Copilarie cu cheia de gat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
nu prea imi plac mesajele astea nostalgice... fiecare generatie crede a a fost/este mai cu mot decat cea care vine dupama intreb ce ar fi daca generatia parintilor nostri ar incepe sa scrie astfel de mesaje ref la copilaria lor (cum carau cartile pe cam pa pazit capra, cum rupea cu piciorul vrejul la pepene cu ochii dupa paznic, cum puneu o mana de tarana pe rana sangeranda sa se inchida, cum o incasau la greu de la invatatori ca sa iasa oameni din ei si cate si mai cate);sunt convinsa ca peste 20 de ani generatia copiilor de acum va avea la randul ei texte nostalgice de trimis...
Fiecare generatie, nu e neaparat "mai cu motz" decat alta, fiecare e unica iar amintirile fac parte din viata fiecaruia dintre noi si multe dintre ele au farmecul lor aparte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

hehehe ce vremuri...
Doamne de cate ori am pierdut cheia...numai usa saraca de cate ori a trebuit sa suporte consecintele.
Eram fericiti pentru ca eram copii.Au trecut ani destui si fericirea si-a schimbat doar fata.In rest am ramas aceeasi .In sufletul nostru.

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

hmm...ingheta la cornet de 1,5 lei, vata de zahar pe care o savuram, halvaua, marmelada, brifcorul.

Femeile imbracate elegant si deloc extravagant. Cu tocuri cui de 10 cm, cu fuste plisate pana la genunchi sau tricotate de mana, cu gentile plic in mana, cu sotul imbracat cu camasa cu dungi si pantalonii din tercot cu dunga, cu copilul la mijloc, plimbandu-se duminica dupa-amiaza pe bulevardul principal din orasul de provincie unde eu am crescut. Asta-i imaginea care mi-a ramas din acea vreme.
Mi-e dor de vremurile alea si mi-e dor de copilaria mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Angelp,cum de ti-ai mai amintit toate astea?
Citind ,parca ma vedeam pe mine,imi revedeam copilaria,amintirile au iesit brusc la suprafata,si lacrimi fierbinti mi-au spalat obrazul.
Toate s-au dus,ne mai amintim rar de acele vremuri,de copilaria noastra,de prietenii de atunci,de colegii de clasa,de jocurile nevinovate din fata blocului,de serbarile de 23 august,de 1 mai,
de cheia pe care o pazeam cu atata strasnicie.

Iti multumesc Angelp!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

angelp, corect e sa dai si sursa de unde ai preluat textul, sau autorul macar.
pe mine m-ar interesa, multumesc

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

...cat de frumos


POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Mi-am intrebat cologele, aici cum era cind erau ele mici. Si ce credeti? Si aici se purta cheia de git.
Numai in copii nostri nu avem suficienta incredere sa-i lasam cu cheia de git. Tot timpul ni se pare ca sint prea mici. Eu la 8 ani aveam deja cheia de git si eram foarte mindra ca parintii avusesera suficienta incredere in mine sa mi-o dea pe mina. Nu vad nimic rau in a purta cheia de git. Cind copilul meu o sa implineasca 8 ani o sa umble si el cu cheia de git.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si rascaiam cu lama greselile facute in caietul de teme ca nu erau paste corectoare...

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Foarte frumos Angelp... M-am regasit si eu in vremurile acelea...Ce pacat de copiii din ziua de astazi ca nu mai stiu sa se joace cum ne jucam noi... Am ramas placut surprinsa cand, intr-o zi, cu cateva luni in urma, mergand la o pizza, am iesit din local sa ma plimb cu copilul pana sa aduca chelnerul comanda, si in apropiere erau niste blocuri. Si niste copilasi.. Ce credeti ca se jucau ? Tzara, tzara, vrem ostasi ! Imi venea sa plang, efectiv... Cred ca sunt primii copiii pe care i-am vazut jucandu-se atat de frumos ca noi odinioara in ultimii 10 ani si nu exagerez.Cred ca generatia de azi ar ramane cu amintiri mult mai frumoase din copilarie daca si-ar petrece timpul liber in compania altor copii si daca s-ar implica in tot felul de activitati specifice varstei lor, in aer liber. Din pacate, acum calculatorul, la marea majoritate, a devenit principala preocupare in timpul liber, petrec prea mult timp pe Net sau la televizor...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput