Supa de rosii

Supa de rosii | Autor: Lia70

Link direct la acest mesaj

Pentru ca baietelului meu ii place mult supa de rosii, o fac destul de des, cu galusti sau cu taietei. Dar am si eu o intrebare, avand in vedere ca stocul de suc de rosii de la bunica e pe terminate: este sanatos pentru copii acel suc de rosii de pe rafturi, fie el si italian?
Le gatiti cu incredere copiilor cu suc de rosii cumparat sau bulion? Care ar fi cea mai sigura marca? Pe etichete am vazut scris, la ingrediente, suc de rosii, sare, apa. Si totusi....parca nu am incredere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Tot ce este conserva are si ceva conservanti ca altfel nu ar tine si ar fierbe. Asa ac e la alegerea ta daca folosesti sau nu. cat are copilul? daca are peste 1 an eu zic ca trebuie sa incepi sa ii mai dai, ca in curand oricum va manca mancare de care mancati si voi.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia70 spune:

Tanima, multumesc pt raspuns. Alex e marisor, are 3 ani. Si eu m-am gandit ca, asta e, va trebui sa pape si el ce mancam si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pentru mai multa sigurnta incearca sucurile de la cirio (cele la sticla), sunt ceva mai scumpe dar au gustul cel mai aproape de cel adevarat, dar cel mai bine si mai bine te sfatuiesc sa iei rosii in bulion (incearca-le pe cele de la dorna) si paseaza-le tu. Eu sunt alergica la multi conservanti, dar cu stilul asta nu am avut probleme, iar mancarea mea chiar a avut gust. ( eu gatesc numai cu legume puse de mama, fara alte adaosuri alimentare, si a fost ok combinatia asta)

Mergi la inceput