Anticonceptionale

Anticonceptionale | Autor: malyna

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o intrebare. Timp de multa vreme, 2 ani, am luat Rigevidon. Dar deoarece sunt fumatoare am inceput sa am probleme cu circulatia. Aveam mai tot timpul picioarele umflate, si o senzatie de arsura a talpilor. Prin urmarea acum doua luni am incetat sa mai iau Rigevidon.

Dar deoarece inca nu imi doresc un copil as vrea sa iau Diane 35. Stie cineva sa-mi spuna e bine sau nu? ce ar trebui sa fac?
Va pup.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Cred ca cel mai bine mergi la medic sa-ti recomande el ceva potrivit. Clar nu e bine sa iei anticonceptionalele dupa ureche...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

... mai ales daca iti si dau efecte secundare. I-ai spus medicului ca ai probleme cu circulatia?
Oricum ar fi bine sa faci o pauza intre ani. Nu ai facut deloc pauza?

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

trebuie sa ii spui medicului ca fumezi,daca el iuta sa te intrebe.mie mi-a spus ca pentru fumatoare sunt recomandate un tip de pastile si pentru nefumatoare alt tip.mai bine mergi si discuta cu un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Eu am luat Diane in timp ce fumam (m-am lasat de 3 luni).Analizele mi-au iesit bune, cu exceptia trigluceridelor si a glicemiei care e la limita superioara a normalului (dar imi cam place sa maninc dulce). :((
Cred ca ar trebui sa fii atenta mai ales daca ai tendinta la varice.



Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Clar trebuie sa mergi la un medic. Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche, depinde foarte mult de organismul tau. Am o prietena care a luat asa la intamplare si acum are ciclu o data la 3 luni... si s-a dus in sfarsit la ginecolog si i-a spus ca hormonii ei sunt la nivel de menopauza. Exact Diane luase. Nu cred ca ele in sine sunt de vina, ci faptul ca nu au fost ce avea ea nevoie... Du-te la doctor, nu e o chestie cu care sa te joci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Ar fi bine totusi sa-ti faci niste analize (il intrebi pe el ce analize). Ma gandesc eu. Vezi si tu.

Bafta

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malyna spune:

va multumesc tuturor.

Am facut o serie de analize in iarna si totul era in regula. Medicul stie ca fumez dar adevarul este ca nu i-am spus de problemele de circulatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

daca tot nu vrei sa faci copii acum, de ce nu iti montezi un sterilet?
Am auzit ca e solutia cea mai buna. Ma gandesc sa imi pun si eu pentru ca am un bebe de 9 luni si al meu zice ca nu mai vrea momentan.
Sa auzim de bine
Pupi, Nadina

mnadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natydea spune:

Buna!
Eu sunt fumatoare, am probleme cu circulatia periferica si iau Marvelon de 1 an de zile. Ma simt excelent. Oricum dr. mea mi l-a recomandat. Parerea mea e ca cel mai bine te duci la un ginecolog si eventual poti sa-l intrebi de Marvelon. Stiu ca e foarte bun si nu e asa puternic ca Diane 35.
Dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Dea, nu faci pauza?
Mie mi-a recomandat medicul intrerupere pastilelor la 1 an, cel putin 2 luni. De fapt 2-3 menstre pentru ca ovarele sa functioneze de unele singure macar 1/an. Am inteles ca este foarte important pentru prevenirea sterilitatii. Aceiasi chestie am mai auzit-o si la radio, int-o emisiune de specialitate.
Tot aud: 2 ani, 3 ani fara pauza. Intrebati-va doctorul sau unul oarecare. Adunati mai multe pareri. Poate ma insel eu.

Pupicei la toata lumea

Diana

Mergi la inceput