fumatul la gravide

fumatul la gravide | Autor: puisor

Link direct la acest mesaj

Am o buna prietena care fumeaza f. mult, chiar fiind in luna a sasea.Din cunostintele mele, stiu ca nu este sanatos pentru copilas.Cum pot sa o conving sa se lase, ce argumente puternice sa ii dau, sau fumatul nu afecteaza sarcina?
Trebuie sa specific ca este f. incapatanata!
Aveti vreun sfat?

Moni

Raspunsuri

Inceputul discutiei Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nu imi vine sa cred....inconstienta asta...

Eu de aproape 8 luni m-am lasat de tigari si cafea..am zis "gata de maine nu mai...." asa....intr-adevar iti trebuie multa vointa si sprijin din partea sotului , a apropiatilor si o motivatie...

Eu m-am lasat pentru ca imi doream si inca imi mai doresc un copil.La sfatul medicului, acesta mi-a zis sa ma las de ele, in primul rand pentru ca afecteaza si fertilitatea si in al doilea rand atunci cand esti insarcinata oricum se produc modificari emotionale si nu are sens sa mai vii deja cu un "bagaj de acasa".

Ce pot sa zic eu prietenei tale, e sa o inviti sa citesca pe forum cate femei isi doresc un bebelus ,si se chinuie sa-l aibe si tot asteapta si asteapta si inghit ceaiuri si alte alea....si sa-si spuna ca, e o norocoasa ca Dumnezeu a binecuvantat-o cu un ingeras , si sa se gandeasca la el macar atata timp cat dureaza sarcina, ce anume face ea.
Ca e cam micutz sa fumeze si el si ar fi mare pacat ca fumatul in timpul sarcinii sa aibe repercursiuni asupra bebelusului, pentru ca tot ea se va chinuii toata viata din cauza neglijentei ei.

Repet , invit-o pe forum, cred ca e un foarte bun argument de a se lasa de fumat!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Daca nu se poate lasa de fumat pt copil a grav. Am mai auzit eu argumentele tipelor care fumeaza in timpul sarcinii de genul ca " si cutare a fumat pana in ultima zi si nu s-a intamplat nimic". Deci, va fi greu sa o convingi. Eu as speria-o putin, chiar daca ar fi nevoie sa exagerez.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria spune:

Draga Puisor,
Eu stiu ca fumatul dauneaza nu numai femeii insarcinate ci dauneaza in general la toata lumea si dupa parerea mea fumatul trebuie interzis. Stiu ca este ca o boala dar cine vrea poate, cine nu vrea isi cauta scuze.
Si mai stiu cum este sa ai parinti fumatori (s-au apucat de fumat dupa ce m-am nascut eu) si datorita lor nu am pus tigara in gura nici eu si nici fratele meu. Amindoi sintem foarte inversunati in ceea ce priveste fumatul, este un obicei urit si la propriu si la figurat.
Incurajaz-o sa se lase macar pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Poti sa-i spui amicei tale ca sii bebeul ei fumeaza in aceeasi timp cu ea!
E incapatanata nu numai pe pielea ei, ci si pe a unui sufletel care nu a fost intrebat de-i place sau nu! Pacat, daca acum fumeaza, ce crezi ca o va oprii sa inceteze dupa ce naste? A auzit si de "second hand smokers"?

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Toata lumea este contra fumatului...si eu sunt contra, dar fumez si imi doresc mult sa ma las...dar...
O doamna doctor din Giulesti, nu-i dau numele, mi-a explicat ca:
1. pentru a nu dauna bebe-ului trebuie sa te lasi si tu si partenerul de fumat cam cu 2 ani inainte...
2. nu prea este indicat sa te lasi de fumat in timpul sarcinii pentru ca:
A. toate toxinele vor fi eliminate din corp atunci cand te lasi, iar acestea vor strabate placenta
si
B. fumul nu strabate placenta...
Asta nu inseamna ca poti fuma ca un turc...dar daca nu ai fost puternic cu ceva timp inainte...mare schimbare nu faci acum (ingrasi porcul de Craciun)...
Un exemplu bun este Anis...s-a lasat acum 8 luni...

De preferat ca acest mesaj sa nu il arati prietenei tale...
Cu prietenie,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

quote:
Originally posted by simonadinca

Toata lumea este contra fumatului...si eu sunt contra, dar fumez si imi doresc mult sa ma las...dar...
O doamna doctor din Giulesti, nu-i dau numele, mi-a explicat ca:
1. pentru a nu dauna bebe-ului trebuie sa te lasi si tu si partenerul de fumat cam cu 2 ani inainte...
2. nu prea este indicat sa te lasi de fumat in timpul sarcinii pentru ca:
A. toate toxinele vor fi eliminate din corp atunci cand te lasi, iar acestea vor strabate placenta
si
B. fumul nu strabate placenta...
Asta nu inseamna ca poti fuma ca un turc...dar daca nu ai fost puternic cu ceva timp inainte...mare schimbare nu faci acum (ingrasi porcul de Craciun)...
Un exemplu bun este Anis...s-a lasat acum 8 luni...

De preferat ca acest mesaj sa nu il arati prietenei tale...
Cu prietenie,
Simona



Buna doctora din Giulesti, si cand ma gandesc ca in alte tari si alte continente, mai putin Europa,( unde se fumeaza ca in codru), sant atatea campanii impotriva fumatului in general, inutil de-a mai adauga ce se spune in cazul femeilor insarcinate si-al partenerilor acestora ce fumeaza. Ma abtin sa comentez prea multe, si nu pot decat sa aprob ceea ce a scris Anis :

"Ce pot sa zic eu prietenei tale, e sa o inviti sa citesca pe forum cate femei isi doresc un bebelus ,si se chinuie sa-l aibe si tot asteapta si asteapta si inghit ceaiuri si alte alea....si sa-si spuna ca, e o norocoasa ca Dumnezeu a binecuvantat-o cu un ingeras , si sa se gandeasca la el macar atata timp cat dureaza sarcina, ce anume face ea."
Asa este viata, nu-i pentru cine isi doreste, este pentru cine se nimereste.




Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu inteleg cu fumatul...dar cafeaua?Pentru ce sa te lasi inainte?Si eu m-am lasat de fumat acum 7 luni pt bb...Oricum cand ramai insarcinata numai poti bea cafea pt ca nu suporti mirosul ei!

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

quote:
Initial creeata de puisor
Cum pot sa o conving sa se lase, ?
Moni


Mai Puisor, nu incerca sa convingi pe nimeni de nimic .
Ea singura trebuie sa realizeze ce se intampla, nu cred ca nu stie ce inseamna fumatul. Un copil e altceva ... si o mare raspundere, covarsitoare.
EU SUNT FUMATOARE !
Roag-o sa reduca tigarile, cu ochii pe ceas, sa fumeze la 2 ore .
Una peste alta cel mult 10 TIGARI / ZI. Sper ca nu bea si alcool ....
Oare nu are contractii ?! In general fumatoarele au (stiu eu).
Atentie:
Eu am renuntat la tigari imediat ce am aflat de copil. Eram la volan cand mi s-a facut rau (cam dupa 2 saptamani) si nici nu aveam tigari la mine. Apoi am reluat fumatul dar in doze mici.

Mergi la inceput