Lapte de capra pentru bebelusi ?!

Lapte de capra pentru bebelusi ?! | Autor: women13

Link direct la acest mesaj

Cine ma poate ajuta cu informatii sau adrese , din care sa ma documentez, despre beneficiile laptelui de capra pentru copii. Din cate am inteles e un lapte extrem de benefic, nu numai pentru copii, dar si pentru noi cei mai mari. Am inteles, ca are proprietati deosebite in cresterea imunitatii la copii si in ameliorarea unor afectiuni pulmonare. Astept si pareri despre carnea de capra. Va multumesc !


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Eu stiu ca am citit de mult ca nu se da la copii pina la...nu mai stiu 2 sau 3 ani pentru ca nu are acelasi aport nutritiv ca cel de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Hai, sa-ti zic ceva logic!

Laptele de vaca este pentru vitel, cel de capra pentru ied, cel de oaie pentru miel....cel de mama pentru bebe.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Laptele de capra este foarte bun pentru copii...de peste 1-2 ani!!!
Din cate stiu, laptele de capra la sugari nu este indicat pentru ca nu contine suficient fier si B12 si poate rezulta in anemii, daca nu se administreaza un surplus de fier...

Din cate stiu, laptele de capra este un bun tratament pentru imunitate si pt copii cu alergii la lactoza sau stomacel sensibil...

Eu ii dau cat de mult pot lapte de capra lui David, alternez un pic cu cel de vaca, dar in principal lapte si branza de capra!!!!
(eu am crescut cu lapte de capra, si de pe la 5-6 ani nu am mai facut gripa, raceli sau febra...coincidenta sau nu...desi sunt mereu in mijlocul copiilor la gradi si toate colegele mele cad de cel putin 2 ori pe an la pat din cauza virozelor...)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu stiu ca e un pic cam gras pentru bebelusi si se da dupa un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

LAPTELE DE MAMA SI FORMULA ADAPTATA PE GRUPE DE VARSTA sunt singurele permise de OMS la bebelusii sub 1 an - 1 an si jumatate.
Nu exista exceptii de la aceasta regula si nici pareri contra (decat cele neavizate si fara nici un fundament stiintific).
Organismul uman nu este dezvoltat indeajuns sub aceasta varsta pentru a putea prelucra laptele respectiv.
Numai vorbesc de deficitele (in fier, vitamina D) pe care le favorizeaza.
Cine nu respecta aceasta reguli pune in pericol sanatatea actuala si mai ales viitoare a propriilor copii.
Argumente de genul "noi am crescut cu lapte de vaca si acum suntem cat usa de grasi, inalti si voinici!" sunt pur si simplu penibile!
Starea de sanatate a unui individ, dezvoltarea lui neuro-motorie precum si nivelul intelectual implica mult mai multe aspecte decat greutatea si inaltimea! Chiar daca pentru majoritatea populatiei ele nu sunt atat de importante!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Eu ii dau fetitei mele lapte de capra+formula, in proportii egale. Cu laptele de capra am inceput cam de pe la 10-11 luni, pe cutie scrie ca se poate da bebelusilor mai mari de 9 luni. Intr-adevar i-a crescut imunitatea, iarna asta n-a racit deloc, doar o data a avut nasul infundat, in conditiile in care noi am fost bonlavi pe langa ea + de o luna si jumatate a inceput gradinita.



Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ei, acum vin si eu cu o intrebare: se gaseste undeva, in vreun magazin din Bucuresti, lapte de capra? Stiu ca aveau la Angst, insa mi s-a spus ca nu mai aduc.

As vrea sa-i mai cresc imunitatea piticului care face pneumonie mereu si nu stiu ce sa-i mai dau (natural/naturist).

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


In supermagazine frantuzesti (Auchan Carredour) ai, poate, sanse sa gasesti. Caci aici laptele de capra il gasesti in magazinele mari si la producatori (controlati, verificati, stampilati).

Am citeva cunostinte care le dau copiilor lapte de capra in loc de cel de vaca caci micutii sunt alergici.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Merci Mik, o sa ma uit, dar nu cred ca sunt mari sanse. Ma gandesc ca gaseam ceva pe net daca aveau produsul asta? Oricum mai caut.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Sper sa nu ma insel si sa il incurc cu cel de bivolita - dar am vazut la Billa/ Kaufland, de la Napolact.

Mergi la inceput