gesturi/cuvinte urate ale copiilor

gesturi/cuvinte urate ale copiilor | Autor: laura_dimitris

Link direct la acest mesaj

Am urmatoarea problema:
Odata cu mersul la gradinita, al meu baietel de aproape 4 ani a "capatat" unele obiceiuri/cuvinte urate.
A inceput prin a spune "pida matii", "p_ _ a ", "boule", "proasto" . Habar nu are ce inseamna respectivele cuvinte....I-am spus atunci cand l-am auzit ca este foarte urat. Ca un baietel cuminte nu vorbeste asa. Dupa cateva zile uita sa mai zica. Am vorbit si cu educatoarea si mi-a spus ca ar trebui sa-l ignor pur si simplu ca o sa treaca. Are dreptate femeia... el uita dupa cateva zile insa apar alte cuvinte, gesturi... Uneori imi spune de la cine aude alteori nu.
Nu m-am gandit insa niciodata sa merg la parintii respectivului copil de la care fiu-meu sustine ca le-a auzit sa le spun ceva...
Din punctul meu de vedere cred ca nu exista parinti care sa-si invete copilul sa vorbeasca urat... Ma gandesc ca orice parinte isi invata copilul lurcuri frumoase, il cearta cand vede ca comportamentul sau o ia pe alaturi...
Zilele trecute ni s-a intamplat ceva ce m-a pus pe ganduri si m-a si enervat in aceeasi masura...
Cand barbata-meu il imbraca pe copil la sfarsitul programului, o mamica l-a intrebat mai intai daca este tatal lui Dimitris si apoi, cu un ton ridicat a inceput sa-i spuna ca Dimitris impreuna cu un alt baietel au facut un gest urat catre baietelul ei in dimineata zilei respective. Copiii, fara sa-si dea pantalonii jos, i-au aratat cumva putele, ca atunci cand fac baieteii pipi.... Doamna respectiva il certa pe barbata-meu cu aratatorul indreptat inspre ochii lui ca si cand el il invata gestul acesta pe copil.
Normal ca si al meu barbat s-a enervat rau, a chemat-o pe educatoare si a cerut sa o tempereze pe doamna.
Habar nu aveam ca dimitris face gestul respectiv. Cred ca pentru ei - dimitris si celalalt baietel - era o joaca. Poate era ceva in legatura cu mersul lor la baie impreuna.... Sigur ca acasa l-am certat, i-am spus ca sunt suparata pe el, nu l-am mai scos in parc in seara respectiva ca pedeapsa...
Mie mi se pare deplasata reactia mamei respective.
Si stau sa ma intreb daca am dreptate sau nu.
Oricum, in continuare eu nu as proceda ca ea.
De cate ori dimitris mi-a spus ca x sau y copil i-a spus nu stiu ce cuvant urat nu m-am dus la mama respectiva sa o cert ca fiu-sau il invata prostii pe al meu.... De cate ori l-am gasit lovit, de asemenea nu m-am dus la mama copilului "agresor" .... O singura data, cand povestea cu lovitul se repeta in fiecare zi de la acelasi copil i-am spus doamnei educatoare sa aiba mai multa grija dar nu i-am zis mamei copilului nimic pentru ca sunt convinsa ca nu il pune ea pe baietel sa bata...
Consider ca pur si simplu s-a intamplat, ca ei se imita unul pe celalat si oricum, odata cu cresterea ei invata sa deosebeasca ce este rau si ce este bine.
Ma enerveaza situatia pentru ca eu stiu foarte bine cum suntem noi ca parinti,.... ca nu injuram defel daramite in fata copilului, ca il invatam ceea ce este este corect, frumos, bine etc. Ca il certam si ii spunem ca nu este bine/frumos ce face de cate ori este cazul...
Nu mi se pare corect sa vina cineva sa ma certe ca nu este educat bine un copil de 4 ani care a facut un astfel de gest.... Eu l-a cine sa ma duc... ?!
Doamne si sunt efectiv ca oile... cum vad ceva urat... cum se "lipseste" uratul de ei imediat... Mai nou a inceput sa scuipe. Cine stie unde a mai vazut si chestia asta...??
Voi v-ati confruntat cu asa ceva?
Cum ati reactionat?
Ar trebui sa-i spun ceva mamicii respective?

