Cum däm burta jos dupa nastere??

Cum däm burta jos dupa nastere?? | Autor: Gabriela19

Link direct la acest mesaj

Cum dam burta jos dupa nastere??

Nu stiu daca sa mai vorbit despre acest subiect dar va rog sa-imi spune-ti cum se procedeaza, o prietena de a mea a ramas cu o barta mare dupa nastere.
Exista vreo burtiera care sa tina burta, sau sa-o traga??
Va rog daca stiti ceva impotriva aceastei mici-mari probleme sa-imi scrie-ti.
VA MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu exista retete. Burtiera, abdomene, regim, sport...fiecare stie mai bine ce i se potriveste.

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Initial creeata de Gabriela19

Cum dam burta jos dupa nastere??

Nu stiu daca sa mai vorbit despre acest subiect dar va rog sa-imi spune-ti cum se procedeaza, o prietena de a mea a ramas cu o barta mare dupa nastere.
Exista vreo burtiera care sa tina burta, sau sa-o traga??
Va rog daca stiti ceva impotriva aceastei mici-mari probleme sa-imi scrie-ti.
VA MULTUMESC




Hohoh...muuulte abdomene si regim alimentar sanatos.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key to your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grate spune:

Gabriela,
nu te alarma, burta se poate sigur da jos, chiar poti arata mai bine decat inainte de sarcina, daca incerci toate metodele posibile(exepting chirurgia plastica) asha cum a zis claujro, prin sport, dieta si muuulta vointza.

Sportul se poate rezuma la plimbat 1 ora pe zi, abdomene 2 ori pe saptamana.

Dieta tot simpla e. Mancat din 2 in 2 ore(de te saturi de mancat)dar atentie,cat mai putin si cat mai divers plus fructe cand vrei si de care vrei. Multe lichide: apa, ceai, suc de roshii de casa, suc de fructe de casa.

Pe mine m-a ajutat si masajul de burta. Ma culcam pe spate cu picioarele semiindoite si imi presam burta cu mainile. Apoi exercitiile de respiratie fac mult. Tras aer in piept, numeri pina la 10, expirat lung, apoi iar de inca 9 ori.

Eu port acum inel de buric si nu purtasem inainte de sarcina, asha ca ai incredere, daca vrei, poti cu siguranta.

Si ce e cel mai important e sa nu te stresezi prea mult, tot ce trebuie sa faci e sa te tii de un program planuit cu cap. Burta se da jos in cel putin 9 luni de zile.

Succes!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

A nascut demult prietena ta?
Si eu lucrez acum la dat jos din burtica. Am nascut de curind (de 3 luni) si acum vreau sa o extermin. Jos cu burtile!!
Inainte de sarcina eram invidiata pt abdomenul meu plat. In timpul sarcinii am pus pe mine 25 kgs (asta cam prin sapt 38 ca pe urma refuzam sa ma mai cintaresc

Tin minte cind am venit de la spital la doua zile dupa ce nascusem aratam ca si cind as mai fi avut un bb acolo.
Daca a nascut f recent e bine sa se lege cu o burtiera elastica - ajuta mult.
Mama mea imediat dupa ce am nascut, unul din primele stafuri a fost sa imi leg neaparat burta cu ceva. Ma bucur ca am ascultat-o, a dat rezultate!
Am strins burta in acea burtiera cam o saptamina, inclusiv noaptea. Burta s-a retras frumos fara sa atirne deloc. Ce a fost mai mult s-a dus, acum mai am de dat jos ceva strat de grasime ca sa subtiez talia. (vreo 5 kile cit mai am de dat jos in total).

Trebuie sa existe in comert in Ro ceva burtiere bune cred ca Jolidon/ Argos produc. De aici mi-am luat de la mag de gravi pt sustinut burta in lunile avansate de sarcina si m-am legat cu ea si dupa nastere.
asta e ce am folosit dar dupa nastere dar invers pusa adica cu partea lata in fata:
http://www.lovemytummy.com/info/product18.htm

Si bineinteles ca ajuta:- sala , mers pe jos la impins caruciorul, abdomene cit cuprinde daca are timp si energie.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Si eu am pus cu primul bb 26, dar dupa ce am nascut am pierdut mai mult de jumatate....si dupa nopti nedormite si zile zbuciumate am dat aproape tot

Ali

Mergi la inceput