Cand sa faci testarea HPV

Cand sa faci testarea HPV | Autor: AnaGN

Link direct la acest mesaj

Buna,

Stiu ca suna total aiurea, dar m-am cam sataurat sa traiesc fara sa inteleg.
Am tot avut de-a lungul timpului o candidoza recidivanta careia i-am dat de cap pana la urma cu tratament homeopat.
Acum catva timp am avut in zona intratii in vagin o micuta excrescenta. Am fost la ginecolog, s-a uitat, a zis ca nu stie ce e, si bine inteles analize.
Ca sa eliminam orice risc si test de sifilis! Sa innebunesc!

Deci sifilis nu am avut, clamydia nu am avut, si nici alte boli pana acum. Papanicolaul a iesit bine de fiecare data.

In urma cu 2 ani, pe baza de stres, am facut zona zoster, si am zis eu ca o fi de la aia.

Mi s-au mai recomandat urmatoarele analize: Virus IgM si IgA. Tre sa ma duc sa le fac, desi nu intelg de ce alea ELISA sunt mai scumpe ca alea la care nu scrie nimic, si nu stiu pe care sa le aleg. Si nici nu am gasit pe net ce inseaman cele 2 virusuri. Si daca ar fi bine sa mai testez si altele (ca imi dau seama ca sunt mai multe.
Bineinteles ca dr a zis ca poate sa fie si HPV, dar ca nu e obligatoriu.
Si m-am gandit eu sa imi fac si HPV -ul, asa ca sa ma linistesc.
Am gasit undeva la un Institut ca ar costa 390 (lei noi)

si la o clinica privata tot in Bucuresti 250
Si ma intreb daca se merita sa cheltuiesc acesti bani pentru linistirea mea sau nelinistirea mea totala(daca iese ceva - pentru ca am inteles ca HPV nu se trateaza) desi azi a aparut o stire cu nu stiu ce vacin.

Poate cineva sa ma lumineze?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Parerea mea este daca poti sa faci testarea HPV. Este foarte important sa stii daca ai prezenta HPV si mai ales ce tip de tulpina.

Liana

Mergi la inceput