Laura mama lui Dimitrakis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Buna Laura
Si eu ma confrunt adesea cu gesturi sau cuvinte urate ,pe care ,da , le aude ,vede la gradinita ,sau chiar in parcul de joaca.
Acum ,baietelul tau este si intr-o clasa cu mai multi copii care folosesc cuvintele astea pentru ca le-au auzit undeva (poate chiar acasa ?) ,si nu vad ce ^poti sa faci mai mult decat ai facut deja.
Cred ca si educatoarea ar trebui sa se implice mai milt si sa reactioneze cand copiii spun asemenea cuvinte .
Ma intreb cand au timp sa spuna daca ar trebui sa fie ocupati cu activitati si educatoarea prezenta langa ei .
Am avut si conflicte cu unii parinti ,ma enervez si eu pe moment dar imi cunosc copilul si stiu ca nu a inventat el gesturile ,nu avea cum sa le faca primul ,deci le-a vazut si a imitat .
ii explic ce inseamna ,ca nu e civilizat si ii repet ca nu trebuie sa faca tot ce vede ca fac alti copii.
II spun chiar si de ce ,daca parintii lor le permit e treaba lor dar noi nu ii permitem si nici nu le folosim pentru ca pot fi jignitoare si te pot face sa suferi.Il intreb daca i-ar place sa ii spun lui acele cuvinte si ce crede ca ar fi bine sa le spuna sau nu .
Vreau sa zic ,deci , ca port discutia cu copilul meu si educatoarea ,in special ,parerea unor parinti ca cei care i-au dat sfaturi sotului tau nu ma prea impresioneaza si nu o pun la suflet .
Le spun calm (aproape),ce cred si termin discutia .
In cazul in care se intampla sa fie de fata si baiatul meu spun exact acelasi lucru ce il spun acasa ,si nu il fac sa se simta singurul vinovat ,nu il cert aprig ,ba dimpotriva il apar de strigatele isterice al celor "educati"
Sa ignori nu se poate ca zilnic aduce perle noi si face colectie prea mare ,adica educatoarea lor asa face, ii ignora cand ii aude ?
Apoi mai ai si solutia sa ii faci baiatului colectia de cuvinte frumoase si sa il gratifiezi cand le foloseste ,sa inceapa sa inteleaga care cuvinte si gesturi sunt frumoase si placute si care nu isi au locul vocabularul lui . Eu asa fac ,ii subliniez mereu ce frumos ai vorbit cu cutare sau ce bine stii sa vorbesti corect si civilizat ,si merge ,a priceput diferenta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

copilul invata gesturi si cuvinte urate de la copiii de la gradinita,care sunt sub supravegherea permanenta a educatoarei,sau asa trebuei sa fie.asa ca ,eu cred,ca ar trebui sa mergi la educatoare si sa ii spui ca te deranjeaza ca invata asa ceva de la gradinita,ca ar trebui sa ii supravegheze si sa le spuna ea ca nu e frumos.altfel,care mai e rolul ei acolo?ce educa?ce educatie da?ca la 4 ani trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe ei,ca fac numai nazdravanii.
si la remarca ta,ca nu ecista perinti care sa isi invete copiii prostii,sa stii ca am vazut eu pe un tip care isi invata copilul mic sa injure,pentru ca se distra cum poceste cuviintele.asa c a exista astfel de parinti.altfel acel copil care aduce vorba urata la gradinita,de unde o stie?
eu sustin ca trebuie vorbit serios cu educatoarea.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Daca acasa nu aude, pe strada aude dar nu baga la cap, inseamna ca totul invata la gradinita.
Te-ai gandit sa schimbi gradinita??
Eu una asa as face.
Adica tu il gasesti batut ( ma rog - lovit)si nu spui nimic??
Si cred ca nu trebuie sa te duci la mama agresorului ci la educatoare, ca doar de asta il duci la gradinita.Ca lovit vine de la gradinita , nu din parc.Si nu era cu mama lui cand l-a lovit.
Noi nu am avut asemenea probleme si ma gandesc serios sa-i ridic statuie directoarei de la gradi la care merge fii'miu.

O primavara fumoasa tuturor!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Fetita noastra de 3 ani si jumatate are "un sistem" al ei ca sa ne insire toate cuvintele si gesturile urate. Cand are chef de-o insiruiala incepe: Mama, stii ce a zis azi Matteo? Si trebuie sa stai sa ai rabdare sa termine ca sa adauge la sfarsit: Da' numai copii urati fac asa. Pentru ca invatatoarea l-a pedepsit...
La inceput ramaneam un pic socati dar daca nu prea mai dam importanta ca la inceput ea nu mai repeta asa des.
Dar nici prin gand nu mi-a trecut sa atentionez mama respectiva pentru ca dintr-o sursa sau dintr-alta oricum le afla. E de-ajuns sa stie ca nu e frumos sa repete cuvintele urate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

pai voi stati foarte bine daca copiii invata doar la gradinita cuvinte urate. caci al meu desi vorbeste doar de 2 saptamani mi-a si servit deja: p--a mea, p--a mea intr-un moment in care n-am vrut sa ma uit impreuna cu el intr-o carte, prilej cu care am constatat ca atat eu cat si sotul ne prostim cam mult si vorbim destul de colorat.acum lucram amandoi sa ne supraveghem limbajul.(sper ca nu v-ati speriat de mine)

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput