cat trebuie sa manace bebelusul...

cat trebuie sa manace bebelusul... | Autor: Lorenyy

Link direct la acest mesaj

Bebelusa mea are 14 saptamani,am alaptat-o la san numai 5 saptamani,din pacate a trebuit sa ma inttorc la servici destul de repede.Mananca cam din 4 in 4 ore,cateodata si la 6 ore,in jur de 750 ml de lapte in 24 de ore.Ziua nu-i prea place sa doarma,de fapte are zile si zile,cateodata doarme 3 ore continuu,dar se si intampla sa mai doarma si "iepureste",nu mai mult de 30 de minute.Seara de obicei adoarme la orele 9-10pm,se trezeste la 2-3 am,adoarme cu biberonul in gurita,si se mai trezeste la 7-8 am.
Pediatrul ei mi-a spus ca la 12 sapramani trebuie sa manace cel putin 900-1000ml de lapte,dar nu o pot forta???!!!!
Ce sa mai cred,si pe cine??
Apropo,am fost foarte certata de pediatrul ei,ca ii dau ceai,dar bea foarte putin,cam 20 ml pe zi...
Ce sa fac in aceasta situatie??


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Eu stiu ca in momentul in care atinge 1 litru de lapte pe zi e clar momentul in care trebuie diversificat copilul, nu are voie sa depaseasca 1 litru. Deci e aberant pediatrul tau, in schimb, si eu stiu ca formula ii tine si de foame si de sete si de ce vrei tu. Eu asa i-am dat baiatului meu, pana aproape de 6 luni, si se hidrata foarte bine numai din biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

al meu bb are acum 4 luni si are zile in care papa 750! iar media lui este in general 900ml/zi. si a luat f bine in greutate. diversificarea abia in inceput-o de cateva zile, cu piure de cereale. in unele zile ii dau ceai - mai ales cand sughite, max 50ml/zi.
pediatrul tau nu e chiar ok. ia schimba-l...

Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bebelusul trebuie sa manance CAT VREA.
fortarea duce la inaptenta in copilaria mica....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Si a mea fetita a mancat destul de putin cantitiv inca de mica chiar mai putin decat a ta 600ml-700 in zilele bune,nici acum la 11 luni situatia nu este mai pe roze dar asta este nu o pot forta,atata timp cat este sanatoasa,este ok,iar cu privire la ceai eu i-am dat inca de cand avea 2 saptamani pt ca nici eu nu am avut lapte si a fost hranita cu formula care nu se compara cu laptele de mama acela intradevar este mai apos mai ales la inceput si tine locul si apei dar despre formula nu pot spune acelasi lucru ,asa ca i-am dat si ceai neindulcit si apa plata chiar,nu vad nimic rau in asta,si mai ales ca nu bea mult deloc la inceput 10-20-30ml/zi ,nu ii inlocuiam o masa cu ceai asa ca a fost ok,si mai ales ca era si cald afara deci trebuia sa ii dau,tu faci cum crezi dar eu mi-am expus parerea.
Cat despre diversificare fa-o ca la carte cu suc de morcov,mar si abia apoi cu piureuri de fructe si legume,vezi la diversificare.
Si inca ceva fara sare si zahar in mancare pana cel putin la un an.


oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by Sabina

bebelusul trebuie sa manance CAT VREA.
fortarea duce la inaptenta in copilaria mica....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Corect!!!! Nu exista limita in cantitate si in timp. Lasa copilul sa-ti arate de cat si de ce are nevoie.


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Nici fetita mea nu a mancat niciodata mai mult de 700-800 ml lapte/zi. Nu ai cum sa fortezi copilul sa manance mai mult oricum. Ei mananca atat cat au nevoie la varsta asta. Oricum din cate stiu laptele formula este mai satios decat cel de la san. Eu mai degraba mi-as schimba pediatrul. Cum adica sa te certe? Te poate sfatui, te poate informa dar nu sa te certe.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Lorenyy, eu stiu de la pediatru ca bebe trebuie sa manance (statistic vorbind) cam 150ml pe kg corp. Cu toate acestea Dudu a mancat maxim 850-900ml Humana2 (la aproape 5 luni, chiar inainte sa incepem diversificarea)si cu toate acestea a fost intotdeauna in grafic dpdv al greutatii (iar la inaltime in avans cu cel putin 2 luni). Fetele au dreptate: nu cred ca este vreun bebe care s ase incadreze 100% in grafice si statistici; in plus, depinde foarte mult de greutatea de la nastere, de modul de alimentatie, de mostenirea genetica.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/dudu" target="_blank">Paginuta mea de web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

pediatrul tau e un idiot. Cum sa manance kilu de lapte pe zi? Baiatul meu are 9 luni si mai mult de 800- 900 de lapte +solid nu mananca. Cand manca numai lapte , mai mult de 7-800 ml pe zi nu manca. Si acum, la 9 luni are 9.500 g. schimba pediatrul.!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl spune:

Pediatrii in america is cam aberanti....si eu am avut "problema"asta...si apropo de cantitate copilul maninca cit ii trebe daca ii trebe mai mult atunci va minca mai mult, nu poti sa o fortezi!

http://www.totsites.com/tot/bebepoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Lorenny, esti sigura ca pediatrul nu te-a "certat" pentru ca, dandu-i ceai, fetita isi umple stomacul si refuza laptele dupa aceea - caz in care normal ca nu mananca atat cat ar manca daca nu i-ai da ceai? tu de ce ii dai ceai totusi?

ai dreptate, pediatrii americani nu recomanda ceaiul, atata vreme cat bebelusii isi iau necesarul de lichide si de hrana exclusiv din lapte. incearca sa-ti asculti pediatrul si sa elimini ceaiul, sa vezi daca bebe incepe sa manance suficient lapte.

altceva - nu lasa biberonul cu ea peste noapte, este risc sigur de carii mai tarziu.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput