazi. Noduli pe tiroida la greu. Sambata merg la endocrinolog, dar pana atunci innebunesc de frica. Am tot cautat pe net, si am gasit numaio nenorociri. Cum naiba? de ce? de unde? In afara de problema cu greutatea, care cu dieta dr vad ca a inceput sa se rezolve - au zburat 4 kg in 3 sapt, in conditiile in care nu ma infometez, ca de, alaptaz exclusiv inca...asa, in afara de asta, ma simt excelent, nu mi-a fost niciodata atat de bine. Stau acasa cu BB, nu mai sunt stresata, nu ma simt obosita, n-am insomnii, n-am pandalii...nimic din simptomele pe care le-am gasit pe net. Nu vreau operatie, nu vreau sa ma indop cu hormoni...si am mai citit pe un site medical ca boala asta poate fi fatala. Adica cum, daca eu ma simt bine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Stai linistita si vezi-ti de copil!
Cauta un medic bun endocrinolog sa-ti explice pe liniste ce ai, in caz ca ai ceva, dar nu mai pleca urechea la tot felul de variante si chestii spuse de unul si altul sau de pe internet.
Si apropo de noduli, sa stii ca foarte multa lume are noduli tiroidieni, dar nu ii baga in seama. Daca nu deranjeaza, nu ai simptome rele si nu apar modificari in analize nu ai de ce sa le acorzi atentie.

Ce nu pot suferii medicii, care in loc sa te linisteasca, sa te incurajeze si sa te faca sa te simti bine mai rau baga boala in tine! Astia sunt vai de mama lor!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

deborah stai linistita ! se trateaza si vei fi foarte bine
nu te mai speria de tot ce citesti pe net , cel mai bine asculta ce iti spune doctorul si urmeaza tratamentul, vei vedea ca functiile organismului se vor regla in cateva luni si apoi vei slabi foarte usor cu o dieta adecvata
si eu tot accidental am descoperit probleme la tiroida si o tratez
realitatea este ca foarte multe femei au probleme cu glanda tiroida dar nu isi fac analize in directia asta decat in situatii extreme
o sa fie bine nu te mai ingrijora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Si eu am un nodul tiroidian descoperit in urma cu 9 ani.Chiar zilele trecute am repetat si eu analizele si desi eram suspecta de hipertiroidism se pare ca nu e,din contra mai mult ar fi spre hipo.Joia viitoare sunt programata si la eco.
Si eu chiar acum am tot citit diverse despre tiroida pe net si m-am cam speriat ,totusi am citit si ceva incurajator,95% din nodulii tiroidieni sunt benigni.Deci ,curaj!De asta am nevoie si eu.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Aceeasi problema. Hipertiroidie, dar am pus in 3 luni 7 kg.
Acum 2 ani cand mi-am facut analizele, mi-a dat sa iau 1/2 pastila de eutirox. Am luat 2 luni dupa care m-am plictisit si le-am intrerupt.
Eu am nervi, pandalii, obosita tot timpul, dar nu cred ca e de la tiroida. Asa sunt eu crizata, cred.

Sanatate multa si stai calma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Pai ce functii sa se regleze daca eu ma simt bine merci? Ar insemna ca dupa tratament sa ma simt cum...daca o sa ma simt rau? Daca ma ingras si mai tare? Daca or sa creasca nodulii astia si va trebui sa ma operez? Inteleg ca ei nu dispar prin tratament, si mai mult, prin tratament risc sa dau in hipotiroidism, si sa vezi atunci kg.

Mergi la inceput