Alaptatul-Help Line-(4)

Alaptatul-Help Line-(4) | Autor: emaaimee

Link direct la acest mesaj

Alaptatul-Help Line-(1):
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24479

Alaptatul-Help Line-(2):
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640

Alaptatul-Help Line-(3):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68384

alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770

mastita si tratamente naturiste:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054

menstruatia si alaptatul:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163

laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792

pentru intarcare, cum oprim lactatia:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454

plansul bebelusului in timpul suptului:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989

mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Fetelor,

quote:
am si eu o problema sau nu e problema. De fapt nici nu stiu. Sunt o mamica de martie, baiatul meu are 9 zile si eu am senzatia ca nu maninca deajuns. In primele doua zile a scazut 300gr de la 3930g cit avea la nastere.In ziua a treia a pus 35 gr si in urmatoarele doua zile cite 50 g. Cam la 2 ore jumate se trezea si manca 10, citeodata 15 minute.Acum , de vreo doua zile imi sta mai mult la san , dar se trezeste la 3, poate si 4 ore jumate.E normal, maninca indeajuns? De cantarit o sa-l cantaresc vineri. Cum imi dau seama ca maninca destul, lapte este ca-mi curg sanii cum se trezeste asa rar. O fi ceva cu oboseala asta a lui, sau doar e mai lenes din fire.Mai aveti copii asa?
Merci mult


Amma,scaderea fiziologica de dupa nastere e ok.
cantareste-l saptamanal, nu te stresa zilnic, au zile in care
stagneaza si apoi recupereaza la gr si nu are rost sa te enervezi.
daca dr ti-a zis ca nu are icter,atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi.fiecare bb are ritmul lui, don't worry.si bb papa cat ii trebuie oricum.
daca uda 5-6 nappies/zi si e happy nu ai de ce sa iti faci probleme.

uite si despre growth spurts-pusee de crestere(nu am timp sa trad,daca e nevoie revin pt cele care nu inteleg):

Growth spurts
By Kelly Bonyata, BS, IBCLC



Most babies go through several growth spurts (also called frequency days) during the first 12 months.


What is a growth spurt?
During a growth spurt, breastfed babies nurse more often than usual (sometimes as often as every hour) and often act fussier than usual.

The increase in baby's milk intake during growth spurts is temporary. In exclusively breastfed babies, milk intake increases quickly during the first few weeks of life, then stays about the same between one and six months. As solids are gradually introduced after six months, baby's milk intake will gradually decrease.

Physical growth is not the only reason that babies may have a temporary need for increased nursing. Babies often exhibit the same type of behavior (increased nursing with or without increased fussiness) when they are working on developmental advances such as rolling over, crawling, walking or talking. Mom's milk is for growing the brain as well as the body!


When do babies have growth spurts?
Common times for growth spurts are during the first few days at home and around 7-10 days, 2-3 weeks, 4-6 weeks, 3 months, 4 months, 6 months and 9 months (more or less). Babies don't read calendars, however, so your baby may do things differently.

Growth spurts don't stop after the first year - most moms notice growth spurts every few months during the toddler years and periodically thereafter on through the teenage years.


How long do growth spurts last?
Growth spurts usually last 2-3 days, but sometimes last a week or so.


What is the best way to handle a growth spurt?
Follow your child's lead. Baby will automatically get more milk by nursing more frequently, and your milk supply will increase due to the increased nursing. It is not necessary (or advised) to supplement your baby with formula or expressed milk during a growth spurt. Supplementing (and/or scheduling feeds) interferes with the natural supply and demand of milk production and will prevent your body from getting the message to make more milk during the growth spurt.

Some nursing moms feel more hungry or thirsty when baby is going through a growth spurt. Listen to your body -- you may need to eat or drink more during the time that baby is nursing more often.




de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Fetelor, probabil s-a mai discutat asta, dar chiar nu am timp sa caut in urma pentru ca bb meu ma solicita muuult, asa ca intreb aici...E ok daca folosesc creme antivergeturi si/sau anticelulita avand in vedere ca alaptez exclusiv??? As vrea sa incep masajul (am nascut acum3 luni) si nu prea stiu ce sa fac...ca am ramas cu ceva kg in plus si niste vergeturi de toata frumusetea!!!!

Va pup si mersi anticipat de raspunsuri....

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

da,e ok.poti sa faci si masaj.

cremele si lotiunile de corp,incluzandu-le si pe cele care contin alfahidroxiacizi,nu sunt o problema pt mamicile care alapteaza.Nu se vor aplica pe san pt ca bb sa nu inghita crema.cand vine vb de prod care se aplica extern(topic),pe piele, nimic nu trece direct in sange decat daca este specificat pe ambalaj(ca de ex:plasturii cu nicotina).

regards



de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

asiza si eu folosesc crema antivergeturi de la mustela, si la fel ca tine alaptez excluziv, insa imi fac masaj seara dupa ce il alptez si stiu sigur ca cel putin 2 ore nu ii mai dau sa manance.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Multumesc pentru raspunsuri, fetelor...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet_sm spune:

Foarte interesanta si instructiva discutia, va citesc demult, de la inceput inca, de pe vremea cand Allya era cea mai ferventa sustinatoare a alaptarii, si va admir in tacere eforturile pe care le faceti pentru bebelusii vostri.

Pentru ca acum e ora de papa pentru bebelusa mea de doua luni si cum nu am ce face altceva ca sa nu adorm in timp ce o alaptez decat sa mai citesc pe net, m-am gandit sa dau o mana de ajutor cu tradusul pentru Emaaimee, ca poate folosesc cuiva informatiile din articolul postat de ea. mie mi-au folosit sa le stiu dinainte sa alaptez, altfel as fi intrat in panica in momentul puseelor de crestere si mi-as fi suplimentat bebelusa cu formula, desi nu ar fi fost necesar.

