Congelare lapte matern?

Congelare lapte matern? | Autor: oradeanca

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor

am auzit ca laptele matern poate fi pastrat o perioada mai lunga prin congelare - a incercat cineva? ce recipiente ati folosit si pe ce perioada se poate pastra?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Poate fi pastrat pentru o perioada de pana la trei luni. Eu mi-am luat niste recipiente pentru stocarea laptelui matern de la avent si pe cutie scrie de perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

Buna mada multumesc pentru raspuns - as vrea sa te intreb cum aratau recipientele acelea? Eu am fost la Sensiblu si de la Avent nu am gasit decat un set de 10 recipiente (semanau putin cu paharele de unica folosinta cu capac) pentru transportul laptelui - acelea sunt? Farmacista nu stia sa imi spuna daca au si de alt tip, ca am intrebat-o special
se sterilizeaza sau sunt gata sterilizate recipientele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Bine ai venit, oradeanco!
Laptele matern se poate pastra 6 luni la congelator, eu am avut un stoc imens, vreo 30 de litri:)
Le pastram in pahare de unica folosinta, de 100 si 200 ml. Pe cele mici le foloseam pt pireuri sau pt completare, iar pe cele mari pt o masa intreaga de lapte.
Paharele le puneam in pungi simple, si scriam pe fiecare punga data "productiei":)


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Se poate pastra in pungi sau in pahare de unica folosinta.
Sau mai exista la farmacii recipiente in care se duc analizele de urina la laborator. Sint niste paharele micute, cu capac, sterile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

multumesc pentru raspunsuri, am insa o nelamurire - paharele de unica folosinta le-ati sterilizat? si daca da - cum?
ideea cu paharele de laborator e super - merci mult, merg sa cer cateva :) o sa imi ajunga o vreme :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu le-am sterilizat, le-am folosit doar asa.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

pana la 6 luni poti in congelator.
poti sa sterilizezi in sterilizator daca ai, daca nu le fierbi intr-o oala.eu nu am pus numai odata parca in frigider (12 ore poti si in frigi sa-l tii) si am avut sticlute normale de sticla, mici de 125 ml pe care le inchideam cu capacelul lor.
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

buna!eu am fost foarte reticenta in privinta pastrarii laptelui de mama la congelator si TARE RAU AM FACUT!Am aruncat la flori si copaci din fata blocului o gramada!Cand m-am mai documentat, era destul de tarziu, asa ca am folosit metoda o scurta perioada de timp-eu pastram laptele in pungute de unica folosinta.Referitor la ce spun celelalte mamici despre perioada de pastrare, sunt de acord cu ele,ceea ce pot adauga eu este ca pediatrii cu care am vorbit mi-au spus ca laptele matern, pastrat inn congelator are in continuare VALOARE NUTRITIVA,insa setul de ANTICORPI din componenta acestuia SE PIERDE, ramanand pe peretii vasului, ai ustensilelor de muls(pompite etc).Oricum, la bebe2,dak va fi sa vina ,nu o sa mai arunc nici un strop de laptilic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

multumesc mult pentru raspunsuri - am congelat putin in recipientele pentru laborator, dar am vorbit cu pediatrul baietelului si mi-a spus ca nu merita sa il pastrez nici macar o luna in congelator - hmmm

Pe de alta parte o prietena are o fetita dulce-dulce si nu prea are lapte pentru ea si m-am gandit sa ii propun sa o mai alaptez si eu.
Stie cineva daca e voie si care ar fi riscurile? sper ca nu am deviat prea tare de la subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Merita sa pastrezi cit mai mult lapte. Sa fie acolo pt "zile negre".
Nu se stie niciodata cind ti se termina laptele, iar cel pastrat deja e foarte bun.

Mergi la inceput