Alunite

Alunite | Autor: eryteea

Link direct la acest mesaj

In primul rind va salut si apoi vreau sa pun o intrebare.Am observat la fetita mea de doi ani ca i-au aparut alunite.In decurs de doua saptamini au aparut doua alunite ,credeti ca este ceva normal sau trebuie sa ma preocup?

Ingrid amore di mama

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

la noi au aparut mai devreme...pe la un anisor (acum avem 1.4 ani)...are 2 alunite, ca 2 varfuri de ac, una pe brat si una pe coapsa. Si pe mine ma ingrijoreaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Si al meu are vreo 2 pe corp si una pe deget. Sunt curioasa si eu de ce au aparut.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

bblisei i-a aparut o alunitza roshie cam la o sapt-doua, tot cit un varf de ac, si in urmatoarele doua luni a devenit hemangiom. :(
Partea buna este ca avem sanse sa se retraga mai tirziu, partea proasta e ca trebe sa stam cu okii pe ea sa nu-l rupa, si e intr-o zona expusa.
Nu se stie de ce a aparut... asa, din senin si iarba verde. :((

Alunitele voastre ce culoare sint?!

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Cum spunea Alia sint cit un virf de ac si de culoare maro.
Chir nu-i nimeni care sa ne dea un raspuns ca vad ca am devenit mai multe cu aceeasi nedumerire.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Si a mea are o alunita foarte mica pe picior. Este maro. Desi nu-mi place ca i-a aparut nu cred sa fie vreo problema. In fond, eu sunt plina de alunite.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Copiilor mei cam dupa 1 an au inceput sa le apara alunite. Eu cred ca e ceva genetic, pentru ca eu am multe, pe tot corpul. Bianca are deocamdata 3, dar la Rares am vazut mai multe. Are una in cap, are pe burtica, pe picioruse, pe o mana, pe funduletz . Si eu mi-am pus problema daca e normal sau nu, dar nu am aflat un raspuns. Bianca are una sub buric (destul de mult sub buric) si una pe piept, la cativa cm de un sfarc. Si radeam cu taica'su ca o sa creasca acush si o sa ceara pantaloni cu talia pana la alunita de pe burtica si tricou lung pana la cea de pe piept .

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

atentie hemangiomul este diferit de alunitele maronii!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Toti avem una, doua alunite sau mai multe.
Bebeii sunt ca dalmatienii.
Dalmatienii se nasc fara pete, copilasii fara alunite.
Le capata mai tarziu.

Daca alunitele sunt mai mari si putin umflate trebuie sa le acoperi cu plasture cand il expui la soare. In rest no problem!



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Petra s-a nascut cu o alunita pe abdomen, iar mie mi-a aparut in acelasi loc ca si ei, in timpul sarcinii. Cum va explicati treaba asta? Ca io nu mi-o explic

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=31" target="_blank">aici ne puteti vota poza "VIN2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Al meu copil s-a nascut cu o alunita maro pe fesa dreapta cam de 2mm diametrul.

Mergi la inceput