Talasemia ,grasutii vs paine cu fe si acid folic

Talasemia ,grasutii vs paine cu fe si acid folic | Autor: ankgratiela

Link direct la acest mesaj

Privesc cu groaza demersurile de a adauga obligatoriu fe si acid folic in paine.
In familia mea sunt persoane cu talasemie {inclusiv baiatul si sotul}si este stiut ca este complet interzis ca acestia sa ia fe pe alta cale decat cea naturala.
De asemenea sunt ingrijorata in privinta cantitatii de paine pe care vei avea voie sa o consumi fara sa fii afectat de o supradoza de fe si mai ales de acid folic.Cel putin eu , nu stiu la altii,cand simt mirosul de paine calda ma apuca o pofta...si uneori chiar mananc cate o paine { o rontai ca pe seminte pana o termin} fie cu fructe prune, struguri sau pepene. Nu se intampla des, dar ce ma fac? Daca patesc cine stie ce...Dar exista persoane care mananca multa paine ... muncesc mult si atunci si mananca mai mult..
Ce fac su baiatul si sotul? Ei chiar nu au voie fe, va trebui sa caut faina fara fe si sa fac paine in casa..zi de zi..Dar copilul merge la gradinita, va trebui sa vina cu painea de acasa.



Voi ce parere aveti? Cei care sunt in acceasi situatie cum vad problema asta?

Anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru!
Nu am probleme in familie, insa nu vad rostul pt care se da fier cuiva care n-are nevoie, la fel si acidul folic......
Insa suntem prea mici!
Si daca asa vor hotari oficiali n-ai ce face..... probabil vom lua paine ambalata, care contine e-uri..... si uite asa ne invartim in cerc....


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu ma gandesc serios sa cumpar o masina de facut paine. in acest caz pot combina diverse fainuri din diverse cereale.
ma mai gandesc insa, mai studiez problema.
al meu nu mananca f multa paine. in medie o felie pe zi, dar ...

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alisa spune:

Anca te rog sa-mi spui daca baietelul tau si sotul tin vreun regim alimentar sau medicamentos avand in vedere talasamia. Eu si fetita mea suferim de talasemie minora dar ni s-a spus doar ca nu trebuie sa luam Fe si atat. Restul este absolut normal, ma refer in principal la alimentatie.

Multumesc frumos
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

ALISA,ei sunt inregistrati de catre institutul de hematologie, iar sfatu medicului de acolo este ca sotul sa ia 10 zile pe luna acid folic, iar baiatul ia tot 10 zile pe luna sana sol pt ca este singurul supliment care are si acid folic, plus sfatul de a consuma cat mai multe alimente cu fe natural cum ar fi: urzici, spanac, sfecla ,rosie salata verde etc
Si in nici un caz fe de sinteza.

Teo, si eu am masina de paine si fac destul de des, dar trebuie sa faci des , este usor , e adevarat si fara tot felul de e-uri, dar programul dureaza mult si nu am mereu timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Noi nu mai consumam paine din comert de cateva luni, am luat un cuptor de facut paine (nu e scump, 2-400 RON, insa consuma 1,8 KW/ paine) si de-atunci facem in casa, la 2 zile. Avem faina integrala de grau/ ovaz/orz, iar la paine pun doar urmatoarele:
apa
sare + zahar (face drojdia sa creasca) - noi folosim brun, de trestie
ulei masline
faina alba + integrala (ca sa iasa mai pufoasa)
drojdie
Poti sa adaugi seminte, tarate, muesli, etc.
Iese super buna si 100 % naturala si tine cateva zile fara sa mucegaiasca.
Plus ca la masina asta poti face si panettone...dar intrati mai bine pe forumul culinar si vedeti acolo topicul cu masina de paine + retete!
Credet-ma merita toti banii!

AMR III ZILE!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

quote:

Teo, si eu am masina de paine si fac destul de des, dar trebuie sa faci des , este usor , e adevarat si fara tot felul de e-uri, dar programul dureaza mult si nu am mereu timp



E adevarat, dar paine nu cumperi zilnic???
Nu-ti ia mai mult de 5 minute sa pui ingredientele in vasul de coacere, si nici 2 min cand termini, sa il stergi cu o laveta umeda, ca ramane perfect curat!
O paine dureaza 3 ore, insa nu tre sa o pazesti, poti sa programezi de seara ca sa ai paine proaspata dimineata cand te trezesti!

AMR III ZILE!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si noi avem talasemie minora (eu si copilul). Si eu urmaresc stirile despre cum vor sa introduca fe si acid folic (parca)? in paine. dar cred ca se va gasi si paine fara, la fel cum e cea fara sare. Oricum, multi mai multi copii sufera de anemie, decat sunt cei care nu au voie fe si cred ca e benefic acest lucru. Nu cred ca se va introduce atat de mult fe incat sa faca rau cuiva; probabil se va calcula o medie pe luna cam cata paine mananca un copil si se va introduce doar strictul necesar.
Eu una nu consum paine, cel mic mananca, probabil ca vom lua si noi o masina de facut paine.


Mergi la inceput