cata papa la 5 luni

cata papa la 5 luni | Autor: nusicasiely

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare.fetita mea de aproape 5 luni papa cam 130g piure de fructe + cereale,deci vreo 150g,dimineata si la 18:00,tot vreo 150g cereale cu lingurita,deci facute piure mai tare.in rest lapte,la 3,4,ore.
intrebarea mea este:oare nu papa prea mult pentru varsta ei?nu vreau sa ajunga obeza.nici nu e prea grasana.dar nu vreau sa exagerez,sa o invat cu mult si sa ii fac rau.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Eu cred ca totusi pentru virsta ei este cam multisor 130g de piure plus cereale , daca tot vrei sa le combini, incearca sa-i dai mai putin, nu uita ca stomacelul ei fraged e la inceput de drum .
In rest, nu ai precizat cam cat laptic papa la o masa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Si eu cred ca e cam multa hrana solida la varsta asta. Depinde de organismul ei daca se va ingrasa sau nu. Tea nu cred ca mananca 50 de grame la o masa (si are 8 luni), dar pitica mea e la extrema cealalta, adica mananca putin si creste normal.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

papa cam 120-140-170maxim la o masa.170 papa rar,cand sunt si cereale.papa 110 la 3 ore,sau 140 la 4 ore.inca papa si noaptea la 1 si la 5.daca ii dau cereale la culcare.ii dau in apa ca laptele,adica 5 masuri la 150g apa.asta inseaman mai putimn.
ii mai fac reducere la fructe si oo dau jumate de borcan,cam 65 grame+ cereale.cred ca ajungem la 80.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Hai sa va povestesc eu cum este cu mancatul.....
Calinut care acum are 1 anisor si 6 luni a fost destuld e grasut cand era mic (pana sa inceapa sa mearga). Manca tot ce prindea.....nu se dadea in laturi de la nimic. Medicul copilului ne-a speriat ca este prea gras...ca o sa se faca obez si ne-a recomandat sa eliminam tot ce inseamna fainos. Binenteles ca am respectat sfaturile medicului pana la un moment dat cand manca non stop. Deci atunci n-am avut ce sa fac si am revenit la fainoase.
In momentul in care a inceput sa mearga....fetelor....a slabit....nu imi venea sa cred. Ce este drept Calin este si genul de copil care nu sta locului o secundica (decat cand doarme).
Parerea mea este ca este foarte bine ca mananca. Sunt sigura ca mananca strict cat ii trebuie(mai ales daca nu are nici un simptom ciudata dupa masa). O sa vina vremea cand o sa vrei sa mai manance asa bine. Deocamdata bucura-te.


Sa fiti sanatosi si frumosi

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

pe de o parte sunt de acord cu liliana. te vei satura si de mofturile si refuzul ei de a manca.
pe de alta parte cred ca obezitatea nu se vede imediat, in copilarie, ci in adolescenta.
este perfect adevarat ca atunci cand va merge in picioare va slabi vazand cu ochii, nu pt ca nu va mai mananca, ci pt ca va arde mai multe calorii decat mananca, pt ca va fi f energica.
dar din ce am observat la copii din preajma mea este ca cei care sunt mai slabi cand sunt mici vor fi si in adolescenta la fel de zvelti, pe cand cei care si-au exprimat o pofta de mancare mai mare in copilarie au probleme mai mari legate de greutate cand sunt mai maricei.
eu as zice sa fii totusi putin mai atenta cat manaca, mai ales ca este si fetita. intreaba si pediatrul tau.

Mirela + Rares (19 aug 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

am fost la doctor si mi-a zis ca suntem sub greutate.ca ar fi trebuit sa aiba mai mult.are 6,400 si la nastere a avut 3,000.si ca e putin sub greutate.mi-a zis ca s-a ii dau papa si sa incep si cu supica,transformata treptat in piure.
mai am o intrebare:pot sa incep sa ii dau branzica dulce,calcica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Draga mea, fetita ta a luat foarte bine in greutate , tinind cont ca in primele 3 luni un copil ia cam 750g/luna , apoi dupa 3 luni cam 500g , asa ca , fa calculul, insa depinde si de inaltimea fetei, ca nu ai specificat ce inaltime are . Eu zic sa stai linistita si sa nu fortezi stomacelul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by mirela0521

pe de o parte sunt de acord cu liliana. te vei satura si de mofturile si refuzul ei de a manca.
pe de alta parte cred ca obezitatea nu se vede imediat, in copilarie, ci in adolescenta.
este perfect adevarat ca atunci cand va merge in picioare va slabi vazand cu ochii, nu pt ca nu va mai mananca, ci pt ca va arde mai multe calorii decat mananca, pt ca va fi f energica.
dar din ce am observat la copii din preajma mea este ca cei care sunt mai slabi cand sunt mici vor fi si in adolescenta la fel de zvelti, pe cand cei care si-au exprimat o pofta de mancare mai mare in copilarie au probleme mai mari legate de greutate cand sunt mai maricei.
eu as zice sa fii totusi putin mai atenta cat manaca, mai ales ca este si fetita. intreaba si pediatrul tau.

Mirela + Rares (19 aug 2006)
poze




nu neaparat . eu sunt un fost copil care nu avea pofta de mancare, f slab, iar la 13 ani ma facusem butoi. si stiu iar o gramada grasanei mici ,mancaciosi, care mari sunt normo-ponderali.

Alexia 02.05.2004(filmulete)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Initial creeata de nusicasiely

am si eu o intrebare.fetita mea de aproape 5 luni papa cam 130g piure de fructe + cereale,deci vreo 150g,dimineata si la 18:00,tot vreo 150g cereale cu lingurita,deci facute piure mai tare.in rest lapte,la 3,4,ore.
intrebarea mea este:oare nu papa prea mult pentru varsta ei?nu vreau sa ajunga obeza.nici nu e prea grasana.dar nu vreau sa exagerez,sa o invat cu mult si sa ii fac rau.

cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!
elenica lu' mamica





first, ar trebui sa te bucuri ca are un metabolism bun. papa si nu se ingrasa. totusi acum cred ca e destul de mica, si s-ar putea sa pape asa..din inertie, nu ca i-ar fi neaparat foame. grija mare sa nu-i incarci stomacelul. daca si la un an papa cu aceeasi pofta si nu depaseste greutatea raportata la inaltime poti fi trecuta la categoria mamici fericite.

Alexia 02.05.2004(filmulete)

Mergi la inceput