Sa-i dau ulei de peste dc nu manaca peste?

Sa-i dau ulei de peste dc nu manaca peste? | Autor: Shobo

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu a papat cu succes peste la 8-9 luni de vreo 4 ori file salau romanesc pana sa nimeresc file de salau de Nil dupa care a varsat de vreo cateva ori si de frica nu i-am mai dat niciun peste pana spre 2 ani (asa m-a sfatuit si dr).
acum degeaba incerc sa-i mai dau i-am luat pastrav proaspat(carrefour) si preparat f gustos cu ulei masline,lamaie si usturoi.. ca nu mai papa. probabil nu s-a obijnuit de mic cu gustul de peste si de asta. am incercat sa-i pun si bucatele mici de pastrav fiert in ciorbita de zarzavat dar tot degeaba.

sa-i dau ulei de peste ca inlocuitor al pesteleui pt un timp? are 2,1 ani si zic ca ar tb usor usor sa papam si peste. stiu ca e imp pt dezv creierului.

m-am interesat si am comandat ulei din ficat de cod (sirop) de la firma Lysi, insa contine si vit A si D si ma intreb dc e ok sa-i dau cu aceste vitamine? (probabil ca va tb sa-i scot Vigantolul? oricum din mai incolo nu-i mai dau vigantol).

d-ra imi zice sa-i dau ca nu e pb insa vreau sa stiu dc a mai dat cineva copilului si a fost ok?

multumesc.

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Eu ii fierbeam file-ul in lapte pana scadea si iesea ca si grisul. Nici nu simti ca ar avea gust de peste.

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu stiu ca uleiul d epeste se da dupa 3 ani si atunci nu ii mai dai vigantol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialnyko spune:

Tu, sincer, ai lua ulei de peste???
Cred ca mei bine ai incerca alte retete care sa contina si peste, in cantitate mai mica sau mai mare, pina se reobisnuieste cu gustul. Spre exemplu, eu le-am facut fetelor chiftelute de cartofi cu peste, sau plachie de peste(in care gustul de peste este "acoperit" de sucul de rosii si ceapa) la cuptor... De cele mai multe ori este suficient sa maninci tu de fata cu copilul, iar acesta, curios din fire, sigur va dori sa guste "bunatate de mincare"(nu uita sa exclami la fiecare inghititura ce bunatate de mincare ai facut si ce gust bun are!).
Ale mele maninca acum peste sub orice forma: chiftelute, plachie, prajit, marinat, conserva, ciorba...tot ce se poate face din peste! Trebuie sa ai rabdare si incredere ca vei reusi!
Mult succes!

_
My lady Di & Aly

www.dropshots.com/dialnyko" target="_blank">Filmulete si Filme noi

Serbarile de Craciun

Life is short...and before you know it your feeling old!

Mergi la inceput