BB de 11 luni se sperie rau de cadre medicale

BB de 11 luni se sperie rau de cadre medicale | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

Ce pot sa-i fac sa nu mai planga asa rau cand vede un medic sau o asistenta?
Nu am avut astfel de probleme cu el pana la controlul lunar de la 9 luni.
Mentionez ca nu am avut pb cu el ca sa merg la medici sa se sperie de ceva, sau sa se sature de doctori.
Il duc la dr de famile la controale lunare si din cand in cand (de 3-4 ori pana acum) la medicul pediatru.De fiecare data i se vorbeste cu blandete si nu l-a suparat nimeni cu nimic.
Ma ingrozeste ideea ca urmeaza vaccinul de 1 an luna viitoare si nu stiu ce ma fac atunci.
El in general e foarte prietenos si rade la oricine il baga in seama. Cum apare un halat alb in peisaj s-a terminat cu linistea -plange si se agata de gatul meu sau al lui tati, de parca cine stie ce s-a intamplat. Nu cred ca isi mai aminteste de vaccinul de la 6 luni cand i s-au facut 2 intepaturi si cum era normal a planssss... Dupa vaccinul acela nu am avut probleme la urmatoarele doua controale (la 7 si 8 luni), dar incepand de la 9 luni......
Ce ma sfatuiti sa fac pt ca mi-e foarte mila de el cand plange asa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Buna,
si eu am avut astfel de probleme cu al meu pana pe la 3 ani. Si, culmea, nu-i era teama de asistenta care-i facea vaccinul, ci de doctorita care se purta asa frumos cu el...
Ce am facut noi? am convenit cu d-na dr sa-si scoata halatul alb si gata! n-a mai plans .

33+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cum statea la vaccin? Pe patul de consultatii?
La noi e alta metoda. Mama/tata il tine pe bb in brate, cu spatele la doctor. Doctorul vine pe la spatele lui, si... pac, il inteapa. Imi amintesc ca al meu de multe ori nici n-a plans, atat de repede si pe neasteptate s-a intamplat totul. Nu l-a vazut pe doctor venind cu acul. Incearca asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

INCEARCA SA CHEMI DR ACASA!Eu asa am facut!Daca nu poti, sa-si dea halatul jos, cum mai spunea cineva. si stai de vb cu bb.el intelege chiar dak nu poate vb.Vorbeste cu el despre subiect si poate cand va fi mai mare il vei putea antrena si pe bb in jocuri de-a doctorul.Noi ne jucam cu stetoscop cu tensiometrul bunicii si o amuza treaba asta.Depinde si cat de tensionata te simte pe tine in mom vaccinului si e f imp sa nu vada cand e intepat!De curand am fost internate cu o enteroviroza cu germeni neizolati...etc.Diana plangea doar cand o vede pe dr, desi ea nu a intepat-o deloc...Cat sunt de mici, eu cred ca simt oamenii si intuiesc f bine diverse lucruri!Dupa ce i-a pus asistenta branula pt perfuzie in brat, i-am explicat in termenii ei de pui mic , care-i treaba si s-a linistit.De accea spun ca e bine sa vb cu bb, sa nu eviti subiectul, chiar dak bb e micutz. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Copilul meu a facut foarte urit dupa vaccinul de la 2 luni care a fost o adevarata trauma pentru el.
Personal cred ca un copil cit e de mic tine minte experientele urite pentru ca al meu ajunsese sa plinga doar cind ajungeam in sala de asteptare.Povestea a tinut pina dupa 18 luni(ultimul vaccin)dupa care de cite ori mergem ii spun ca doar se uita la el,il asculta la plamini etc si minune...nu mai face scandal.Nu stiu explicatia-faptul ca nu mai capata vaccin sau ca intelege ce ii spun,dar probabil cu virsta intelegind mai mult ii trece.Acum a ajuns sa mearga singur cind ne cheama inauntru(bineinteles cu mine in spatele lui).
Filozofic vorbind tind sa cred ca un bebelus este mult mai prezent in mediu si in cunostinta de cauza decit credem noi.

Mergi la inceput