Regim alimentar la femei insarcinate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

P.S. sorry ca ocup atata spatiu, dar am vrut sa-ti mai spun ca NU am fumat, dar am continuat sa beau cafea la recomandarea medicului - aveam tensiunea fff joasa. Oricum am baut mai mutl cafea decofeinizata si destul de slaba.


Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Vreau sa spun doar ca in primul trimestru de sarcina este foarte important ca alimentatzia gravidei sa contzina zilnic acid folic. Acesta se gaseste in legumele cu frunze verzi (salata, spanac etc.) si in sucul de portocale. Eu am mancat salata verde cu un copanel de pui aproape zilnic si am baut mult suc de portocale, cam 1L pe zi. Doar ca si sucul de portocale ingrasha f.f. mult. Daca citesti cate calorii contzine un pahar.... Dar n-am putut sa ma indop cu spanac si salata in cantitatzi industriale..Am mancat cam de toate in rest, nu prajeli intr-adevar, cel putzin un fruct pe zi, plus o cana cu lapte.
Suplimentele de vitamine sunt bune, dar cel mai bine se absoarbe ceea ce vine din alimentatzie. Asa ca dieta e f. importanta. Recunosc ca am luat destul in greutate si am ramas cu 14kg extra dupa nastere, dar am dat jos 11kg deja, asha ca asta e.

Sarcina ushoara si bb sanatos!

Ruxi

Mergi la inceput