Mi-am strambat ochelarii!

Mi-am strambat ochelarii! | Autor: Mirrella

Link direct la acest mesaj

Am facut o proasta alegere.Mi-am cumparat o pereche de ochelari de vedere cu rame cam finute,am adormit cu ei la tv si mi s-au strambat.Am incercat eu sa ii indrept dar nu vor nicicum,intr-o parte sunt ridicati,se vede diferenta foarte bine la sprancene...o lentila sta mai jos decat cealalta..
Ati patit?Cum ati rezolvat?Ii pot duce oare la centrul de unde i-am facut la indreptat?I-am facut la un centru Sensiblue..
Si o alta intrebare:aveti cumva ochelari din aceia fara rama,ca tare mult imi plac si as vrea sa imi fac si asa o pereche...


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

din cate stiu eu, dar e posibil sa ma insel..e k ochelarii fara rama (cred ca vorbesti de aceia numai cu lentilele si bratele ochelarilor) se fac numai pe lentila de sticla. pe lentila de plastic stiu k nu. si cum lentila de sticla e mai grea..si daca ai si o dioptrie mai mare..ingreuneaza ochelarul.
cat despre cei strambi, merita incercat sa ii duci unde i-ai facut sau da un telefon si arunca o intrebare. dar cred ca se poate...or avea ei alte metode decat indreptat cu mana
succes

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Buna,
Asa am patit si eu. Desi nu este evident, eu ii simt strambi. Ochelarii mei sunt fara rame iar suportul este de titan, asa ca nu se pot stramba (zic producatorii), dar nici eu nu ii pot indrepta. cea mai buna solutie este sa mergi la firma care ti i-a facut, pentru ca ei ii incalzesc cumva (nu prea stiu procedeul) si ii indreapta fara probleme.
Sper sa te fi ajutat,
Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Asa am sa fac,dau un telefon unde i-am facut,sper sa mi-i poata indrepta...Multumesc, fetelor.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

la orice centru poti merge sa isi dea cu parerea. eu m-am asezat pe ai mei, aratam ca ciorbea cu ei pe nas. am mers la prima optica pe care am intalnit-o in drum. mi-au zis ca e pe riscul meu. am acceptat, ce era sa fac, dar a fost totul ok, au rezistat.
vezi ca se pot intampla accidente si la cei fara rama. un toc prea mic le-a venit de hac ochelarilor sotului-din cauza presiunii, s-au spart lentilele la suruburi.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by MirelaV

din cate stiu eu, dar e posibil sa ma insel..e k ochelarii fara rama (cred ca vorbesti de aceia numai cu lentilele si bratele ochelarilor) se fac numai pe lentila de sticla. pe lentila de plastic stiu k nu. si cum lentila de sticla e mai grea..si daca ai si o dioptrie mai mare..ingreuneaza ochelarul.
cat despre cei strambi, merita incercat sa ii duci unde i-ai facut sau da un telefon si arunca o intrebare. dar cred ca se poate...or avea ei alte metode decat indreptat cu mana
succes

MirelaV
pupicei pe burticei





Mirela, e taman invers, ochelatii "fara rame" se fac numai cu lentile din plastic, nu din sticla. ti-o spun ca ochelarista cu vechime. Si sotul meu, si eu detinem cite o pereche de ochelari din astia. Au lentile din plastic, subtiri, in pofida dioptriilor, tratate special, bla bla, ne-au aburit aia de la optiblu destul, de am dat multisor pe ochelari, dar amindoi suntem multumiti de rezultat.

Mirrella, du-te neaparat la centrul unde i-ai facut, ar trebui sa-i poate indrepta. Eu n-am patit niciodata asa ceva, poate pentru ca la cit am dat pe ochelari, mereu imi sta pe creier sa nu pateasca ceva. Ai grija data viitoare cu somnul la tv.
Ochelarii fara rama ti-i recomand, mie imi plac la nebunie, mi-am ales si niste rame care ma prind (drept ca le-am innebunit pe alea de la optica, le-am probat pe toate pina am gasit ce mi se potriveste). Multa bafta!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Eu de f multe ori m-am asezat pe ei sau au cazut in mainile vreunui copil care i-a "modelat". Te poti duce la orice centru de optica si ti-i indreapta pe loc, gratis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Multumesc,fetelor,am sa merg sa ii indrept la centrul in care i-am facut,dar numai saptamana viitoare.Multumesc si pentru sfaturile despre ochelarii fara rama,Balbina,cu ocazia asta o sa ma uit dupa o pereche care sa imi placa.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pentru ochelarii fara rama ia in considerare si daca te inghesui prin transportul in comun. Eu am primit niste coate in ochelari la viata lor ca nu rezistau saracii daca erau de acest tip.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

quote:
Originally posted by Mirrella

Multumesc,fetelor,am sa merg sa ii indrept la centrul in care i-am facut,dar numai saptamana viitoare.Multumesc si pentru sfaturile despre ochelarii fara rama,Balbina,cu ocazia asta o sa ma uit dupa o pereche care sa imi placa.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh


Si eu am tot ochelari facuti la Optiblu. Cind m-am dus sa le indrepte o strimbatura, mi-au zis ca nu prea fac asa ceva, si m-au trimis la un centru prin piata Iancului (viv-a-vis de restaurantul InterMacedonia, daca stii pe unde e).

Depinde si cat de strimbi sunt (ai mei erau destul de rau indoiti). Mie mi-au spus ca daca ii indreapta ei la Optiblu, risca sa le sparga lentilele. Asa ca mai bine ma duc la centru unde m-au trimis. Inca nu am reusit sa ajung, deci nu pot sa-ti spun mai multe.

Kya

Mergi la inceput