varice la picioare

varice la picioare | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

Buna,
as vrea sa va intreb,pe cele care suferiti de varice la picoare,ce creme ati incercat si s-au dovedid a fi bune?
Am citit acum de Lasonil si Hirudoid cream.Care din ele este mai buna?
va multumesc f mult pt sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Draga Laura,

Dr Angelescu zicea ca aceste creme sunt masaj la picior de lemn. Eu totusi folosesc, ca decat sa nu fac nimic pt ele (mai bine zis impotriva lor)...
Ce folosesc eu:
- Lasonil N nu stiu ce face ca in afara de faptul ca e cam grasa, nu observ ameliorari...
- mai am Varixinal gel, care chiar ma linisteste (vezi ca sunt si pastilele aferente, le luam inainte sa raman insarcinata)
- si o crema de la Fade Out, se numeste Nourishing Leg Treatment Cream, care e mai mult un fond de ten, dar pe mine m-a ajutat mult la niste vene sparte pe copase, asta-vara, de la soare.
Inainte sa raman insarcinata mai luam zilnic cate o pastila de Detralex, de "intretinere", asta la sfatul unui medic din Romania, restul sunt luate de capul meu.
Daca mai descoperi ceva, sa imi spui si mie. In USA nu stiu in afara de crema de la Fade Out nici un alt unguent.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

De obicei cremele ajuta destul de putin. Trebuie si o medicatie zilnica. Ma refer la venotonice!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

si eu am aceasta problema si nu stiu ce sa fac.m-as opera la bucuresti,dar nu stiu unde si nu prea am curaj,dar pana la urma trebuie sa o fac.s-a operat vre-una dintre voi?cum este?este dureros,mai apar varice dupa operatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Lillian te rog crema de care vorbesti mai sus acopera bine vinisoarele sparte?Eu m-am procopsit cu cateva chiar urate si pana ajung la chirurg sa le injecteze pentru a disparea am nevoie de un fond de ten bun , fiindca pe caldurile astea e nevoie de o fusta.Il ai din Ro sau strainatate si cat te-a costat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si eu am varice ( nu foarte umflate, dar cu traseu lung) si am si capilare sparte...

singura chestie cu care ma mai ung cind ma dor picioarele este Lioton gel, la sfatul farmacistului. inca nu am fost la doctor, dar cred ca ar trebui..


mira, spune-ne citeva venotonice, please!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Troxevasine e un unguent bulgaresc de care mama e foarte multumita. Si zilnic pastila de Ginko Biloba pentru circulatie, asa i-a recomandat medicul.

:*



Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

eu am luat Detralex, Rutoven si Tarosin ( vit C+ vit P), fara sa vad vreo ameliorare.Eu nu am multe, dar am o vena mare si cu un traseu ciudat.

Acum incerc un tratament de la Forever, de care multa lume spune ca e "jecmaneala": gel de aloe, pastile cu ulei de masline si ulei de peste si crema albastra ( am 18 zile).Nu ma mai dor picioarele, dar arata la fel.
Mama s-a operat clasic si a scapat, insa multa lume spune ca reapar.Mai stiu pe cineva care s-a operat la Bucuresti cu anestezie locala, ultimele metode si i-au aparut dupa 3 luni.Si am mai citit cam peste tot ca operatia e singura solutie de a scapa.

Ce s-a intimplat cu varicele voastre in sarcina?Eu nu am avut la prima.

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Eu am inceput de varice si venectazii declarate(vinisoarele subtiri vizibile). E ereditar, in cazul meu si nu prea am ce face sa le ocolesc.
Stiu pe cineva la vreo 50 de ani, barbat, care a facut operatia la un renumit dr si in mai putin de un an i-au reaparut parte din varice.
Eu as apela la chirurgie doar pt cele pronuntate. Oricum operatia este simpla si pleci in aceiasi zi acasa pe picioare.
Crema folosesc Lioton sau Stimuven gel, cam la fel amandoua desi pretul e de vreo 4 ori mai mare la Lioton.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Varicele se opereaza . In mod normal, daca operatia a fost bine facuta, nu ar mai trebui sa reapara.

www.kodakgallery.com/SelectPhotos.jsp?UAUTOLOGIN_ID=78987584113" target="_blank">Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Si eu am varice, profunde si dureroase.
Pt. ca munca mea imi impune 8 ore in picioare, iau zilnic 2 tb. de Detralex si 3 ml de Tanakan solutie pe zi. Ma simt mult mai bine de cand fac acest tratament, durerile au cedat mult in intensitate si nu mi se mai umfla picioarele. Inainte ma trezeam si noapte din somn de durere, acum doar cand se schimba vremea ma mai trezesc.
Unguente/geluri nu folosesc ca nu mi se par la fel de eficiente.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput