Dabada si Nubanu ... i-a mai vazut cineva?

Dabada si Nubanu ... i-a mai vazut cineva? | Autor: zizee

Link direct la acest mesaj

Isi aminteste cineva de Dabada si Nubanu? Sint doi frati gemeni dintr-o carticica pentru copii... Nu a fost prima mea carte, dar cu siguranta cea de care am fost cel mai atasata.
Din nefericire cred ca Dabada si Nubanu au aterizat in galeata de gunoi cind eu eram plecata undeva intr-o vacanta... fiindca maika-mea era innebunita sa ma tot vada cu ei in mina. N-am stiut niciodata cind si unde au disparut, acum ii caut pentru Snoopi (fie zis)
Stie cineva daca s-a reeditat aceasta carte ? Ori e dispus cineva sa o vinda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Oh,Zizeek, si tu?
Am mai vorbit nu demult, tot aici cu una din fete, Coryna, despre Dabada si Nubanu ... a fost prima mea carticica, primita cadou de la bunicii mei ... Doamne ce mi-a placut! dormeam si noaptea cu ea! ... din pacate a fost confiscata laolalta cu toate cartile si manuscrisele bunicului ... bunica a cautat-o prin librarii si anticariate ani de zile, dar n-a mai gasit-o ... mi-o doresc asa de mult !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Wow! deci cel putin 3 fete de pe-aici i-au cunoscut! Dar ma asteptam totusi ca la atita popor adunat sa avem un fan club un pic mai numeros
Sofie, poate ne facem timp odata si ne-mpartasim amintirile despre carticica asta: parca erau mai multe povestioare cu Dabada si Nubanu in ea. Nu mai tin minte decit fragmente... Si a propos, sint curioasa sa stiu cum le pronunti tu numele; la mine suna ca Lambada si Bibanu. Numai sora-mea, cu 13 ani mai mare, agasata de lecturile mele infantile spunea doct: iar te-ai apucat a-i citesti pe Da, ba da! si Nu, ba nu! La noi in casa carticica asta devenise sinonim pentru lecturi futile, si eu eram asa de amorezata de ea... Kiar si mai tirziu, cind trebuia sa invat pentru treapta I si citeam alte alea, ai mei ma amenintau ca din cauza ca citesc tot Dabada si Nubanu n-o sa iau treapta... in loc sa-mi invat ca lumea comentariile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Revin :

Si totusi, nu stie nimeni nimic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalinutza spune:

Salut fetelor!

Soacra mea e bibliotecara la biblioteca unui liceu mare din Bistrita si are foarte multe carti. Eu nu stiu cartea despre care vorbiti, dar o sa o intreb pe ea si, daca o are, pot sa o copiez pentru voi si sa o trimit. La ea am gasit "Aventurile lui Habarnam", carte pe care am indragit-o mult cand am fost mica.

O saptamana placuta!
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:


Madalinutza, esti si . Pur si simplu minunata!
Asteptam vesti (da doamne sa fie bune!).
zizee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalinutza spune:

Stiti cumva autorul cartii? Cat de vag m-ar ajuta pentru ca mama lui Dan are foarte multe carti in biblioteca si sunt ordonate dupa autori. Mi-a spus ca ma ajuta daca aflu autorul.

Va pup!
Madalinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Mada, n-as pune mina-n foc, dar cred ca Tiberiu Utan se kema autorul. O sa o intreb si pe Sofie, poate stie ea sigur. Cit de curind iti dam un raspuns.
Multumesc tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalinutza spune:

I-am gasit!!!! Cartea are alt autor, dar nu mai retin numele. Problematic ar fi trasul la xerox, cartea fiind destul de voluminoasa (ar iesi in jur de 90.000).

Cine vrea sa imi spuna ca sa comand la Bistrita, urmand sa v-o trimit si apoi sa-mi trimiteti banii.

Va pup si va doresc o seara placuta!

Madalina

preparator la Facultatea de Farmacie Cluj-Napoca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilic spune:

Autoarea se numeste Gica Iutes,iar cartea a aparut la ed.Ion Creanga in 1978.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Uraaaaaaaa! Traiasca si infloreasca Madalinutza!

Eu o comand, nici nu mai incape indoiala, imdediat iti trimit un email la priveu sa dau si sa cer detalii. Uite cum se-nkeie in mod genial o zi sinistru de banala.
Mercic mult, Madalinutza.

Lilic, Gica Iutes, sigur, acum mi se pare ca niciodata nu i-am uitat numele. Stiam cartea asta pe de rost, rind cu rind si imagine cu imagine. Abia astept s-o am din nou in miini, mi se taie de pe acum rasuflarea de emotie...

Multzu, fetele.

Mergi la inceput