analize

analize | Autor: nikol31

Link direct la acest mesaj

am tot citi pe forum despre analize care trebuiesc sa se faca la 10, 14 saptamani, la 18 saptamani. mie personal medicul nu mi-a zis nimic de nici una. am facut analize, nici alea nu stiu ce au fost pe la 6 saptamani cand am aflat ca sunt insatcinata,dar de atunci nimic, numai eco cand mergeam la control. oare e grav? eu intru in 16 saptamani si ma gandesc ca il apuc pe cel de 18. erau importante celelalte? oricum nu cred ca mai am ce sa fac.multumesc
+15

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Nikol, cred ca e vorba de toxomplasmoza, listeria, sifilis, Rh, HIV, rubelola,rujeola(nu stiu exact cum se cheama analizele la ele..), sumar de urina.. poate mai completeaza alte gravidute..eu nu le-am retinut pe de rost..
Analizele acestea ar trb. in primul rand sa ti le dea med. de fam., cu trimitere, ca sa nu le platesti pe toate. Unele din ele trb. platite, ca nu sunt suportate..
Pe langa cele date de med. de fam..iti va da si ginecologul tau, in cazul in care nu ti le-a dat deja pe toate med. de fam.
Sarcina usoara in continuare!



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Cristina9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Mie nu mi-a dat nici o trimitere medicul de familie si nici nu stiam cat de importante sunt aceste analize daca nu citeam pe forum. Am mers si mi-am facut eu, contra cost, triplu test. Dar inainte am vorbit cu medicul ginecolog (el mi-a dat trimitere pt toxo, dar pt triplu a zis ca nu e cazul sa imi fac in urma eco, dar mi-a zis sa-l fac daca sunt eu mai linistita asa). In rest: hiv, sifilis, astea cred ca sunt analizele care se dau gratuit la inceputul sarcinii si se mai repeta prin 25-28 saptamani.
Sigur medicul tau stie daca e cazul sau nu de vreo analiza.
Sarcina si nastere usoara

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput