Politica... m am saturat de politica!

Politica... m am saturat de politica! | Autor: adi_dalma

Link direct la acest mesaj

Istoria mea: in 1989 am crezut ca schimb ceva... m am dezumflat cu minerii...m am reentuziasmat (palid) de cateva ori...apoi m am blazat...am zis de ce nu acum vreao 3 ani si acum zic NU MAI POOOOT! NU I MAI SUPORT!. Oameni buni ...eu ma consider logica,,, ce naiba au in comun PNL PSD SI PRM PC si chiar UDMR?Ma asteptam (acum 3 ani) mai repdede ca PNL ul sa fie pus la colt...nu PDul
Frica? Antipatia fata de Basescu? Fata de PD? Se plictiseau?? Era totul prea monoton ??Intrasem in UE si vor actiune in continuare???
Asta e fabulospiritu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu m-am resemnat de mult....si eu m-am suprasaturat de ei,mai ales ca soacra-mea se uita toata ziua pe "realitatea" unde ii da de dimineata pana seara(pe politicieni).n-au ei treaba cu tara asta,le pasa doar de ciolanul ala gros,care sa-l roada mai mult.ce le-as face!!!tara e la pamant ,iar ei se cearta pe putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Politica e uneori atat de simpla!
Pe de o parte concurenta sufla un 18% in ceafa (este drept, sondajele au fost facute inainte de optimi ), pe de alta parte Morega & Co se plang ca nu s-au strans suficienti bani pentru campanie => ce alta concluzie logica putea sa traga un prim ministru care-si face plinul motocicletei la pompa Rompetrol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai sa recunoastem ca nu exista om care sa intre in politica pentru binele tarii, poporului. Poate Basescu, chiar daca sunt destui contestatari, dar si el cred ca-i atras mai mult de o batalie in care e sustinut puternic de alegatori.
Si daca va scoate unu' capul, va fi "miruit", caci plasa e deasa, interesele mari...
Mie imi este atat de greata, ca nu ma mai uit la TV de multi ani (cand e vorba de politica).
I-as intreba pe cei care se paruiesc de zor in Parlament sau guvern ce mama naibii cauta acolo, ca noi nu de aia i-am votat.
Dar nimanui nu-i pasa ce as zice eu. Sau altii.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Adi, istoria ta este si istoria mea si a altora. Sfatul meu este sa nu te saturi, sa mergi la vot cand or mai fi alegeri pt. ca votul tau conteaza. Nu putem sa riscam o eventuala finala vadim-becali.
Eu in base inca am incredere. Cat despre scandalurile din ultima vreme...am mai scris intr-un post pe forum ca-mi amintesc din ce in ce mai mult de filmul Wag the Dog. Sigur l-ati vazut.. Daca nu, ideea e ca sunt jocuri politice pe care nu avem cum sa le intelegem Si nici nu trebuie probabil...deocamdata...

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by moniboni

Adi, istoria ta este si istoria mea si a altora. Sfatul meu este sa nu te saturi, sa mergi la vot cand or mai fi alegeri pt. ca votul tau conteaza. Nu putem sa riscam o eventuala finala vadim-becali.
Eu in base inca am incredere. Cat despre scandalurile din ultima vreme...am mai scris intr-un post pe forum ca-mi amintesc din ce in ce mai mult de filmul W the Dog. Sigur l-ati vazut.. Daca nu, ideea e ca sunt jocuri politice pe care nu avem cum sa le intelegem Si nici nu trebuie probabil...deocamdata...

mamica de rockerash



Pai uite ce nu inteleg eu: ce au in comun PNL,PRM, PSD,PUNR, PC.Frica? Ura fata de Basescu?
Si de ce stafful prezidential nu gaseste ceva care sa ii faca pe PNL isti sa si schimbe atitudinea? Oare sunt atat de slabi?? Sau nu vrea altceva decat circ?
Si ce m a isterizat ieri a fost propunerea PNL PT fc de Min al Justitiei: Norica Nicolai... ea, care si a trimis nepoata sa voteze in Parlament in locul ei blah


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Stii cum e cu circul in politica? In general se face atunci cand se vrea distragerea atentiei publiculul de la alt subiect. Nu stiu despre ce poate fi vorba la noi (nu prea am mai urmarit in ultimul timp).
Din pacate se profileaza 2 tabere: pro base si pro tariceanu (si astea sunt "on the good side").
De kestia cu Norica nici nu stiam. Asta kiar e de cacao! Dar ce, au destituit-o pe Macovei? De ce au nevoie de inlocuitor?

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Nu e subiect politic unde sa n-am si eu ceva de zis

Pe scurt, mi-e greata. Tariceanu amana alegerile europene pt. ca PNL-ul este minuscul in sondaje, pentru ca vrea demiterea ministrilor sustinuti de PD si pentru ca spera ca prostul in suspendarea vaporasului. Mai ales Macovei ii sta ca un ghimpe in coaste si tare bine i-ar fi tariceanului si psd-ului fara ea cand s-or organiza alegerile.
Face jocul psd-prm-pc cu care probabil s-a inteles ca ramane prim-ministru si ca nu se atinge nimeni de prietenii lui din petrol.
Este teribil de transparent totul. Nu mai exista putere si opozitie, exista doar o mare cacialma politica in care o mana spala pe alta.
Exista o singura sansa, sa li se dea peste nas cu referendumul suspendarii iar in toamna sa mearga romanii masiv la vot. Ca si frauda asta are limitele ei...a se vedea vazul Nastase.


---------------
Just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Hop si eu (eu sint pro PNL si anti Basescu).

Si ce daca PD este pus la colt? PD s-a desprins din FSN (=PSDR=PSD de stinga) si a facut alianta cu PNL (de dreapta) ca sa ajunga la ciolan, nu din convingeri de platforma politica. Si ce fac ministrii PD? Hardau se da in barci cu afacerile cu masini si invatamintul e in cadere libera, Radu Berceanu si altii (a se vedea Basescu, Videanu) fac afaceri cu asfalt (sau poate el nu, dar sigur are afaceri dubioase la activ dupa cite portofolii de ministru a avut). Macovei ce a facut, in afara de a culege antipatia tuturor (lucru remarcabil de altfel, dar mie nu imi foloseste la nimic). Blaga, l-a lasat sa plece pe Hayssam si pe altii. Poate stie cineva sa spuna de vreun ministru PD care sa fi facut ceva ce sa imi foloseasca si mie acuma. (ca scandalul si pupatul de Base nu imi foloseste la nimica).

Eh acuma o sa spuna toata lumea ca uite nici aia de la PNL nu sint imaculati. De acord, nu sint, dar trebuie judecati corect cu totii nu numai "saracii" din PD...

Cit despre Basescu, trebuie deschis alt topic. Saracu' e incoltit din toate partile si el intelege sa se apere facind si alte scandaluri.

In Romania e un circ in care toti se bateau pina acuma in anticipate si acuma se bat in referendumuri.... Si intre timp se injura la liber la tembelizor...

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

quote:
eu m-am resemnat de mult....si eu m-am suprasaturat de ei,mai ales ca soacra-mea se uita toata ziua pe "realitatea" unde ii da de dimineata pana seara(pe politicieni).n-au ei treaba cu tara asta,le pasa doar de ciolanul ala gros,care sa-l roada mai mult
Subscriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Hai sa recunoastem ca nu exista om care sa intre in politica pentru binele tarii, poporului. [.........]I-as intreba pe cei care se paruiesc de zor in Parlament sau guvern ce mama naibii cauta acolo, ca noi nu de aia i-am votat.
Dar nimanui nu-i pasa ce as zice eu. Sau altii.

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus .. as fi spus si eu ca tine dar .. io-s mai analitica. Si daca tot m-am preumblat prin Elvetia si mi-am luat-o de la un cetatea elvetian ( adica mi-a tinut o mica lectie de responsabilitate civica) am ajuns acasa, in avion , intrebandu-ma ce este eronat in Romania noastra draga.

Cumva , ceva nu se potriveste in puzzle. Si o sa radeti .. dar lamurirea a venit facand un puzzle cu Minunica.

Ok... marea lamurire: noi toti asteptam ceva. Am votat deci tre' sa vina! Para malaiata .... Mama ei .. da' nu vine o data!

Pai .. nu e para malaiata! E democratie. La teorie zice cam asa: conduc cei multi prin cei pe care-i aleg sa-i reprezinte. Adica aia de se dau reprezentanti au ales de buna voie si nesiliti de nimeni sa ne reprezinte si sa-si asume obligatiile legate de aceasta reprezentare! In traducere libera asta inseamna ca trebuie sa faca ceea ce au promis, basca transparent, adica cu vot la vedere si sa ne dea socoteala noua de ceea ce fac acolo unde ne reprezinta!

Si totusi in viata de zi cu zi nu-i asa ! De ce ? Pai este ca in publicitate, cand cumparati un produs fiindca a parut mai breaz ca altul ( pe ecran, ma rog). Eu sper, dar nu se intampla. Scriu pe froum-uri, ma cert cu ostul, discut cu prietenii, cu colegii si totusi nu se intmpla!

Dar tot este ceva eronat, ceva nu merge in puzzle!

Stiti ce nu merge ? Democratia este scumpa! A naibii de scumpa! Ca o crema super premium! Democratia nu inseamna ca ai votat o data si gata, ti-ai facut datoria. democratia inseamna ca iesi sa votezi si la alegeri la termen si la alegrei anticipate si la referendum. Democratia inseamna ca iti urmaresti alesii , ii evaluezi , ii judeci si TREBUIE SA_I SANCTIONEZI daca nu fac ceea ce i-ai mandatat sa faca. Daca e de dat jos un guvern, nu-i problema. Iesi in strada daca crezi ca alegerile anticipate sunt solutia. Nu crezi .. ok, du-te la mitingul de vis a vis, la cei care cred ca Tariceanu e ok si duce dorul psd-ului la guvernare Democratia pune la dispozitie si modalitatile pasnice de manifestare ... dar asta inseamna sa-ti iei copilul in spinare ( sau sa-l lasi la mama) si sa te duci la miting daca crezi in ceea ce militeaza cei de la miting; sau te duci la alt miting daca nu-ti place primul. Sau te duci si pui buline "Veto parlamentarilor romani" pe gardul de la Casa poporului. Si azi suntem 10, maine 100, poimanie 1000. Ce dau ei jos noaptea, noi punem de 10 ori mai mult ziua. Si nu ne oprim!

Pentru ca trebuie sa tinem minte un lucru: politicienii s-au oferit de buna voie si nesiliti de nimeni sa ne reprezinte! Asa ca sa faca bine sa tina seama de voia noastra. Iar noi sa le facem cunoscuta voia noastra. Cine tace, cine nu actioneaza, acela sa nu se planga! ATAT!


Roxana&Ruxandra


Mergi la inceput