colica renala in sarcina?

colica renala in sarcina? | Autor: violetan

Link direct la acest mesaj

Fetelor, poate ma lamuriti voi: cum sunt durerile la colica renala? Pe mine ma doare burta ca la ciclu, in special in dreapta-jos si putin in spate, in dreptul rinichiului, iar dr au zis ca am nisip la rinichi si au dat verdictul: colica renala. Am fost si la 3 chirurgi care au exclus apendicita de care ma temeam. Dar oare asa doare nisipul? Voi ce ziceti? Sunt insarcinata in 20 de saptamani...Pupici!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Initial creeata de violetan

Fetelor, poate ma lamuriti voi: cum sunt durerile la colica renala? Pe mine ma doare burta ca la ciclu, in special in dreapta-jos si putin in spate, in dreptul rinichiului, iar dr au zis ca am nisip la rinichi si au dat verdictul: colica renala. Am fost si la 3 chirurgi care au exclus apendicita de care ma temeam. Dar oare asa doare nisipul? Voi ce ziceti? Sunt insarcinata in 20 de saptamani...Pupici!



Violetan, din cate stiu, durerile astea ca la ciclu nu sunt deloc bune. Si eu le am de cateva saptamani, suportabile, dar destul de sacaitoare. Am fost la medic acu ceva vreme si mi-a spus ca sunt de fapt contractii uterine dureroase, aparute prematur, care pot deveni periculoase daca nu le tratezi. Acum sunt in medical de aproape o luna, stau numai in pat si fac tratament cu antispastice si Gravibinon. Nu vreau sa te sperii, dar poate ca e mai bine sa consulti ginecologul, sa vezi ce-ti spune... Poate ca la tine nu apar asa de frecvent sau poate ca medicul o sa le dea de capat!

Multa sanatate tie si bebelusului tau!

Lia S21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta eu am avut probleme mari cu rinichii in sarcina asta, am ajuns in spital cu pielonefrita pe perfuzii etc.

Daca doctorii iti spun ca ai probleme cu rinichii (ai facut o echo la rinichi?) e normal sa doara, la mine durea de nici sa tusesc nu puteam fara sa plang. Bea multe lichide, foarte multa, manaca fructe zemoase, pepene rosu. Si fa tratamentul dat de doctori.

Succes

Luna 19 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Am fost de vreo 5 ori la 3 ginecologi diferiti, inclusiv cu salvarea noaptea la caritas si toti au zis ca uterul e ok, nu e contractat, colul inchis deci sarcina ok. A ramas deci rinichiul, care stiu ca are probleme, nisip si niste dilatatii, dar la sumarul de urina iese ok, de-aia nu mai inteleg nimic??!!!
La voi, cele care ati avut probleme cu rinichii iesea sumarul de urina ok?? Pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta la mine urina cica nu iesea bine, adica pe langa faptul a aspectul era schimbat (tulbure, mai inchisa la culoare si chiar mirosea) am inteles ca si analiza era naspa. Dar eu am avut infectie urinara urcata la rinichi, daca tu ai nisip sau chiar pietre se pot vedea la echo. La mine au facut un echo si mi-au zis ca n-am nisip sau pietre.

Luna 19 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput