Panaritiu - cum scot puroiul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu faceam frecvent puroi la degete pentru ca aveam prostul obicei sa imi smulg colturile unghiilor sau sa trag de pielite si normal ca se infectau + tepusele care imi intrau in deget. Am avut noroc ca tatal meu a fost asistent medical, altfel cred ca ma luau la bataie cei de la policlinica de cate ori am facut asa ceva. Tata rezolva intr-o zi in felul urmator: ma punea sa tin degetul cu problema intr-un recipient mic, gen flacon de medicament, plin cu rivanol, asta daca aveam stare sa il tin cateva ore fara sa il vars, altfel, bandaj cu rivanol, in permanenta umed (dar invelit degetul intr-un deget de manusa chirurgicala pentru ca pateaza foarte rau si nu se mai ia) pana se incretea pielea de pe deget iar partea cu puroiul iesea singura, pur si simplu, se desprindea de pielea buna, fara un pic de durere ( eu nu acceptam ideea de injectii si pastile). Dupa aceea trebuia protejat cu spray cu propolis, pentru ca ramanea pielea sanatoasa foarte subtire si sensibila la cald, rece, chestii deastea.

Mergi la inceput