Cauterizare Rana col

Cauterizare Rana col | Autor: marinaa

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,


Va cer si eu ajutorul.De cand am nascut(12 ani) am o rana pe col care nu pot spune ca m-a deranjat.Am facut tratamente peste tratamente si nu s-a rezolvat nimic.La testul PAP am Frotiu clasa II tip B inflamator .Am fost la Clinica Medsana d-na doctor Anca Popa care m-a pus sa fac o gramada de analize.Acestea sunt rezultatele:HPV-ADN High Risk negativ ,nu s-a detectat prezenta tulpinilor HPV vu risc crescut oncogen
-Mycoplasma absent
-Ureaplasma absent
- Chlamydia absent
-Trichomonas absent
-Candida levuri(rare)
La videocolposcopie nu stiu ce a vazut pe acolo ca mi-a recomandat HPV care a iesit bine dupa ce am innebunit 3 saptamani pana a venit rezultatul.
Cum se desfasoara o cauterizare?Care e cea mai buna si sigura metoda?O cunoaste cineva pe acesta doctora?Nu inteleg ce ma tot chinuieste cu atatea analize,am facut si un tratament cu antibiotice pe toate partile...Mi-a zis ca ar vrea si biopsie insa eu nu mai vreau sa fac nici o biopsie.
Astept sfaturile voastre.Nu stiu ce sa fac.

Va multumesc si sanatate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Buna dimineata!

In primul rand multa, multa sanatate! Si eu am avut o rana pe col pe care am rezolvat-o de 5 saptamani. (uite aici cum m-am "vaitat eu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=94545").

Ideea este ca si eu am facut biopsie (din fericire e totul OK). Am inteles ca se face automat in cazul unei cauterizari).
Cauterizarea in sine nu e mare lucrul. Simti asa, ca o neplacere "acolo jos" (ca in primele zile de CM). Dureaza f. putin; cel mai neplacut mi s-a parut ca miroase a carne arsa si ca nu ai voie sa vreo 6 saptamani.
Sfatul meu: rezolva-ti rana pe col si fa-ti si biposia.
Despre dr asta nu am auzit nimic; pot sa-ti spun ca eu mi-am rezolvat problema la Medicover, la dr. Liana Ples si am fost f. multumita.

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

marinaa din cate stiu eu, rana pe col nu trece cu nici un tratament in afara de cauterizare. Nu trebuie sa-ti fie groaza, pentru ca nu e dureroasa (colul uterin nu are nervi si nu doare). Simti doar o jena. Singura chestie este ca trebuie facuta imediat dupa CM pentru ca sa aiba timp sa se vindece pana la urmatorul CM. Cateva zile dupa cauterizare o sa fie o scurgere (transparent-albicioasa) destul de abundenta prin care vaginul se curata. Si de la cauterizare pana dupa urmatorul CM nu ai voie sex. Eu am mai facut si irigatii cu ceai de musetel si stiu ca 5 zile am luat niste supozitoare cu antibiotic (asta depinde ce-ti prescrie medicul).
Mai vezi informatii si www.reclamapenibila.ro/ro/articole/Leziune-pe-col" target="_blank">aici.
Iar daca nu esti sigura pe doctorita la care mergi, du-te si cere o a doua opinie.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

A! Si inainte de cauterizare am luat niste antiinflamatorii

mamica de rockerash

Mergi la inceput