Nunta in Iasi (22)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Ramo,la fel, daca sunt apropiate..daca nu, oarecum aceeasi suma, sau eventual mai mult. De ex. 350 lei dati in 2005 nu mai inseamna aceeasi valoare acum in 2007.. Depinde insa si de locatie, de servire, de cum te-ai simtit..



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Eu tin foarte mult cont de atmosfera, de mancare, de felul in care m-am simtit si de gradul de rudenie/prietenie cu mirii. La unele nunti care au fost nasoale, am dat mult pentru ca mirii ne erau rude apropiate, desi n-ar fi meritat. Eu nu mi-am notat cat a dat fiecare, cand o sa ma duc o sa dau din inima cat o sa pot si o sa simt, indiferent de cat mi-au dat ei pe masa. Abia dupa ce am fost in situatia asta, am inteles ce simte un cuplu cand deschide plicul cu bani si daca pana acum am fost mereu darnici la bani, de acum voi fi si mai darnica (dar si mai selectiva cu nuntile la care ma duc , fara cremvursti si alte alea)

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, ar fi ideal sa fie asa cum zice Leah, dar aici se merge pe principiul ai fost la mine, merg la tine, mi-ai dat atata, iti dau atata...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Sincer eu nu m-am dus decat la prieteni la nunti - cel putin pana acum. Si acolo am dat dupa suflet, nu m-am gandit niciodata la cat mi-au pus ei mie pe masa si nici nu am pastrat cartonasele cu cat mi-a dat fiecare.
De altfel nu inteleg ideea de obligativitate - daca ai fost la mine, tre' sa merg si eu. Se presupune ca la nunta inviti oameni dragi tie, nu?

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

ei..cateodata sunt si obligatii..



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da Lili, teoretic ai dreptate si sunt de acord, dar daca iti zice sufletul sa pui pe masa mai putin decat au pus ei la tine, s-ar putea ca ei sa isi dea seama ca ai dat mai putin si uite asa se ivesc disputele, sau ma rog... supararile sa zicem.
de asta am preferat sa notam cat a dat fiecare sa nu dam mai putin cumva la cei care au dat mai mult. bineinteles ca in timp banii o sa aiba alta valoare, dar macar la cei care vor avea nunta in viitorul apropiat.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutza21 spune:

buna fetelor...eu sunt destul de noua pe forum dar v-am tot citit pana acum... o sa am nunta pe 31 mai 2008...la Rest Cotnari... insa nu ne-am hotarat inca de biserica.. viitorul sotior ar vrea la Biserica Nicolae Domnesc (cred ca asa se cheama biserica de langa Palat)... daca ati putea sa imi dati niste informatii despre cum decurge slujba, cum se comporta preotii...chiar niste preturi v-as fi foarte recunoscatoare....(eu sincer vream la Biserica Sf Nicolae de pe copou dar am auzit niste chestii nu prea dragute despre preoti)... aa...si daca aveti si informatii depre Rest Cotnari....mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Albinutza, bun venit si sa fie intr-un ceas bun!
Eu am facut nunta la Nicolae Domnesc in 2005, iar acum pe 7.07.cununam tot acolo.. Slujba dureaza cam 40 min (daca ai logodna facuta dureaza mai putin), iar taxa era de 1 mil in 2005..acum nu mai stiu cat e.. Pentru anul urmator ar cam trebui sa mergi de pe acum pt.rezervarea datei si orei, intrucat e o biserica destul de aglomerata, fiind in centru. Parorhul e foarte de treaba, are in jur de 40-45 ani, si tine slujbe foarte frumoase. Cu o zi inainte de cununie treb. sa mergeti sa va spovediti la el. Daca ai alte intrebari, pune-le..
Despre Rest. Cotnari eu personal nu am informatii..poate te ajuta fetele..



Vine bebe
Burtik
Cristina 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutza21 spune:

kriss79 mersi mult de raspuns...sincer as mai avea cateva intrebari...este si cor la biserica Sf Nicolae Domnesc? si, avand in vedere ca nu ma pricep deloc la organizare de nunti ... este vreo ora "optima" la care sa fie pusa ceremonia religioasa (suna cam ciudat stiu)...adica sa nu fie prea devreme sa nu astept la restaurant degeaba dupa aia....sau prea tarziu...
si inca o intrebare: daca eu si viitorul sot am botezat o fetita ...este adevarat ca teoretic nu mai avem voie sa ne casatorim? sau asta depinde de preoti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Si eu am avut cununia la Sf. Nicolae Domnesc din fata palatului si a fost superb. Daca ar fi s-o iau de la capat tot acolo as face. Corul este divin, am inteles ca lucreaza cu cei de la opera.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput