A inghitit o ventuza

A inghitit o ventuza | Autor: anatudor

Link direct la acest mesaj

Copilasul meu are 1 an jumate si acum 3 zile a luat de la jucarii o sagetuta cu o ventuza in varf de la un pistol din pufuleti cu surpriza, cred ca stiti despre ce vorbesc. Eu eram la toaleta, el a deschis usa la mine la baie si l am vazut ca mesteca ceva, in cealalta mana avea doar sagetuta goala, fara ventuza. Mi am dat seama ca el mesteca pe acea ventuza, am strigat la el sa scoata ce are in gura, eu neputand iesi la el chiar in acel moment.A fugit in camera , a inchis usa, apoi dupa vreo jumate de minut a iesit din nou, dar nu o mai avea in gura. Am cautat-o peste tot dar nu am gasit-o. Acea ventuza din silicon avea diametrul de 2 cm. Sunt speriata, daca cumva a inghitit-o, chestia e ca nici nu s-a inecat sau sa tuseasca, deci nici nu sunt 100% sigura ca a inghitit-o. De atunci a avut de doua ori scaun dar nu a eliminat-o. Ce parere aveti? Oare ce se poate intampla? daca pateste ceva copilul? Ma gandesc ca daca o sa merg la spital o sa l puna la vreun film ca sa vada daca mai e in organism si nu prea as vrea sa l radiez de pe acuma. Ati patit cumva si voi asa ceva cu copilasii vostri? Ce ati facut in acest caz?Va rog mult sa -mi raspundeti. Nu exista posibilitatea ca acel silicon sa se macine in stomac, sa dispara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu cred ca a ascuns-o pe undeva. Caut-o bine, bine.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ana, eu nu sint doctor si nu lua mesajul meu ca litera de lege.
Pericolul cel mai mare cind copilul inghite un obiect este ca se poate ineca si nu mai poate respira. Daca a inghitit acea ventuza, pericolul de a se ineca a disparut. Daca obiectul e ascutit ma gindesc ca ar putea provoca leziuni interioare.
Eu una as suna medicul lui pediatru si i-as spune tot ce s-a intimplat.

Sper sa fie bine.

Si pentru viitor: orice obiect care este suficien de mic pentru a trece prin gaura de la un sul de hirtite igienica este considerat periculos pentru copiii sub trei care nu ar nu ar trebui lasagti sa se joace cu el.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Stiu de ce ventuze zici, ca si noi am avut la un pistol, dar le-am ascuns, dupa ce am constatat ca le mesteca.
Si eu cred ca nu a inghitit-o, ptr ca s-ar fi inecat si ar fi vomitat. S-ar putea sa o gasesti pana la urma (ca sa nu spun ca dupa ce mi-a ascuns fi-miu cheile de la casa am cautat dupa ele 2 sapt pana le-am gasit, dar ventuzica aia mica).
Daca totusi esti nelinistita poti face un eco abdominal. Eu ma gandesc ca totusi e din silicon si se poate topi in acidul gastric.
Grija mare la obiectele mici si la a-l lasa nesupravegheat. Toti trecem prin ceva asemanator, ca inca sunt mici si gata tot in gurita.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput