AUGMENTIN BIS-un pericol pentru bebe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

quote:
Originally posted by loriangi

si noi am patit anul trecut la fel medicul de fam i-a recomandat pt rosu in gat AUGMENTIN de care mai luase de vreo 3-4 ori pana atunci,insa de data aceasta dupa ce a luat prima doza,dupa 2ore a inceput sa vomite ,febra 39, si apoi i-au aparut niste bobite rosii pe corp,intai pe la gat si pe burta,apoi si in restul corpului.ne-au trimis la Boli Infectioase ,apoi la dermatolog care a decis ALERGIE LA AUGMENTINprobabil ca a fost un lot mai puternic d.p.d.v. al concentratiei.de atunci STOP la augmentin

loriangi,mami de pitic Iarinutzu



Nu e obligatoriu sa faca alergie dupa prima doza, si eu am patit la fel cu un antibiotic (Lorabid) si i-a aparut alergie a 5-a zi de la utilizare. Atunci pediatru mi-a zis ca unele persoane pot face alergie si dupa al doilea sau al treilea tratament cu un anumit medicament. Asta a fost pe la 6 luni.

Acum, la 10 luni a facut o alergie puternica de la Pulmex Baby (e un unguent pentru usurarea respiratiei in infectiile usoare ale tractului respirator.
Deja incep sa-mi fac listuta cu ce pot sa-i dau si ce nu.



Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

quote:
Originally posted by andaua

Cred ca am avut dreptate cand am fost atat de sceptica in privintza diagnosticului pus de dermatoloaga.Cand am fost la consult mi-a dat ca termen de vindecare 2-3 saptamani si chiar mi-a specificat ca nu vom scapa prea usor de bubitzele alea de pe corp.Si ce credetzi? Fetitza mea s-a trezit de dimineatza fara nici o bubitza pe ea,dupa 1 zi de la consult, si 2 de la aparitzia lor.Deci??????Ce se cred? Ca a avut ceea ce m-a aburit ea (eritem viral,s-au ceva de genul asta,ca nu le am cu denumirile de boli si medicamente),s-au intr-adevar am avut eu dreptate, cu alergia facuta de la ceva din compozitzia AUGMENTIN BIS.Sanatate,si sa auzim numai de bine.



Sigur a fost alergie ca altfel nu disparea asa repede.
La fel am patit si noi, dupa vreo 2 zile n-a mai avut deloc. Nici nu stii ce sa mai crezi despre medicii astia ... Doamne fereste sa ajungi la ei ca nu pot depista nici macar o alergie, daramite altceva.
Sanatate multa va doresc si sa nu mai trebuiasca sa ajungeti pe la ei.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput