intarcatul

intarcatul | Autor: Lucya6100

Link direct la acest mesaj

Buna vreau si eu un sfat de la mamicile cu experienta.Fiica mea are 8 luni si jumatate si inca o mai alptez,nu ar fi o problema asta,dar pe timpul noptii se trezeste de cate 3-4 ori.Am incercat sa o intarc dar nu primeste nici o alta formula de lapte(in momentul gustarii icneste).iar biberonul nu-l primeste noaptea(pt apa sau ceai)Cum sa procedez???Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Bime ai venit Lucya. Felicitari in primul rand ca mai alaptezi si acum. Cand avea bb meu 8 luni inca se mai trezea noaptea sa suga de 2 ori si la fel dc nu-i dadeam plangea. Apoi pe la 9 luni pana pe la 11 luni mai sugea o singura data. Acum bea laptic la 9 seara si mai bea la 5 dimineata. LA Suptul de la 3 noaptea de ex pe care il consideram in plus a renuntat singurica ti-am zis cam pe la 11 luni fara ceva zile.
Stiu ca poate nu sunt raspunsuri prea incurajatoare dar iti urez multa bafta1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Draga Lucya,
Fetita nostra are 11 luni si suge f. mult noaptea, iar acum ca-i ies dintii e o adevarata binecuvantare ca alaptez inca.O calmeaza considerabil si eu apuc totusi sa dorm...In plus daca suntem plecate ziua rezolvam repede cu papa sau cu setea, fara sa car sticle dupa mine.
Iarta-ma dar nu prea inteleg de ce vrei sa o intarci.Alaptatul are atatea beneficii ca nici o formula nu-l va putea egala.
Daca vrei sa continui cu intarcarea vei gasi pune mesaj la Femina Intim, Alaptatul helpline(hotline).

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

quote:
Originally posted by mamacangur

Draga Lucya,
Fetita nostra are 11 luni si suge f. mult noaptea, iar acum ca-i ies dintii e o adevarata binecuvantare ca alaptez inca.O calmeaza considerabil si eu apuc totusi sa dorm...In plus daca suntem plecate ziua rezolvam repede cu papa sau cu setea, fara sa car sticle dupa mine.
Iarta-ma dar nu prea inteleg de ce vrei sa o intarci.Alaptatul are atatea beneficii ca nici o formula nu-l va putea egala.
Daca vrei sa continui cu intarcarea vei gasi pune mesaj la Femina Intim, Alaptatul helpline(hotline).
situatie asemanatoare cu bb de 10 luni
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

nu cred ca s-a inteles ceva din mesajul anterior
situatia la fel ca la ,,mamacangur"
de ce te grabesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Daca la 8 luni i faci probleme ca papa multa tzitzi, bb 2 al meu are 2 ani si jumatate si papa..... de nu se poate. Si eu as vrea sa scapam de tzitzi cat de curand. Curaj, si nu-i lua deocamdata ceea ce ii placel mai mult pentru ca acolo se simte bb in siguranta. Daca mai poti mai rezista pentru binele lui. Iti va fi recoscator mai tarziu pentru efortul facut. Primul meu copil a supt pana la 2 ani si ii reproseaza cateodata sorei lui ca la intrecut la tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella@ spune:

Buna fetelor!
Fetita mea bea lapte cu biberonul si are 1 an si 9 luni,stiti cum se scapa de biberon?
Am incercat cu paiul dar nu vrea.


http://photos.yahoo.com/sugimuraionela/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gavrilia spune:

Buna
Eu l-am intacat pe baietelul meu la 1 an si 5 luni, din doua motive: o data ca sugea foarte des, chiar si din jumatate de ora fie noapte fie zi si apoi ca am probleme cu spatele si nu mai puteam sa-l mai iau in brate a doua zi; chiar am si intepenit de spate, si am stat asa 2 zile; e groaznic sa nu-ti poti lua copilul in brate.

In fine, nu asta am vrut sa zic...acum, dupa 2 saptamani de la intarcare, saracutului ii dau dintisorii si plang uneori ca tare bine era cand il alaptam, imediat se linistea. Daca nu aveam problemele astea de sanatate (si mai ales lipsa mare de calciu, ajunsesem sa nu ma mai pot tine pe picioare, ma dureau genunchii...) il mai alaptam.

Deci daca nu ai probleme de sanatate, alapteaza-l cat poti! Si pentru tine e bine, insa e bine si pentru copil! Incearca sa-i scoti lapticul de noapte daca te deranjeaza, fara a-i ofera altceva sa bea; consider ca la 8 luni poate dormi toata noaptea fara sa mai simta nevoia sa bea ceva.Oricum, cel mai bine ar fi sa intrebi medicul pediatru.
Baietelul meu acum nu mai bea nimic pe noapte, nu cere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

quote:
Originally posted by ella@

Buna fetelor!
Fetita mea bea lapte cu biberonul si are 1 an si 9 luni,stiti cum se scapa de biberon?
Am incercat cu paiul dar nu vrea.

http://photos.yahoo.com/sugimuraionela/


Ella, stiu ca erau chestiile alea... de Craciun, Mos Craciun aduce cadou doar daca ii da biberoanele sa le dea mai departe la alti copii mai mici care au nevoie. Acum vine Pastele. Inventeaza un Iepurash, ceva...

Despre intzarcat.. inca nu stiu... Iulia are aproape 5 luni si nu ma gandesc la asta.

"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"
Angi poze
Iulia - 3 noiembrie 2006 - luna 1, 2, 3, 4, 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Varsta si greutatea Iuliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by carmenpit77

Bime ai venit Lucya. Felicitari in primul rand ca mai alaptezi si acum. Cand avea bb meu 8 luni inca se mai trezea noaptea sa suga de 2 ori si la fel dc nu-i dadeam plangea. Apoi pe la 9 luni pana pe la 11 luni mai sugea o singura data. Acum bea laptic la 9 seara si mai bea la 5 dimineata. LA Suptul de la 3 noaptea de ex pe care il consideram in plus a renuntat singurica ti-am zis cam pe la 11 luni fara ceva zile.
Stiu ca poate nu sunt raspunsuri prea incurajatoare dar iti urez multa bafta1



La fel si noi.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nu te grabi s-o intarci...mai da-i cat mai poti...Lapticul tau e cel mai bun! Stiu ca e greu sa te scoli de atatea ori...Matei (1 an si 8 luni) ma supune la acelasi regim....si acum, ca-i ies caninii, se scoala si de 5 ori sa suga! Si are 1 an si 8 luni! Si eu as vrea sa-l intarc...am luat niste homeopate pentru intarcare...n-au avut efect si acum mi s-a facut mila ca sufera din cauza caninilor si-i mai dau putin...stiu eu...o luna? Doua? Sunt terminata, si eu am probleme cu calciu, dar iau supliment.
VReau sa se intarce singur! Dar stiu eu daca va fi asa?
Intr-un cuvant, fetita ta e prea mica ca s-o intarci...Mai da-i macar cateva luni...
Mult succes si multa...rabdare!
Aa! Inca ceva: fetita mea mai mare a supt si ea 1 an si 8 luni...Eram gravida in 3 luni cand am intarcat-o...de fapt s-a intarcat singura, ca nu prea mai curgea laptic.

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput