Medic nutritionist pentru copii - AJUTOR !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Anatocmai am terminat sticluta de Bio Cin fara vreo imbunatatire in ceea ce priveste pofta de mancare a copilului.

Deci....nu ni se potriveste......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Lauriciu, si noi am avut o perioada de asta de-mi venea sa ma dau cu capul de pereti. Nu vroia nimic, nu minca nimic decit citiva dumicati pe zi si aia cu forta. Ajunsesem sa ma intreb cu ce-i mergea motorasul pentru ca era totusi vioaie si zglobie mincind...aer. Eu i-am luat Bio Cin (dupa ce am citit subiectul de pe net) si la noi a functionat destul de repede. Acum vad ca e ok cu mincarea. Se poate sa fie vreo viroza, ceva paraziti intestinali sau pur si simplu ...toane (la noi asta inclin sa cred ca au fost).
Numai bine va dorim si multa, multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

daca cineva discuta totusi cu un nutritionist, ma intereseaza si pe mine; habar nu am daca in Iasi exista vreunul, si am un mofturos acasa...




Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by goodlyada
Mananca oricand in schimb la McDonalds puisor si cartofi (l-am dus din disperare, sa stiu ca baga ceva in el, nu sunt de acord cu McDonalds dar nu stiam ce sa mai fac).

goodlyada, de ce nu ii faci tu acasa mincare ca la McDonalds? ii poti face cartofii la cuptor (daca nu vrei sa ii prajesti) si puisorul la fel. eu deocamdata nu am problema asta, pt ca ale mele sint mici, dar am o prietena care a doptat strategia asta, adica face ea acasa ce vede ca ii place copilului in oras.

laureta, eu sincer cred ca e o faza sau are o durere undeva (dinti, git, burtica). daca pina acum a mincat si abia de citeva zile e in greva e posibil sa treaca de la sine.


Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Fetelor povestea Inisei e luuuuunga cam de cand avea cateva luni.Ea e lungana si subtire.M au inebunit educatoarele ca este unica in TOATA cresa care nu mananca.O stiu si educatoarele din alte grupe

Bio Cin am luat am si inceput, pina acum nimic nou.
Am duso la restaurant, MC, etc etc etc unde nu sunt in nici un caz deacord si ce credeti, a mancat ceva?NU, sa jucat cu jucaria si hai a casa.

Azi am fost la Medicover i am facu toate analizele de sange si pipi plus Helicobacter, IgE si mai era ceva.Urmeaza si scaunul pentru giardia, antigen giardia.

Fetele de aici de pe forum care ma cunosc stiu de mult problema mea.Acum chiar ca nu mai pot.
Si cu medicul nutritionist e un pas din disperare, eu sper sa nu imi tina teoria laso nemancata, sa manance ce i place, sa manance cand vrea etc ca astea le stiu perfect, iau nota 10 cu laude in teorie dar in practia ...

Inca o intrebare, pentru paraziti exista analiza de sange?Doctorita de a dat pentru giardia si nici o clinica nu face din sange(Medicover, Sanador, Cantacuzino, Medlife, Romar ).Oricum i fac antigenul din probe fecale.




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goodlyada spune:

Lorelai, sa stii ca am incercat sa-i fac acasa , am cumparat chifle gen McDonalds,am incercat sa fac din piept de pui umplutura aproape ca la Mc, am facut cartofiori prajiti, i-am pastrat pana si ambalajul de la Mc , insa rezultatul era ca musca din cativa cartofiori si de 2-3 ori din chifla respectiva

Am obosit si nu mai am nici o idee; nu vreau sa manance muuult (nici eu nu sunt o mancacioasa, si din cate am auzit mancam cu "cantece" cand eram mica, deci am stresat-o la randul meu pe mama ).
Mi-as dori sa-l vad ca vrea sa guste dintr-o mancare si apoi poate sa-mi spuna ca nu-i place, dar el refuza din start, nu vrea sa incerce macar .


Multumesc insa pentru sfaturi ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

goodlyada multa bafta, cred ca numai mamicile care au aceasi problema ca noi ne inteleg.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Io n-am crezut(a mea baga si pietre) pana nu vazui azi..ne-am intalnit cu o mamica si ne-am imprietenit pe loc. atat de rau ca in trei ore m-am dus cu fi-mea in vizita. offf...fetita ei, Clara are 3,2 ani e o scumpa, dar e foarte slaba. de mica cica nu prea manca,dar acum nu vrea nimic nimic. nici macar cand a vazut-o pe fi-mea cum baloteaza, avea o ura pe lingurita, pe mancare, pe orice legat de mancare. isi face greata numai cand vede mancare. a fost cu ea peste tot si diagnosticul este ANOREXIE PSIHOGENA. auzisem de asta, dar nu vazusem in viata mea. acum am vazut si va cred pe toate ca exista asemenea copii. p.s eu am fost unul din ei, 20 kg la 8 ani si acum is la cura de slabire. pofta a venit dupa pubertate.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by laureta

goodlyada multa bafta, cred ca numai mamicile care au aceasi problema ca noi ne inteleg.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)





Acu va inteleg si eu.


fetita Biancai e inalta, are 107 cm la 3 ani si doua luni si numai 12,200 kg. de vreo 4 luni nu mananca mai nimic,si s-a agravat in ultima luna,si doctorul la care s-a dus a spus ca a facut foarte bine ca a venit, e o kestiune psihica mai mult decat una fizica. printre tratament, e inclus si masa impreuna cu copii, in atmosfera vesela...aici ajut si eu!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goodlyada spune:

Multumesc pentru incurajari, la fel si voua mamicile cu mofturosi.

Ovidiu la greutate este totusi in grafic, nu l-am mai cantarit dar avea pe la 3 ani in jur de 14 kg. Nu s-ar zice ca slabeste, chiar daca mananca te miri ce. E adevarat ca este si un pic puturos, nu consuma foarte multa energie, are grija sa se odihneasca daca se agita prea mult; iar afara cand iesim de cele mai multe ori vrea in brateeee (si aici recunosc e vina mea pentru ca decat sa-l las sa urle si sa stau zeci de minute pe langa el si sa nu cedez, prefer sa-l iau in brate ca sa ajungem mai repede unde ne-am propus)
Recunosc, stau prost la capitolul RABDARE

Anul trecut i-am facut analize de viermisori si de giardia si nu are.

M-am gandit si eu la ANOREXIE PSIHOGENA dar totusi, de ce mananca ce nu ar trebui? De ex. vrea Popcorn, alune,ciocolata, star chips(cand ne mai prinde pe noi ca mancam), si chestii asemanatoare. Sucuri, ceaiuri nu vrea sa bea , desi ne vede pe noi ca bem, in schimb daca ne vede cu cafea ar dori si el sa guste

Eu tot sper sa creasca mai mare si sa ma pot intelege cu el mai bine.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/goodlyada/my_photos

Mergi la inceput