Copii cu ochelari...cum au evoluat dioptriile?

Copii cu ochelari...cum au evoluat dioptriile? | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am postat bine intrebarea aici.
As vrea parerile unor mamici cu copii mai mari....care poarta ochelari de mai mult timp. Ma intereseaza cum au evoluat in timp?
In special cei cu dioptrii cu +. Au mai crescut dioptriile?
Baietelul meu are 9 ani si poarta ochelari de un an. Cu plus.
Are hipermetropie. Timp de un an a avut dioptriile + 0,75 la ochiul drept si + 1,25 la stangul. S-a acomodat foarte bine cu ei, desi nici inainte nu spunea ca nu vede (am fost la control de rutina, nu ca mi-ar fi zis ca nu vede...nu avea nici un simptom).
Mergem la control din 6 in 6 luni, la Oftapro.
Acum am fost a treia oara de cand poarta ochelari si doctorita a hotarat sa-i mai creasca dioptriile desi el vede bine cu ochelarii care ii avea. Mi s-a explicat ca mai trebuie marite nu pentru ca i-au crescut lui dioptriile ci pentru ca e mai bine asa ca sa nu faca efort avand in vedere ca e la scoala. I-a dat + 1,75 la dreptul si + 2,25 la stangul. El acum zice ca "mami ce mare vad cu astia....parca era mai bine cu cei vechi".
Daca mai sunt mamaici cu copii care poarta ochelari, la voi cum au evoluat dioptriile odata cu cresterea copilului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

io-s un copil mai mare, care poarta ochelari de la 8 ani, cu minus ce-i drept.
am ajuns de la -0.25 la -3.75. dioptriile mi-au tot crescut in copilarie, schimbam ochelarii in fiecare an. acuma am aceleasi dioptrii de mai multi ani, nici macar nasterea (naturala) nu le-a mai marit.
cat despre cresterea dioptriilor, eu stiam ca e tocmai invers, dioptriile se dau un pic mai mici tocmai ca sa forteze ochiul sa vada, nu sa se leneveasca avand ajutor de la ochelari. poate n-am fost eu bine informata... dar asa au procedat doctorii de fiecare data. si, pe vremea cand ma descurcam pe strada fara ochelari, mi s-a spus sa nu-i port decat la nevoie, la distanta mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Si eu pot sa-ti povestesc tot despre un copil mai mare (eu) si tot despre miopie. La mie s-a declansat in jurul varstei de 6 ani si a crescut pana aproximativ 19 ani. (acum am -8 ).
Pe mine ce tin minte ca m-a ajutat, a fost un medicament Difebiom (caotine exctact de afine ). In perioadele in care luam ( n-am luat tot timpul ca nu prea se gasea in comunism ) parca cresterea dipotriilor nu era asa spectaculoasa .Intreaba medicul despre el ( nu e recomandat numai in miopie )

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI
www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA
POZE
www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=5" target="_blank">AICI NE PUTETI VOTA - POZA:BUCURIILE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by madalinad

io-s un copil mai mare, care poarta ochelari de la 8 ani, cu minus ce-i drept.
am ajuns de la -0.25 la -3.75. dioptriile mi-au tot crescut in copilarie, schimbam ochelarii in fiecare an. acuma am aceleasi dioptrii de mai multi ani, nici macar nasterea (naturala) nu le-a mai marit.
cat despre cresterea dioptriilor, eu stiam ca e tocmai invers, dioptriile se dau un pic mai mici tocmai ca sa forteze ochiul sa vada, nu sa se leneveasca avand ajutor de la ochelari. poate n-am fost eu bine informata... dar asa au procedat doctorii de fiecare data. si, pe vremea cand ma descurcam pe strada fara ochelari, mi s-a spus sa nu-i port decat la nevoie, la distanta mare.

madalina
serban



Idem

De la -0,25 am ajuns la -3 la un ochi si -4 la celalalt ochi. Mi s-a spus de cand eram in scoala primara ca am o miopie ereditara lent evolutiva si ca e normal ca dioptriile sa creasca atata timp cat sunt si eu in crestere, iar ca pe la 25 de ani se vor stabiliza, ceea ce s-a si intamplat.

Chiar, mai exista atropina? Eram bucuroasa cand imi punea, ca nu vedeam la table si eram scutita o zi de teme

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Eu port ochelari de la 6 ani. Am inceput cu -0,25. Acum am -10 si corectez cu -7,5 si -8. Adica citesc bine cu ei ultimul rand din tabelul ala clasic...
Tata are miopie, deci la mine e mostenita.Cel mai mult au crescut dioptriile in perioada cand si eu m-am inaltat mult si in perioada in care o dr. mi-a dat dioptrii mai mari decat aveam nevoie- tot "ca sa nu fortez ochiul". Eu insa vorbesc de miopie, nu stiu cum e la hipermetropie...Difebiom am luat si eu- e un extract din afine, acum se gasesc tot felul de medicamente pe principiul asta si sunt bune pt. orice probleme la ochi. La mine au functionat f. bine si exercitiile la ochi si acupunctura- de fapt dupa o serie de electropunctura a incetat sa mai creasca , pe la 16-17 ani.
Sincer, eu as mai cere o parere altui medic daca sa-i maresc sau nu dioptriile, mai ales daca baietzelul era multumit de cum vedea cu ochelarii vechi si nu avea probleme la scoala...

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
Iepurete mititel
Iepurete a crescut

Mergi la inceput