Doctor endocrinolog

Doctor endocrinolog | Autor: inoue

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Poate sa-mi recomande cineva un medic endocrinolog bun, din Bucuresti? Preferabil femeie...Am facut azi o echografie si doctorita mi-a gasit microchisturi pe ambele ovare; mi-a recomandat sa ma duc neaparat la un control, problema e ca in afara de medicii de la Parhon(unde nu vreau sa ma mai duc) nu stiu pe nimeni, de la nici o clinica particulara.
Ma gandeam sa ma duc la Centrul Doris, dar nu stiu ce medici sunt acolo.
Orice sfat e binevenit.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Initial creeata de inoue

Buna seara!

Poate sa-mi recomande cineva un medic endocrinolog bun, din Bucuresti? Preferabil femeie...Am facut azi o echografie si doctorita mi-a gasit microchisturi pe ambele ovare; mi-a recomandat sa ma duc neaparat la un control, problema e ca in afara de medicii de la Parhon(unde nu vreau sa ma mai duc) nu stiu pe nimeni, de la nici o clinica particulara.
Ma gandeam sa ma duc la Centrul Doris, dar nu stiu ce medici sunt acolo.
Orice sfat e binevenit.
Multumesc anticipat.



Medicover - Dna. dr Diana Paun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Multumesc, Anca. Ai idee cam cat costa consultatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by inoue

Multumesc, Anca. Ai idee cam cat costa consultatia?



Eu am abonament, dar consultatia e intre 50 RON si 80 RON, in functie de gradul de specializare al doctorului.
Gasesti toate informatiile pe site-ul lor sau poti intreba la tel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Sa stii ca cei mai buni medici endocrinologi ii gasesti la Parhon. Este adevarat ca e mai mult decat preferabil sa mergi sa te consulte la cab particular.

Daca ai microchisturi ar fi bine sa-ti alegi un endocrinolog care este specializat si pe endocrinologie reproductiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Da, stiu ca cei de la Parhon sunt specializati pe probleme hormonale, dar eu n-am fost multumita de felul in care am fost tratata. Normal ca nu e valabil pentru toti medicii de acolo, de-asta am si cerut parerea fetelor de pe site. Vreau un medic cu care se poate vorbi si pe care sa-l vad interesat de problema mea. Ultimul medic la care am fost nu a stiut cum sa scape mai repede de mine...Medici specializati pe endocrinologie reproductiva nu cunosc absolut deloc.
Multumesc mult pentru sfaturi. Daca mai cunoasteti un medic va rog sa-mi spuneti.
Am primit azi rezultatele de la analizele pentru tiroida si...sunt proaste fata de anul trecut. Cred ca ma indrept rapid spre hipotiroidie daca nu sunt deja acolo...
TSH-2.32 (VN 0.25-5 microUI/ml)
T3 1.29(VN 0.92-2.33 nmol/l)
T4 70.28 (VN 60-120 nmol/l)
FT4 8.28 (VN 9-20 pmol/l)
FT3 4.07 (VN 4-8.3 pmol/l)

Anul trecut TSH era 1.09 Cum de a ajuns la 2.32?????

Trebuie sa ajung neaparat la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by inoue
TSH-2.32 (VN 0.25-5 microUI/ml)


Anul trecut TSH era 1.09 Cum de a ajuns la 2.32?????

Trebuie sa ajung neaparat la medic.



Pai nu e in limitele normale?In paranteza sint limitele acceptate ,nu? Eu mi-am facut de curind analiza TSH si pentru ca mie mi s-au parut in limitele normale ,nu m-am mai dus cu rezultatul la doctor...Sint foarte delasatoare si intr-o criza cumplita de timp. Nu stiu exact cit mi-a iesit, dar luni o sa ma uit pe rezultat si revin.Asa ma linistisem ca nici n-am retinut cit e!
Pe mine m-a trimis medicul de medicina muncii la control,dar nu mi-a facut tot setul de analize de care spui tu.Cred ca mi-a facut analize la singe ca,mg,potasiu,testul reflexului lui Ahile si TSH.Diagnosticul a fost hipertiroidie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Dr. Diana Paun e si la Parhon si in Medicover, eu merg la ea de ani de zile pt hipotiroidie si sunt f. multumita si de profesionalism si de modul in care se poarta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Merci mult de tot, Anca. Am incercat sa ma programez ieri la doamna doctor,dar am nimerit dupa 14 si mi-a intrat robotul. Mai incerc maine. Sper sa ma pot duce la control cat mai curand. Am un lung istoric de dereglari hormonale si prefer sa stiu din timp daca e ceva de tratat.
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaros spune:

La Prof.Coculescu ai incercat? O verisoara a mea s-a tratat la el si din cite stiu avea probleme grave hormonale,tot datorita lui a putut face si un copil.Cind mergea la el stiu ca la Medsana se ducea, acum nu stiu daca mai este acolo dar poti da un telefon si intrbi.Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

La Prof.Coculescu nu am fost. Oricum, multumesc pentru sugestie. Deocamdata am facut programare la Dna. Diana Paun, dar n-am gasit loc decat pe 21 martie.

Pana atunci cred ca am sa fac si o ecografie tiroidiana.

dulcetica, eu sunt ingrijorata ca FT4 este foarte mic, chiar un pic sub limita normala. La fel si ceilalti hormoni...(in general nu e bine sa fii aproape de valorile maxime /minime mai ales ca aceste valori difera de la un laborator la altul...).
TSH creste atunci cand tiroida nu mai produce cati hormoni producea inainte, de-asta sunt un pic ingrijorata. Prefer sa stiu din timp daca am vreo problema.

In cazul tau,parerea mea este ca daca te-ai uitat pe buletinul de analize si ai vazut ca te incadrezi in normal, probabil ca nu ai nici un motiv sa-ti faci probleme. Daca totusi nu te-ai simtit bine si crezi ca ai ceva, mergi si la un doctor. Nu poate sa strice.

Multa sanatate.

Mergi la inceput