Puseele de crestere
Cei mai multi bebelusi trec prin cateva pusee de crestere in timpul primele 12 luni de viata.

Ce este puseul de crestere?
In timpul unui asemenea puseu, bebelusii alaptati la san se hranesc mai des ca deobicei (cateodata la o ora) si sunt ceva mai agitati. Marirea portiilor de lapte din timpul puseelor este temporara. In cazul bebelusilor alimentati exclusiv la san, cantitatea de lapte creste in primele saptamani de viata, apoi stagneaza intre prima si a sasea luna. Pe masura ce sunt introduse solidele, la varsta de 6 luni, cantitatea de lapte bauta de bebelus va scadea treptat. Cresterea fizica nu este singurul motiv pentru care bebelusii au nevoie sa fie hraniti mai mult. Bebelusii exhiba adesea acelasi tip de comportament (alaptat des, insotit sau nu de agitatie) atunci cand inregistreaza progrese in dezvoltare, cum ar fi rostogolirea, tararea, mersul sau vorbitul. Prin urmare, laptele matern este benefic atat cresterii fizice, cat si dezvoltarii creierului.

Cand au loc puseele de crestere la bebelusi?
Aceste pusee au loc in timpul primelor zile de viata, in jurul varstei de 7-10 zile, 2-3 saptamani, 4-6 saptamani, iar apoi mai mult sau mai putin la varstele de 3, 4, 6 si 9 luni. Bebelusii nu stiu sa citeasca in calendare, de aceea bebelusul tau se poate comporta diferit (adica de graficul de mai sus).

Puseele de crestere nu se opresc dupa primul an - cele mai multe mame pot observa puseele acestea la fiecare cateva luni in timpul copilariei si periodic dupa aceea, inclusiv in timpul adolescentei.

Cat dureaza puseele de crestere?
De obicei dureaza intre 2 si 3 zile, dar cateodata chiar o saptamana si mai mult.

Cum este cel mai bine sa procedam in timpul unui puseu de crestere?

Lasa-ti copilul sa te dirijeze! Bebelusii vor avea parte automat de mai mult lapte prin faptul ca se vor hrani mai des, iar cantitatea de lapte matern se va mari datorita frecventei alaptarilor. Nu este necesar (si nici recomandabil) sa suplementati bebelusul cu formula sau lapte muls in timpul puseului. Suplimentarea (si/sau introducerea alaptarii dupa program) interfereaza cu procesul natural de cerere si oferta pe care se bazeaza productia de milk si va opri corpul tau sa primeasca mesajul ca trebuie sa produca mai mult lapte in timpul puseului.

Unele mame care alapteaza se vor simti mai insetate si mai infometate cand bebelusul trece printr-un puseu de crestere. Asculta-ti organismul - s-ar putea sa ai nevoie sa te hranesti mai mult si sa consumi mai multe lichide in perioada in care bebelusul este alaptat mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Din pacate la primul copil nu avea acces la asemenea informatii, de aceea m-am panicat de la inceput... insa la al doilea citeam cu disperare astfel de articole si imi sugeram cu disperare ca pot sa fac fata nevoilor brusc crescute!!! Si se pare ca am reusit:)))) Important e sa nu te influenteze anturajul care recomanda lapte praf, si sa nu te tenteze cutia de lapte praf din camara. Aceea cutie de formula trebuie sa fie acolo, fiindca iti da putere, nu vei fi disperata in momentul in care vezi ca bb nu se satura, ai o mica portita de salvare... si ce bine te simti daca totusi nu te folosesti de cutie:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

M-am trezit brusc ca mi-a scazut drastic cantitatea de lapte.Atsa de ieri .Noroc ca aveam lapte de la mine congelat.Pur si simplu nu gasesc cauza.Bine oboseala e...dar era si inainte..bebe are pe 11 aprile 3luni.



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

sweet_s-mersic de ajutor.printre picaturi,intr-una din pauzele de la munca, intru aici.acasa nu prea mai am timp pt ca vreau sa stau cu dra mea cat mai mult.btw:sa iti traisca bebelusa si va doresc sa nu aveti probleme deosebite cu alaptatul.
anis-stressul cu atata mers la dr.ar mai putea fi si puseu de crestere.in plus poate sa ti se para ca nu ii ajunge laptele Iarinei.poate sa vrea sa suga des din cauza ca o dor gingiile.stii ca lui Ingrid i-au iesit primii dinti la 4 luni.nu ai de ce sa iti faci probleme regleaza fata productia de lapte dupa nevoile ei.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

emaaimee...ce sa zic.Nu suge des.Suge ca si inainte.Numai ca eu simt cum nu mi se umple sanii.Adica acele furnicaturi etc...acum nimik..de 2 z.
ieri am avut soc, ea statea la san fix 7min.Acum sta 10-15 min..semn ca nu o multumeste ce gaseste pe acolo.Plus ca aseara am lasat-o la sani cat a vrut si a plans dupa ais nu adormea.I-am decongelat, a mancat cu sugituri, clar ii era foame.M-am muls si io, cam la 1 ora dupa ce a mancat ...30ml din amandoi sanii.E f putin.

Eu congelam in fiecare seara cam 80-130...de 1 sapt nu am mai congelat..si acum asta.

Poate fi si stresul..da asa sa loveasca brusc??Serios sunt lasata masca...parca imi dispare laptele..



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput