Efort dupa cezariana...

Efort dupa cezariana... | Autor: razvan2007

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va intreb pe cele care a-ti facut cezariana daca e bine sa faci axercitii fizice usoare gen bicicleta medicinala la o luna dupa nastere...mentionez ca ma simt bine operatia e ok...mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Dupa cezariana simteam ca fortez muschii si cand ridicam sticla de 2 litri de apa sa beau apa, asa am inteles ca muschii abdominali se folosesc si se contracta la orice. Daca medicul zice ca poti e ok, stiu si eu fete care dupa cele 6 saptamani au inceput si mersul la sala. Eu 2 luni nu am fost om normal, si la 6 luni inca nu puteam forta muschii abdominali. Dar bicicleta medicala nu va forta mult abdomenul, desi, la o luna nu stiu de ce te grabesti asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Cel putin 4 luni nu este indicat sa faci sport dupa cezariana, mi-a spus medicul. Dupa 4 luni cica e vindecat totul, eu nu as baga mana in foc, am vazut cazuri de sportive din cele despre care vorbiti cu aderente, eventratii, hernii, etc. Si nu le-a fost bine. Mergi mult pe jos, cel putin cateva luni incearca sa-ti menajezi abdomenul, pt ca e al tau, nu al vecinului si iti trebuie inca ceva ani de acum inainte, nu? Aveti grija cu inciziile chirurgicale, daca nu se vindeca asa cum trebuie, veti avea dureri toata viata.

MARILENA SI ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Primul copil l-am nascut prin cezariana,dupa 6 saptamini m-am apucat de abdomene,mai usurel ce-i drept..

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key to your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

La controlul de la 6 saptamani medicul mi-a spus ca pot incepe exercitiile.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

cred ca depinde f fff mult de cum te simti cand faci exercitiile alea; daca nu doare nimic, nu simti nimic suspect, poti sa continui incetisor


eu la 1-2 luni dupa, caram caruciorul cu Bia in el pe cateva scari si era ok, dar o prietena a avut dureri si disconfort mult timp dupa operatie...asa ca, important e si "materialul" clientului




Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput