Policlinici

Policlinici | Autor: Meme1

Link direct la acest mesaj

Buna,

am si eu nevoie urgent de o informatie....

Incerc sa gasesc in Bucuresti o policlinica/spital/centru medical care sa considere cazurile de romani plecati in strainatate cu asigurari medicale in strainatate aflati momentan in Romania....sper ca se intelege cat de cat ceea ce vreau.

Multumesc anticipat


Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

din cate stiu eu, asigurarile medicale facute in state membre ale UE sunt recunoscute in RO asa ca te poti adresa oricarui centru medical de stat. in cazul centrleor private nu are nici o relevanta asigurarea medicala pentru ca ele ofera un serviciu medical platit. In cazul asigurarilor medicale in state nemembre atunci este necesara o asigurare medicala optionala, care se face la casa de sanatate din judentul de resedinta, cu exceptia cazului in care intre Ro si statul respectiv exista incheiat acord bilateral pentru acordarea de servicii medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Multumesc pentru raspuns.

Cazul care ma intereseaza pe mine e un pic mai complicat in sensul ca persoana in cauza are nevoie de o scrisoare in limba engleza care sa ateste faptul ca nu este apt de zbor in urmatoarele 24 de ore, scrisoare care trebuie apoi trimisa prin fax la compania aeriana pentru a se putea emite alte bilete...e cu cantec toata treaba asta pt ca din cate am inteles, compania nu accepta decat scrisoarea gata scrisa in limba engleza, ori de la doctorii din Ro este imposibil de obtinut asa ceva direct in limba engleza, solutia de a trece prin traducator/notar pentru legalizare nefiind acceptata de compania de zbor...

Asta este.
Multumesc oricum.



Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006)

Mergi la inceput