Copilarie cu cheia de gat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Nostalgii, nostalgii.............
Aveam mai multa imaginatie decat copii de acum? Nu cred! Insa cu siguranta aveam mai mult timp liber pe care trebuia sa-l umplem cu ceva... n-aveam program de TV decat de 2 ore si alea stiti bine cu ce erau pline.... Si at ne ramaneam sa inventam jocuri, insa e adevarat ca parca eram si mai multi copii care ne adunam in jurul blocului....
Era un plan in care trebuia sa duci la scoala: nu-stiu-cate kg de fructe de padure(castane, ghinde samd), hartie, nu-stiu-cate borcane si sticle, plante medicinale..... Mai tineti minte?
Sau la dus de sortat cartofi, ceapa.... si uf Doamne ce mai mirosea....
Sau la PTAP (parca asa era...), uniformele de tineri UTEC-isti, carnete de membri si instructie militara (desi nu-s baiat! )
Cozile la alimente.... iaurt in borcane... salam de vara pe care il punea mama la uscat ca sa semene cu cel de Sibiu.... alerte printre vecini: a adus portocale/pepsi/banane..... bananele cumparate care erau atat de verzi si mama le punea in ziare pe sifonier sa se coaca, iar noi cu asa dor si pofta n-aveam rabdare si le mancam asa cum erau, chiar daca ni se stirpezea gura..... halvita legata de tocul usii si noi incercand s-o prindem cu gura....
Sunt multe-multe......
Parintii ne lasau cu cheia de gat pt ca nu aveau ce face, mamele la 3 luni de la nastere trebuiau sa se intoarca la munca.... Oare lor nu le era greu? Oare parintii nostri n-aveau teama? Aveau, insa e adevarat ca era lumea un pic mai sigura, nu ca azi.... Si noi la randul nostru ca parinti o sa facem multe pentru care copiii nostri o sa spuna ca ei n-ar avea curajul.... asta e, te adaptezi vremurilor in care traiesti!
Sa fim sanatosi si asteptam povestile copiilor nostri!




*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by capcaunul

Oare isi mai amintesc tatii de pe forum cazematele pe care le construiam prin te miri ce locuri, unele simple, altele adevarate fortarete?


Woooau....io am fost "baietzoaica rau"...
Cazemate..hhmmm...locuiam din fata mag. Bucur Obor..(blocul acela in zig-zag) Si ne faceam cazemate in fata blocului din "te miri ce" dar cel mai super era iarna cand faceam cazemate din ghiatza...Si cand ne plictiseam...intram printr-un canal al termoficarii si iesem pe la Lizeanu.....cocosatzi si lesinati de foame.. Oooffff ce vremuri frumoase...!!!
Mooooamaaaaaa ce m-as intinde sa va povestesc....!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:


tuturor celor care ati scris mesaje,
ma ti facut sa plang de dorul acelor vremuri si mi a venit un dor nebun de toti cei de acasa,de romani in general
VA PUPIC PE TOTI SI O PRIMAVARA FRUMOASA
doar pe DC ma simt ca acasa!

oficial mi -e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Wowww!!!!! Si cat timp stateai numai tu cu sora ta? Cat timp era intre schimburile parintilor? Ce incredere puteau sa aiba in tine...auzi - tu - 6 ani si ea - 3 luni! Brrr!!
Dar nu sunteti singurul caz...Am mai auzit si altele....Si uite ca ne-am facut cu totii mari si ne amintim cu nostalgie de trecut...bun sau rau...acolo e copilaria noastra, de care ne e uneori atat de dor!

quote:
Originally posted by hannen

quote:
Originally posted by Tzuni

Frumos si emotionant scris!

Si...mi-am amintit ca in acele timpuri mi-am lasat trei generatii de matusi fara elastic in chilotzi, numai ca sa am ce sari in fata blocului! Si eram mandra-tare ca elasticul meu avea putine noduri! ...si asta gratie matusilor care erau destul de ...grase.

Ce vremuri....







Am ris de era sa fac pe mine si m-am innecat groaznic.Da` nu m-am suparat

M-am regasit in multe dintre cele mentionate in mesajul initial dar si in povestile forumistilor.Am frinturi din toate,si da,imi amintesc si cazematele
Bineinteles cheia de git si o sora de 3 luni (!!!) cu care ramaneam singura acasa intre schimburile parintilor.O hraneam,o schimbam si-o culcam.La doar 6 ani!!Incerc sa mi-o imaginez pe fii-mea a mare si tot asa
As mai povesti da` nu ma lasa "omida" din dotare.






_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput