ce sarcini dati copiilor in gospodarie?

ce sarcini dati copiilor in gospodarie? | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.
Vreau sa cunosc si cum procedeaza alte mamici.Dati copiilor mici sarcini in gospodarie? De la ce varsta?
Eu cred ca trebuie sa-i obisnuim si cu asa ceva, sa devina cat de cat responsabili.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

taticii pot sa faca pe desteptzii?

de la 7 ani, totzi isi spala vesela si tacamurile murdare, tzin ordinea in camerele loc, fac cumparaturi cu lista (vanzatoarele din zona i-au invatzat), uda florile, sterg masa si matura gresia dupa masa, duc gunoiul, fac tot felul de comisioane, cei mari ii invatza si-i verifica pe cei mici, plimba cainii, au grija de menajeria din casa si curte- pisici, pasari,pesti, caini...
normal, toate sub supravegherea noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ham daca ai tai fac ce ai scris ia de la mine!

La noi, 7 ani, doar aduna lucrurile imprastiate tot de ea, si de GURA MEA !( altfel.....)

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-file spune:

Stim prea bine ca oamenii seamana cu maimutele si ca maimutele invata prin imitare,ca si oamenii de altfel.Daca avem doar un copil in familie el nu are de la cine sa invete, decit de la parinti!Cind sunt mai multi frati si cel mai mare primeste vreo insarcinre, cai mici vor vrea si ei sa faca ceea ce face cel mare.Asa se invata si ei sa aiba indatoriri.Fiecare dupa puteile sale.Cei mici se obisnuiesc sa-si tina lucrurile in ordine,daca avem rabdare sa-i invatam cum!Si bineinteles daca cerem constant aceleasi lucruri.Copii mici au nevoie de continuitate in programul lor,dar mai ales de un program!Acum ne spalam pe miini, de exmplu,pe urma ne punem la masa...Si nu degeaba se numesc "cei 7 ani de acasa"!Credeti-ma acesti ani nu se mai pot recupera!Dac copii primesc constant sarcini in casa ,nu le va fi grau sa le indeplinesaca, si nu vor comenta.E grau , dar merita sa ai copii bine crescuti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

corinadana, esti invitata mea sa verifici cand treci prin bucuresti, dar fa-o in vacantza, cand sunt totzi 4 impreuna (2 sunt din prima casatorie si locuiesc la petrosani; cand nu eram divortzat, eram tratat de zbirul don-colonel, cand am divortat, exa, a descoperit ca strictetzea este benefica; precizare- cand le trece prin cap vre-o idee creatza, cu mine trateaza sa le conving mama, pe mine ma roaga sa ies cu ei prin oras, cu mine discut problemele lor de copii istetzi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Curatenie...job part time si la cerere:s
Spala vase...asta-i o pasiune (cam costisitoare zic eu, avind in vedere ca daca nu o supraveghez termina o sticla de Pur de 1 l la o chiuveta de vase...poate ar trebui sa-i arat filmuletul cu satele Villariba si Villabaho:))))...si minunile pe care le poate face o picatura de fairy - Pur pein extrapolare:D)
Maturat si dat cu aspiratorul...batalie cu taica-su - care fie vba intre noi i-ar ceda moimei rapid aceasta sarcina.
Grija de catel - papa, apa, joca.
Si cam atit. Sper sa ia un job full time la curatat camera ei...si restul sa nu devina o dulce amintire.
Numai bine va dorim si multa, multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ham si cum ai reusit sa combini strictetea cu increderea? Te intreb ptr ca de multe ori cand le ceri sau ii rogi sa fac ceva, ca si parinte, esti privit omul cel rau. Strictetea duce uneori la ascunderea adevarului sau la minciuna din partea celor mici. Sau gresesc eu?

Sa ti traiasca trupa si sa te bucuri de ei!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Ham si cum ai reusit sa combini strictetea cu increderea? Te intreb ptr ca de multe ori cand le ceri sau ii rogi sa fac ceva, ca si parinte, esti privit omul cel rau. Strictetea duce uneori la ascunderea adevarului sau la minciuna din partea celor mici. Sau gresesc eu?

Sa ti traiasca trupa si sa te bucuri de ei!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca


multzumesc asemenea!

simplu, copiii stiu ca intzeleg orice nebuneala care maturilor le pare aiurea sau le explic de ce o idee/fapta/dorintza nu-i ok, ma prin cu ei in tot felul de nebunii, iert orice gresala care nu-i cu intentzie, oricare-ar fi paguba, sunt constant in pedepse, pot pedepsi cu zambetul pe buze sau nervos, pedeapsa e aceeasi, nu iert rautatea si mai ales minciuna!
jmekeria e sa-tzi aduci aminte ce te supara cand erai copil si sa-i tratezi k pe niste oameni care intzeleg si cu care potzi vorbi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Fetita mea are 2 ani si 2 luni ma ajuta sa string jucariile ei (asta ii spun eu sa faca), da cu matura prin bucatarie (din proprie initiativa), trebuie sa puna la loc un lucru de unde l-a luat, dupa ce s-a jucat cu el (altceva decat jucariile, cum ar fi capace, farfurii de plastic...de prin bucatarie). La 1 an si 2 luni am invatat-o sa-si duca singura pampersul la gunoi. Apropo, ii place f mult sa ma ajute prin casa pentru ca primeste laude si pupaturi, asa ca face totul cu drag.

Si eu cred ca e important sa invatam copiii de mici care este si rolul lor in cadrul familiei, incurafandu-i tot timpul.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Alexandra are un an si 5 luni. Ma ajuta foarte mult: isi duce pampersul la galeata, ma ajuta sa fac patu, sterge prin casa cu carpa pe unde apuca, da cu aspiratoru, cand pune mana pe mop e jale, nu ma vrea sa-i dea drumul, etc..
Nu vorbim de calitate! In general copiaza ce vede ca facem noi, adica mai mult eu, ca tatasu.....!
La noi se potriveste cantecul: Are mama o fetita cat un ghemotoc, are mama o fetita harnicuta foc....!

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Al meu da semne ca va fi prieten cu aspiratorul spre bucuria lui tati. Abia astept sa se imprieteneasca si cu buretele de vase, spre bucuria lui mami, dar mai am pana atunci.
Dar cred ca e important sa le dam de facut in masura posibilitatilor lor, si mai ales sa-i incurajam si sa-i laudam pentru ceea ce fac, chiar daca nu le iese chiar bine din prima, a doua sau a n`a oara. Pentru ca daca le vedem doar nereusita si comentam doar in sens negativ, nu vom reusi decat sa-i frustram.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput