Cununie religioasa in aer liber in Bucuresti

Cununie religioasa in aer liber in Bucuresti | Autor: toniri4

Link direct la acest mesaj

Buna,

Stie cineva unde se fac si daca se fac cununii religioase in aer liber in Bucuresti?

Astept cu nerabdare raspunsul vostru.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

sincer, nu cred.
nici nu am auzit nimik printre prieteni mei.
ma gandesc ca preoti ortodocsi sunt mai reticenti in privinta acestui aspect, poate cei catolici fac ... nu stiu sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

se fac cununii in aer liber.....la....Crowne Plaza....probabil una dintre conditii este sa iti faci si petrecerea tot la Crowne Plaza...(asta din ce stiu si am citit si pe aici)

in rest, de obicie, preotii nu prea accepta sa-i scoti cu catel, cu purcel afara din biserica lor....
...acum, depinde si de "aerul liber" in care vrei sa faci cununia...ca, dk vrei intr-un parc undeva...ma gandesc ca iti trebuie niscaiva aprobari de la dom' primarele ...ca nah, e domeniu public ...asta dupa ce convingi fatza preoteasca sa te cunune sub cerul liber ...

eu zic sa t ainteresezi mai intai la primarii...daca tii neparat la kestia asta...si daca obtii un raspuns viabil..sa incerci sa gasesti si preotul care sa te cunune in aer liber

Iti doresc succes si o nunta super!


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

CU bani multi se rezolva orice si preotii nu fac exceptie de la regula asta. ALtfel, in mod oficial nu se fac nicaieri cununii in aer liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toniri4 spune:

Da,imi imaginam ca e f. greu de organizat asa ceva aici. Si intra-adevar implica f. multi bani.
Mie mi-ar fi placut mult sa fie in aer liber.

Daca cu organizarea de cununii religioase in aer liber e complicat in sfirsit am gasit o biserica care sa fie exact pe gustul meu si asta e bine.

Va multumesc mult tuturor celor care mi-ati raspuns.
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

Din punct de vedere organizatoric, nu este ceva complicat. Eu eram pe cale sa fac ceremonia religioasa in aer liber vara trecuta, restaurantul la care am avut nunta dispunand de cadru natural din belsug. Sa gasesti un preot dispus la asa ceva nu este ceva foarte complicat, mai ales cu o motivatie adecvata Singura problema ar putea fi data de conditiile meteo. Vara trecuta, pe 15 iulie cand am avut nunta, a plouat torential vreo ora, poate doua, chiar in cursul dupa-amiezii, astfel ca am fost nevoiti sa renuntam la sedinta foto programata in aer liber inainte de ceremonie, iar ceremonia am facut-o la biserica la care facusem rezervarea pentru orice eventualitate, mai mult de gura Ralucai, coordonatoarea evenimentului. Oricum, decizia de a face ceremonia la biserica o luasem cu cateva zile inainte, motivata fiind si de prognozele meteo.
In alta ordine de idei, daca nu dispui de locatie, poti incerca sa gasesti o biserica dotata cu foisor. O astfel de biserica este Sf. Sofia de pe Calea Floreasca. Stiu precis ca preotii de acolo organizeaza cununii in foisor in timpul verii. Dar trebuie avut in vedere faptul ca spatiul nu este foarte generos in curtea bisericii. De altfel, nici in interiorul ei nu este. Oricum, asta este doar un exemplu, biserici cu foisor sunt convinsa ca mai exista in Bucuresti.

Mergi la inceput